کارت شناسایی هوشمند

کارت شناسایی هوشمند

آشنایی با کارت شناسایی هوشمند

تکنولوژی کارت هوشمند برای حیطه تعیین هویت شخصی مثل کارت های شناسایی (ID Cards) ، مدارک هویتی و پاسپورت ها بسیار مناسب هستند. هم چنین از میکروکنترلر ها استفاده  می کنند که برای حفاظت اطلاعات از درجه امنیتی بالایی برخوردار هستند. تنها نکته قابل توجه ، حداقل در مورد پاسپورت ها و مدارک شناسایی، فرمت و شکل های رایج آن ها است که به کارت هوشمند مربوط نیست. به هر حال جنبه های شکلی و ظاهری، محدودیت محسوس و قابل درکی را ایجاد نمی کند. چرا که این حیطه کاربردی، مربوط به انتقال بدون تماس داده می باشد.

تکنولوژی این کارت در حیطه پاسپورت ها به خوبی اجرا شده است. مرحله بعدی کارت های شناسایی است که توسط سازمان های دولتی صادر می شود. مثل کارت شهروندی اروپایی (European Citizen Card – ECC) ، کارت های سلامت و … . این کاربرد نیز در حال توسعه است و پتانسیل قابل توجهی برای برنامه های عمومی شخصی سازی مثل امضاهای دیجیتال، استفاده از هولوگرام و یا … دارد.

کارت هوشمند

انواع کارت هوشمند

همان طور که پیش از این در رابطه با کارت های هوشمند و پلت فرم های متفاوت جاوا و مولتاس پرداختیم . همان طور که می دانیم، کارت های هوشمند شامل حافظه IC یک پارچه شده با کارت است که عمدتا شامل میکروکنترلر امن و یا ابزارهای هوشمند هستند.

مکانیزم کارت های هوشمند 

  • کارت های هوشمند تماسی ( Contact )
  • کارت های هوشمند غیرتماسی (Contactless )
  • کارت های هوشمند ترکیبی ( Hybrid )

در مورد کارت های غیر تماسی، ارتباط تنها زمانی که ابزار در نزدیکی آن قرار می گیرد، انجام می شود که دارای امنیت بیشتری نسبت انتقال با انرژی بالا و فعال را دارد. هنگامی که کارت هوشمند غیر تماسی در محدوده میدان الکترومغناطیسی قرائت گر قرار می گیرد. قرائتگر سیگنال های الکترومغناطیسی را منتشر می کند و کارت های هوشمند، قدرت خود را سیگنال دریافت می کند و پس از دریافت انرژی می تواند به درخواست قرائت گر پاسخ دهد.

smart cards

انواع کارت های هوشمند غیر تماسی

  • ISO/IEC 10536 Close Coupling
  • ISO/IEC 14443 Proximity Coupling
  • ISO/IEC 15693 Vicinity coupling

کارت های Close Coupling تا محدوده ۱ سانتی متر اجرا می شود و کارت های Proximity در کمتر از ۱۰ سانتی متر و در ۱۳٫۵۶ مگا هرتز و کارت های Vicinity تا محدوده ۱ متر و در فرکانس ۱۳٫۵۶ مگاهرتز اجرا میشود.

مولتاس

مقاله زیر را حتما بخوانید:

هولوگرام به عنوان ویژگی امنیتی کارتهای هوشمند

هولوگرام ها علاوه بر ویژگی سه بعدی ، دارای ویژگی های امنیتی دیگری می باشد که پیش تر مورد بحث قرار داده ایم. هولوگرام را در کارت های PVC یا PC که مخصوص کارتهای هوشمند است می توان به صورت های مختلف اعمال کرد.

در کارت هایی که عمر خیلی طولانی ندارند می توان از برچسب هولوگرام سرد استفاده کرد و به صورت قطعه ای، طبق گرافیک کارت، روی آن الصاق کرد. البته باید در نظر داشت که این نوع هولوگرام ها به راحتی قابل جدا کردن هستند ولی اثر مخرب آن روی کارت باقی می ماند و نمی توان آن را در جای دیگری الصاق کرد و امکان جعل آن بسیار پایین است.

کارت شناسایی هوشمند

هم چنین می توان از هولوگرام گرم (هات استمپ) در این زمینه استفاده کرد که به صورت دائم الصاق می شود و نمی توان به هیچ وجه آن را از کارت جدا کرد مگر اینکه به خود ماده ی کارت صدمه وارد شود. این نوع هولوگرام را با توجه به ماشین الصاق آن می توان روی کارت ها اعمال کرد.مثلا مربع، نواری و یا هر شکل دلخواه دیگری با توجه به ماشین الصاق آن.

ولی بهترین و منطقی ترین راه حل، استفاده از هولوگرام شفاف است که در سرتاسر کارت لمینیت می شود. این شیوه علاوه بر دارا بودن تمام ویژگی های هولوگرام، به مثابه یک پوشش محافظ نیز عمل می کند. به طوری که نه تنها تمام اطلاعات کارت را نشان می دهد، بلکه تحریف اطلاعات را تقریبا ناممکن می سازد. چرا که در صورت هرگونه اقدامی جهت دستکاری اطلاعات، لایه ی هولوگرامی از بین خواهد رفت.


دیدگاه‌ها
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.1