هولوگرام سه بعدی

هولوگرام سه بعدی نمایش سه بعدی در فضای آزاد است که بر خلاف فیلم های رایج به عینک های خاص نیاز نداشته و بدون آن برای همه قابل مشاهده است. با هولوگرام های سه بعدی می توان تصاویر، محصولات و اجسام را بصورت واقعی و متحرک در فضا شناور کرد، این فناوری برخلاف فیلم های رایج از تمامی جهات قابل مشاهده می باشد به گونه ای که با حرکت بیننده به تمامی جهات هولوگرام یک تصویر واقعی، از جسم تشکیل و مشاهده می شود.

روش به کار برده شده در هولوگرام های سه بعدی انقلابی جدید از نمایش محصولات را به وجود آورد. محصولات با کیفیت و برند بصورت خلاقانه برای مشتریان به این روش نمایش گذاشته می شود بهتر است با پیش زمینه های صوتی و جلوه های خاص که با هولوگرام سه بعدی هماهنگ شود جلوه آن را بیشتر کنید تا سبب جلب توجه مشتریان به سوی محصول شود.

آنچه در ادامه خواهید خواند:


برای نمایش هولوگرام های سه بعدی چه چیزهایی لازم است؟

برای نمایش هولوگرام های سه بعدی حضور سه مورد الزامی است:

 1. پروژکتورهای هولوگرامی (شناخته شده به هرم هولوگرافی و یا نمایشگرهای هولوگرافی) که امکان نمایش هولوگرافی سه بعدی را فراهم می سازند.
 2. ۲-هولوگرام های سه بعدی که مستقیما به اتاق هرم تابانده می شوند و مضمون کلی آن را نمایش می دهد .(نوشیدنی)
 3. ۳-اجسام واقعی که با هولوگرام نمایش داده می شوند.(لیوان)

پروژکتورهای هولوگرامی کاربرد های گسترده ای دارند که در سایزها و مدل های مختلف وجود دارد شما می تواندی متناسب با نیاز خود آن ها را تهیه کنید.

هرم هولوگرافی

کاربردهای هولوگرام سه بعدی

هولوگرام سه بعدی نمایش سه بعدی هر اشیایی می تواند باشد که در آن می توانید از اختراع یا طرح جدید خود رونمایی کنید و اجسام و تصاویر را به گونه ای به نمایش بگذارید که بیننده تصور می کند تصاویر در هوا معلق هستند. این فناوری کاربرد های فراوانی در مکان های مختلف از جمله در همایش ها، کنفرانس ها، دانشگاه ها و موسسات و سازمان ها و شرکت ها دارد. به طور کل از این دستگاه برای اهدافی چون تبلیغ، بازاریابی، کسب و کار، اطلاع رسانی، رقابت، برند سازی، تجاری و فرهنگی و کودک می توان استفاده نمود. در کسب و کار ها نیز برای تمامی مشاغل مناسب و کاربردی است. که در ادامه چند مورد آن را بیشتر بررسی می کنیم.

استفاده در آموزش های مجازی

در مسئله آموزش این فناوری در حوزه های فراوانی استفاده می شود و عمده کاربرد آن به صورت نمایش گذاشتن یک شی برای درک بهتر و توضیح مفهومی تر می باشد. دراین روش اجسام و طرح های پیچیده ( نقشه ها، عکس ها، اعضای بدن، فیلم های ارائه) با ابعاد و اندازه های دلخواه قابل پیاده سازی هستند که از تمامی جهات این نوع آموزش مزیت های فراوانی را برای دانش آموزان و دانشجویان به همراه داشته است.

کاربرد هولوگرام سه بعدی

استفاده در گالری های هنری و موزه ها

موزه ها کتیبه ها و اجسام تاریخی بسیار خاصی را دارند که می توان از این دستگاه برای نمایش آن استفاده کرد. این دستگاه به قدری کاربردی است که جوانان و نوجوانان را به موزه و دستاورد های آن علاقه مند می کند.

