آموزش تصویری ساخت هولوگرام

آموزش ساخت هولوگرام

ساختن هولوگرام سه بعدی آنچنان که فکر می کنید نیز سخت نیست. سالانه هزاران داشن آموز و علاقه مندان به ساختن هولوگرام در مدرسه و خانه تلاش می کنند. تنها لوازمی که شما نیاز دارد برخی از وسایل خانه، حدود ۱۰۰ $ پول و یک اتاق آرام و تاریک. البته ۳۰ دقیقه از وقت خود را برای ساخت هولوگرام کنار بگذارید. در ادامه قدم به قدم با هم به ساخت این هولوگرام می پردازیم


فضای ساختن هولوگرام

فضای ساخت هولوگرام شما نیاز به یک اتاق، ساکت، تاریک و بدون جریان هوای اضافی و ارتعاش و لرزش دارید. همینطور در این بین یک میز محکم و ثابت نیز مورد نیاز است. موضوعی که میخواهید از آن هولوگرام بسازید را آماده کرده و آن را بر روی میز محکم خود ثابت کنید. می توانید از یک موس پد و یا یک سینی پر از ماسه برای ثابت نگهداشتن وسیله مورد نظر کمک بگیرید. نباید هیچ گونه ارتعاشی به وسیله مورد نظری که می خواهید از آن هولوگرام بسازید وارد شود پس دقت لازم را برای جلوگیری از تکان خوردن و با لرزیدن آن داشته باشید.

ساخت هولوگرام

کاربرد لیزر در ساختن هولوگرام

حالا نوبت به لیزر تان می رسد. شما نیاز به یک پرتوی لیزر برای ساخت هولوگرام دارید و این لیزر را می توانید با استفاده از یک گیره لباس درون یک شیشه یا لیوان پر از نمک ثابت نگاه دارید و در فاصله ۳۰ سانتی متری هدف مورد نظر نگه دارید.
اگر لنز دستگاه لیزر شما دارای قابلیت تنظیم باشد بهتر است آن را به گونه ای تنظیم کنید که پرتاب اشعه آن به شکل بیضی باشد. البته اگر لیزر شما این امکان را ندارد تنها کافیست که با گیره لباس درون لیوان پر از نمک آن را ثابت نگه دارید. خوب تا اینجا موقعیت لیزر نسبت به موضوع مورد نظرتان کاملا مشخص شده است همچنین در گام قبلی فاصله دقیق بین لیزر تا موضوع مورد نظر را نیز گفته ایم.


تنظیم میزان نور محیط

حالا بعد از ثابت کردن لیزر و جسم مورد نظر تمام چراغ های اتاق را باید خاموش کنید. البته می توانید در زیر میز یک لامپ کوچک روشن کرده و یا اینکه درب اتاق را کم باز بگذارید تا بتوانید دید کمی داشته باشید اما باید دقت کنید که میزان نور نباید آنقدری باشد که بتوانید نوشته ای بخوانید و نباید نور به وسایل آزمایش ما بتابد.

از یک کتاب برای نرسیدن نور لیزر به جسم مورد نظر استفاده کنید. می خواهیم از کتاب مانند یک شاتر دوربین عکاسی استفاده نماییم. در تاریک ترین قسمت اتاق یک نوار از فیلم های هولوگرافی را از جعبه اش خارج کرده و به آرامی در جلوی جسم مورد نظرتان آن را ثابت می کنید. تنها ۱۰ تا ۲۰ ثانیه باید صبر کنید تا نوار هولوگرافی کامل ثابت گردد.

شرایط محیطی ساخت هولوگرام

به آرامی کتاب را که حکم شاتر را برای ما دارد جابه جا می کنیم به اندازه ای تنها نیم اینچ یا یک سانتیمتر بیشتر فاصله تا تابیدن پرتو لیزر به جسم نباشد، اماهنوز باید دقت کنید که هنوز هم نباید نور لیزر به فیلم هولوگرافی و جسم وارد شود. چند لحظه صبر کنید تا لرزش ها ساکن شوند. دوباره مسیر پرتوی نور لیزر را با کتاب مسدود کنید.


ظهور تصویر

طبق دستور ساختن هولوگرام عمل نوشته شده بر روی جعبه نوار هولوگرافی عمل کنید تا تصویر مورد نظر ظاهر شود. این عملیات حدود ۳ تا ۵ دقیقه طول می کشد.برای محلول های مورد نظر برای ظاهر کردن هولوگرام شما نیاز به مقداری آب مقطر، پودر photochemicals و همینطور مایع ظاهر کننده عکس developer و محلول bleach دارید. بدین گونه که ابتدا پودر را در هر دو محلول ریخته و پس از هم زدن آن، ابتدا نوار را به مدت ۲۰ ثانیه در محلول developer و پس از آن به مدت ۳۰ ثانیه در آب مقطر، و بعد ۲۰ ثانیه در محلول bleach و دوباره به مدت ۳۰ ثانیه در آب مقطر فرو کنید.

و پس از بیرون کشیدن آن با سشوار نوار را خشک نمایید. برای خریدن مواد شیمیایی ذکر شده می توانید آن ها را جداگانه از آتلیه های عکاسی و همینطور فروشگاه های فروش مواد شیمیایی خریداری کنید. اما ما رای مبتدیان جعبه JD-4 kit را پیشنهاد می کنیم که تمام این موارد را به میزان کم در خود جای داده است تا همه را یک جا و با قیمت کمتر خریدار نمایید.


خشک کردن صفحه نوار هولوگرافی

اگر عجله ندارین می توانید صفحه نوار هولوگرافی را بر روی کی دستمال کاغذی قرار داده و آن را به دیوار تکیه دهید تا به آرامی خشک شود. البته همانطور که در قدم قبلی گفته شد اگر عجله دارید می توانید از سشوار نیز برای خشک کردن استفاده کنید که البته باید حواستان باشد تا گرمای زیادی به نوار وارد نشود.

حالا پس از خشک شدن نوار می توانید تصویری هولوگرامی که خودتان ساخته اید را در برابر انواع نور ها ببینید. حال این نور، نور مهتابی یا چراغ و یا حتی نور خورشید یا پروژکتور باشد. حال تصویر جسم مورد نظرتان که به آن لیزر تابیده است بر روی نوار هولوگرام خود ظاهر شده است و می توانید از هولوگرام دست ساز خود لذت کافی را ببرید.


سوالات رایج آموزش تصویری ساخت هولوگرام:

1.محیط ساخت هولوگرام باید به چه صورتی باشد؟

  • ساکت
  • تاریک
  • بدون جریان هوای اضافی
  • بدون ارتعاش و لرزش

2.برای ظاهر کردن تصویر هولوگرام به چه موادی نیاز است؟

  • آب مقطر
  • پودر photochemicals
  • مایع ظاهر کننده عکس developer
  • محلول bleach


دیدگاه‌ها
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.