آیا زندگی ما در یک هولوگرام دو بعدی جریان است ؟

فیزیک دانان کار خود را برروی گونه ای از لیزر آغاز کردند تا به این پاسخ دست یابند آیا جهان سه بعدی که شاهد آن هستیم نمونه ای ماتریس گون از یک هولوگرام دو بعدی است یا خیر؟
آزمایش هولومتری نتیجه ی سالها تلاش و کار کریگ هوگان متخصص فیزیک نجومی و هم دانشگاهی اش در لابراتوار ملی فرمی است ودر نتیجه ی این آزمایش وجود جهان هولوگرافی اثبات می گردد. این فرضیه ها در حدود دهه ها مورد بحث قرار گرفت اما اثبات این فرضیه به عنوان یک حقیقت عینی مشکل است. هوگان تلاش بسیاری برای دریافت هولوگرامی بودن جهان با جستجو در کوانتوم عقربه ای که در چهارچوب فضا به چرخش در می آید، کرد. وی در یک اطلاعیه ی خبری چنین گفت :”اگر به چیزی دست پیدا کنید تمام فرضیه هایی را که در طول هزاران سال به دست آوردیم از میان خواهند رفت.”


هولومتر در تکنولوژی هولوگرام دو بعدی

هولومتر که مخفف واژه ی پژولش سنج هولوگرافی است از دو پژولش سنج تشکیل شده است.
هر یک از این پژولش سنج ها در حدود یک کیلو وات اشعه ی لیزی را به شکاف دهنده های لیزری می تابانند و سپس اهرم های قائم ۱۳۰ فوتی را به سمت پایین می کشد. سپس نور لیزر به سمت شکاف دهنده ی لیزری بازتابانده و ترکیب می شود.
چنانچه شکاف دهنده به آهستگی به سمت پیوستار زمانی به حرکت در آیند نوسان های نامحسوس در نوراین شواهد را اثبات می کنند.

این ابزار مدام در حال حرکت در فضا هستند اما هولومترها به گونه ای تنظیم شده اند که تفاوت های جزءی کمتر از یک میلینیوم ثانیه را شناسایی می کنند. دانشمندان می بایست توانایی تصفیه ی حرکات فیزیکی همانند نویز های رادیویی در لابراتوارهای الکترونیکی را داشته باشند.
آرن چو فیزیک دان، دانشمند و مدیر اصلی هولومتر گفت اگر با صدایی در طبیعت روبه رو شدیم که نمی توانیم از آن رهایی پیدا کنیم باید بدانیم که آن صدا نهادینه شده در طبیعت است و به آن متعلق دارد.
لحظه ای هیجان انگیز برای فیزیک دانان فراسیده است. جاده ای از پرسش های متفاوت درباره ی فضا و کاربرد ان در انتظار علاقه مندان به این مسائل در پیش رو است.

هولومتر در تکنولوژی هولوگرام دو بعدی

پیوستار جهانی چگونه کار می کند ؟

دید سنتی به مسئله ی جهان این است که جهان سه بعد فضایی دارد که زمان بعد چهارم آن به شمار می آید. نظریات زنجیر وارحاکی از این است توازنی که ماشین های کوانتومی و جاذبه زمانی زیبا به نظر می رسد که جهان شش یا هفت بعد اضافی داشته باشد.
قواعد فیزیکی در ماورای هولوگرافی ها در جهات متفاوت در جریان است. این قواعد برگرفته شده از مطالعات تئوریکی چاله های سیاه است بدین معنا که تمامی اطلاعات محبوس شده درون چاله های سیاه بر روی سطوح دو بعدی کرانه رمز گشایی می شوند.

از لحاظ تئوری کل جهان در یک روش مشابه سازمان دهی شده است. سطوح دو بعدی کیهانی همانند هولوگرام ها تمامی اطلاعات فضای سه بعدی را رمزگشایی می کنند که این خود پایه ای برای ارتباط ماشین آلات کوانتومی و جاذبه ی زمین که یکی از بزرگترین چالش های فرضیه های فیزیکی به شمار می آید، است.
هوگان طی یک ایمیل به خبرگزاری ان بی سی اعلام کرد که تعیین اینکه پیوستار زمانی چگونه تشکیل می شود مسئولیتی عظیم برای فیزیک دانان به شمار می آید مدل های هولوگرافی در تلاشند دید سنتی نسبت پیوستار زمانی را که از زمان اختراع ماشین های کوانتومی مسئله ساز شده اند را برطرف سازند.
این مدل ها به گونه ای عمل می کنند که شخصیت های مجموعه فیلم های ماتریس جهانی رنگارنگ و پر جنب و جوش را تجربه می کنند.

انواع ثبت هولوگرام

مقاله زیر را حتما بخوانید:


در جستجوی هولوگرام ها

اینجا مکانی است که کوانتوم ها وارد آن می شوند. اگر جهان یک هولوگرام باشد دنباله ی پیوستار زمانی باید از بیت های دو بعدی مجزا که قابل مقایسه با سلول های تصویری تلویزیون یا رایانه هستند، تشکیل شده باشند.
اگر به آرامی به صفحه ی نمایش نگاه کنید متوجه خواهید شد تصاویر به بیت ها ی کوچک و نویزی شکافته می شوند. در یک فرآیندی مشابه هولومترها برای مشاهده ی دقیق بیت هایی که به planck scaleشناخته شده اند و در آن اندازه ی هر تصویر ده شکاف کوچکتر از هر اتم است،ب ه کار گرفته می شوند. طبق فرضیه در این میزان باید سلول های پیوستار زمانی در هماهنگی با کوانتوم ها باشند.

هوگان گفت ابزارهایی را در اختیار داریم که برای متغیرهای فرکانس بالای به کار گرفته می شوند. هوگان سالها در حال بررسی امکان شناسایی نویز های هولوگرافی بوده است. سال ها قبل هنگامی که متوجه شد آزمایشات GE0600در آلمان مطالعات مرتبط با لیزرهای نوری نتایجی ناهمگون داشته است، بیش تر به بررسی این مسئله علاقه نشان داد.

هولوگرام دو بعدی

او گفت :”آن ها هیچ گونه اطلاعاتی درباره ی این مسءله انتشار نکرده اند زیرا این مسأله به گونه ای حساب نشده برای شناسایی جاذبه ی امواج به شمار می آمد.”
حال که هولومترها مورد استفاده قرار می گیرند هوگان، چو و سایر اعضای گروه در حال جمع آوری داده برای ثبت هولوگرافی نویزهای هولوگرافی هستند. این عمل به سالها زمان نیاز دارد.
هوگان گفت :”این مدت زمان طولانی تنها به نشستن و منتظر ماندن به ثبت این صداها نخواهد گذشت بلکه به جستجوی سایر منابع صدایی احتمالی خواهیم بود.”


آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.