هولوگرام سه بعدی در گالری های هنری و موزه ها

استفاده در تبلیغات

صنعت تبلیغات از تکنیک های جدید هولوگرافی برای ایجاد تصاویر سه بعدی برای تبلیغات به جای تصاویر و گرافیک های 2D قدیمی بهره گرفته است. تبلیغ با هولوگرام های سه بعدی برای هر محصولی جذاب است و باعث جلب توجه مشتریان می شود. تبلیغات با استفاده از این هولوگرام ها می توانند در انواع مختلف از جمله اشکال ، اندازه ها و رنگ های مختلف طراحی شوند.

پروژکتورهای نمایشگر هولوگرافیک سه بعدی یک راه حل عالی برای برجسته سازی هنگام تبلیغ محصولات شما هستند. این فناوری بصری جدید و نوآورانه، روشی را ایجاد کرده است تا ضمن جلب توجه مخاطب ، محصول خود را به طور موثر نمایش دهید. از یک آرم ساده گرفته تا یک ویدیوی پیچیده که قسمت هایی از محصول شما را نشان می دهد از جذاب ترین روش ها برای جذب مخاطب است. می توانید برای یک طرف با زاویه 90 درجه و یا یک دید تمام طرفه ب زاویه 360 درجه ایجاد کنید تا به بهترین شکل محصول خود را ارئه دهید.

تبلیغات با هولوگرام سه بعدی

نمایشگر سه بعدی هولوگرام

نمایشگر سه بعدی در واقع تصویر دلخواه شما را به صورت چهار وجهی به نمایش می گذارد و می توانید با استفاده از آن یک تصویر غیر واقعی را به صورت واقعی نشان دهید. زمانی که افراد به آن نگاه می کنند متوجه می شوند که آن یک جسم واقعی است که زیبا و با کیفیت به نمایش در آمده است. در نمایشگر سه بعدی انواع تصاویر دیجیتال و انواع اجسام فیزیکی و فانتزی امکان نمایش دارند و بدون محدودیت می توانید تصویر یا جسم مورد نظر خود را انتخاب کنید. زمانی که در این محفظه ی شیشه ای به نمایش در می آید کنجکاوی بسیاری را بر می انگیزد و حتی باعث فروش بیشتر محصول نیز خواهد شد.


دستگاه نمایشگر هولوگرافی سه بعدی

دستگاه نمایشگر سه بعدی نیازی به استفاده از عینک مخصوص برای تماشای جسم ندارد و بیننده می تواند با چشم غیر مسلح تصاویر را مشاهده کند. این دستگاه به نور حساس نیست و در هر ساعتی از شبانه روز می تواند تصاویر یا ویدئو کلیپ ها را به نمایش گذارد. نمایشگر هولوگرافی سه بعدی قابل خرید و یا اجاره است. در برخی مکان ها این نمایشگر به صورت ثابت نصب شده و صرفا جسم یا تصویر مورد نظر را پخش می کند و دیگر قابل جابه جایی نخواهد بود.

نمایشگرهای هولوگرافی

این نمایشگر هولوگرافی در یک محفظه شیشه ای تمامی تصاویر را نمایش می دهد. این نمایشگر می تواند نسبت به تلویزیون های سه بعدی مزایای بیشتری داشته باشد از جمله شفافیت و دقت بسیار بالا در نمایش به طوری که شخص تصور می کند تصویر واقعی را رویت می کند. این نمایشگر های سه بعدی به گونه ای ساخته شده اند که کاربر تصور می کند داخل آن تاریک است. در واقعیت هم داخل آن تاریک است و به همین دلیل برای نمایش تصاویر در روز و یا شب مشکلی ندارد. نمایشگر سه بعدی هولوگرافی خطرناک نبوده و اگر به هر دلیلی صفحات آن شکسته شود خسارت وارد نمی کند.

