انواع برش لیبل های هولوگرام

قبل از آشنایی با انواع روش برش لیبل هولوگرام به بررسی و شناخت انواع لیبل ها می پردازیم، تنوع نا محدود لیبل ها و برچسب ها همه جا قابل مشاهده است: غذا ها، نوشیدنی ها، محصولات مراقبتی و بهداشتی، شخصی، لوازم خانگی، دارویی، صنایع شیمی و مهندسی و … این تنوع و گوناگونی وسیع، نتیجه ی ساختار چندلایه مواد لیبل ها می باشد. هولوگرام سرد نیز از این حیث نوعی برچسب یا لیبل محسوب می شود. معمولا سطح قابل چاپ لیبل یا فویل هولوگرام روی سطح سیلیکونایز شده (Siliconise) شده و یا لاینر به وسیله چسب (Adhesive layer) روی ماده پشتیبان(Backing Layer) قرار می گیرد.

 برش لیبل های هولوگرام

تکنولوژی برش لیبل های هولوگرام

در فرایند دای کات، سطح روی ماده ای که چاپ شده است با لبه ابزار برش تماس برقرار می کند و تیغ آن را برش می دهد. ولی لایه سیلیکونی و پشتیبان (Backing) نباید اسیب ببیند. این برش راkiss-cutting می گویند و عمده ترین کاربرد برای لیبل های خودچسب (Self-adhesive) را دارند. هم چنین ممکن است برش کامل صورت گیرد(تا لایه لاینر) برای مثال، کاربرد پرفراژ دارد، استفاده میشود که به آن برش Metal-to-Metal نیز گفته می شود. نوع متریال مصرفی دارای تاثیر قابل ملاحظه ای روی طراحی ابزار برش (تیغ) می باشد. در دای کات روتاری ضخامت متریال در خصوصیات ماده لاینر با اندازه Gap(فاصله) و ارتفاع خطوط برش (تیغ ها) کاملا مرتبط هستند.

زاویه برش و شکل هندسی تیغ با توجه به سختی و فشار ماده باید تنظیم و انتخاب شوند. طبیعتا زاویه تیغ برای پلی استر با برش کاغذ کاملا متفاوت است. برخی از مواد زبر و ساینده هستند و به سرعت تیغ را کند و ضعیف می کنند. در این موارد باید تیغ را با یک لایه مخصوص Coat کرد و یا توسط لیزر آن را سخت کرد. برای چسب هات ملت (Hot-melt) تیغ را پوشش ضد چسب می زنند تا به متریال نچسبد و مشکل ایجاد نکند.


انواع برش لیبل هولوگرام

ایجاد برش لیبل هولوگرام انواع مختلفی دارد که به شرح زیر می باشد:

برش امنیتی لیبل هولوگرام

ایجاد برش بر روی لیبل و برچسب امنیتی هولوگرام در بخش عملیات تکمیلی انجام می شود. ایجاد امنیت در این تکنیک می تواند در دو سطح تولید شود.


برش لیبل هولوگرام خاص

ایجاد شکل ظاهری و کلی هولوگرام با استفاده از قالب های مخصوص و سفارشی در اشکال نامتعارف در این بخش صورت می گیرد.البته معمولا تعدادی قالب آماده و پیش فرض نیز به صورت کنگره ای، ستاره ای، مثلت و … توسط تولید کننده ارائه می شود.

هولوگرام

مقاله زیر را حتما بخوانید:


برش نیم تیغ امنیتی لیبل هولوگرام

می توان چند نیم تیغ، با توجه به ابعاد و شکل لیبل روی برچسب اعمال کرد که در هنگام جدا سازی هولوگرام، برچسب پاره می شود و هولوگرام از بین می رود. این نوع هولوگرام ها برای پلمپ پاکت نامه ها توصیه می شود.


آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.