تكنولوژی NFC

تكنولوژی NFC اكوسيستمي جديدي است كه در دهه هاي اخير ظاهر شده است. اين فناوری در محدوده كم، فركانس بالا و پهناي باند پايين ارتباط وايرلس بين دو ابزار است. ارتباط بين ابزارها با قابليت NFC در فركانس بالاي در 13.56 مگاهرتز اتفاق مي افتد كه در اصل فركانس مورد استفاده در نوعي از RFIDها است.

هم چنين RFID قابليت پذيرش و انتقال سيگنال تا چند متر را دارد ولي NFCبايد در فاصله نزديك قرار بگيرد. امروزه تركيب و يكپارچه‌سازیNFCروی تلفن هاي همراه به شدت مورد توجه قرار گرفته است چرا كه ابزاری است كه تقريبا در دسترس همه وجود دارد.

تكنولوژی NFC

کاربرد تكنولوژي NFC

تكنولوژی NFC مي تواند بين دو ابزار مثل دو موبايل و يا تگ و قرائتگر اجرا شود. خدمات و كاربرد هاي NFC شامل پرداخت الكترونيكي، بليط الكترونيكي، هولوگرام تشخيص هويت، كنترل دسترسي ها، تبليغات هوشمند، انتقال پول و داده و خدمات اجتماعي است. با توجه به محدوده وسيع كاربرد و امكانات و ويژگي هاي آن،‌بسياري از محققان و پژوهشگران سازمان ها و شركت هاي تجاري را جذب كرده است.

تغييرات و اصلاحاتی كه از RFID به NFC

تغييرات و اصلاحاتي كه از RFIDبه تكنولوژی NFC صورت گرفته است مي توان به شكل زير تعريف كرد:

  • محدوده پايين ارتباطي؛ در حالي كه RFID دارای محدوده بالاي ارتباطي است مخصوصا در تگ هاي فعال و با انرژي
  • استفاده از تگ هاي غيرفعال(كه فقط در حالتRead/Writeاتفاق مي افتد) در حالي كه در RFID از هر دو نوع فعال و غير فعال امكان پذير است.
  • داراي امنيت لازم براي تبادل داده به علت كوتاهي محدوده ارتباطي
  • مورد توجه شركت ها و سازمان ها براي يك‌پارچه سازي خدمات مثل پرداخت ملي- اعتباري، كنترل دسترسي ها و .. و امنيت استفاده از آن

فاز آزمايشي (PILOT) اين تكنولوژي در بسياري از كشورها اجرا شده است. مسائل مربوط به قابليت انطباق و استفاده موثر از آن توسط بسياري از پژوهشگران و سازمان هاي صنعتي در حال بررسي است.

تكنولوژی RFID

مقاله زیر را حتما بخوانید:


قابليت تكنولوژی NFC در تلفن همراه

در حال حاضر بيشتر سازندگان تلفن هاي همراه، قابليت NFC را در توليداتشان قرار مي دهند. با اين توانايي و قابليت در تلفن هاي همراه و انتقال و انتشار داده و خدمات تجاري و اجتماعي-رفاهي اجرا مي شود و مردم قادر به پرداخت كالاهای خدماتی، دسترسي اتاق هتل ها، آپارتمان ها، به روز كردن شبكه هاي اجتماعي، بارگذاري اطلاعات سلامتي در بيمارستان ها، سيستم مانيتورينگ خانه ها و خدمات بي شمار خواهند بود.

تكنولوژی NFC در تلفن همراه

موفقيت تكنولوژی NFC

موفقيت تكنولوژی NFC وابسته به زمينه هاي ديگر نيز مي باشد. تكنولوژی OTA)Over-The-Air)در طول عملكرد اكوسيستم، به طور قطع پيش نيازي اساسي براي اجرای NFCاست. المان هاي امن SE) Secure Elements) از ملزومات ذخيره سازي اطلاعات ديجيتال و آماده سازي اجراي هم‌زمان خدمات چندگانه NFCدر كارت هاي هوشمند است.

وابستگي به تكنولوژی هاي ديگر، يكي از چالش هايي است كه NFC با آن روبرو است. يكي ديگر از اين چالش هاي مهم در رابطه با پتانسيل سهام داران در اكوسيستم NFC است.

پیچیدگی NFC

NFC با تعداد بالاي اعضا و سازمان استفاده كننده داراي پيچيدگي مي شود. آن ها ارزش افزوده ممكن را تشخيص مي دهند و سعي مي كنند ارزش سهام خود را به حداكثر برسانند. مديريت SE فاكتور بزرگ ومهمي در اشتراك بيشتر و بهتر است. چرا كه براي هر تعامل و تراكنش بايد از اپليكيشن هاي اينستال شده روي SE استفاده شود و صاحبان آن مي توانند هميشه تقاضاي اشتراك بيشتر و بالاتر داشته باشند.

در حال حاضر اپراتورهاي شبكه هاي موبايل Mobile Network Operators-MNOs)، UICC ) را به عنوان SE روي تلفن هاي موبايل ارئه داده اند و ساير دارندگان SE براي سازماندهي مالي به MNOs و يا توليدكنندگان كارت هاي هوشمند هولوگرام نزديك مي شوند.

 تكنولوژي NFC در دستگاه های چرز

آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
  1. نودی گفت :

    عالیی بود مث همیشه

    20 فروردین 1398 - 4:58 ق.ظ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.