بهترین محل برای قرار دادن نمایشگرهای هولوگرافی کجاست؟

نکته قابل اهمیت در استفاده از نمایشگرهای سه بعدی هولوگرام انتخاب بهترین محل برای قرارگیری آن است. همواره بهتر است نوع قابل حمل و ثابت آن را در مکان های شلوغ همراه با حفاظ نصب کنید و از قرار دادن در مکان های خلوت بپرهیزید چرا که بازدهی نخواهد داشت. هر چه مکان مورد نظر دارای فضای باز تر باشد به طوری که از پنج طرف بالا، چپ و راست و عقب و جلو دید داشته باشد بهتر است. چرا که کاربر می تواند از تمامی زوایا به تماشای داخل آن بپردازد. همچنین عده ی بیشتری از مخاطبان را پوشش می دهد. در نهایت با قرار دادن آن در فضاهای بسته مانند پشت به دیوار و جلوی ستون ممکن است نیمی از کارایی خود را از دست بدهد.

کاربرد هولوگرام

مقاله زیر را حتما بخوانید:


آموزش ساخت هولوگرام سه بعدی به کمک گوشی موبایل

اگر می خواهید با طرز ساخت هولوگرام سه بعدی خانگی کوچک برای خود، و با شیوه کار آن بیشتر آشنا شوید می توانید با کمک گوشی موبایل خود اقدام به ساخت آن کنید. برای این کار یک طلق بسیار تمیز برداشته و به صورت هرم در آورید و آن را روی گوشی خود قرار دهید و جسم مورد نظر را درون آن قرار بدهید. در نهایت خواهید دید که نمایشگر سه بعدی هولوگرام کوچک شما آماده استفاده است.

3D holograms

اما در بحث صنعت به همین منوال با استفاده از تجهیزات خاص یک نمایشگر سه بعدی می سازند و برای نمایش اجسام و اشیاء مختلف از آن استفاده می کنند. حتی در خودرو سازی و طلاسازی و یا نمایش جدید ترین گوشی موبایل از آن استفاده می شود. بنابراین سایز هولوگرام های سه بعدی بسیار مهم است. اگر بخواهید برای اجسام بزرگ استفاده کنید می توانید در سایز بزرگ در نظر بگیرید و متناسب با آن مکان بزرگی را از فضا برای قرار دادن آن ایجاد کنید.

جمع بندی

راه یافتن هولوگرام به تلفن های هوشمند این امکان را  فراهم می کند تا شما تعامل واقعی برقرار کرده و با یک تصویر هولوگرافیک و سه بعدی از یک شخص یا محصول ارتباط برقرار کنید. 

ما نمی توانیم تصور کنیم که فناوری هولوگرافیک در آینده چگونه به نظر می رسد. با ادامه پیشرفت و تکامل فناوری هولوگرام ، تحولی در جامعه ایجاد می کند. فناوری هولوگرافیک که خیالی به حساب می آمد و زمانی فقط در فیلم ها و بازی ها وجود داشت ، به زودی جزئی از زندگی ما خواهد شد. 


سوالات رایج ساخت هولوگرام های سه بعدی:

1.برای مشاهده هولوگرام های سه بعدی به عینک های خاصی نیاز است؟

خیر

2.برای نمایش هولوگرام های سه بعدی چه چیزهایی لازم است؟

 1. پروژکتورهای هولوگرامی
 2. هولوگرام های سه بعدی
 3. اجسام واقعی 

3.بهترین محل قرار گیری نمایشگر هولوگرافی کجا است؟

نوع قابل حمل و ثابت آن را در مکان های شلوغ همراه با حفاظ نصب کنید. هر چه مکان مورد نظر دارای فضای باز تر باشد به طوری که از پنج طرف بالا، چپ و راست و عقب و جلو دید داشته باشد بهتر است.


آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
 1. کیمیا غفاری گفت :

  هر چیزی که تو بچگی رویا بوده حالا واقعیته علم هولوگرافی دریایی که تمومی نداره پیشنهاد می کنم حتما وارد مطالعه و بررسی توی این حوزه بشید

  14 فروردین 1400 - 10:51 ق.ظ
 2. سعید گفت :

  تبلیغات سه بعدی خیلی هیجان انگیزه کاش هزینه اجراش معقول تر می بود

  15 اردیبهشت 1400 - 7:34 ق.ظ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.