عملكرد كارت هاي هوشمند

کارت های پی وی سی

معرفی كارت هاي هوشمند

امروزه كارت هاي هوشمند كاربرد بسياري در زندگي روزمره دارند و توليد كنندگان در صدد بهبود و پيش رفت هرچه بيشتر تكنولوژي اين كارت ها هستند.به طور كلي كارت هاي هوشمند از پلي كربنات (PC) و يا پلي وينيل كلرايد (PVC) كه با توجه به كاربرد و طول عمر آن انتخاب مي شوند و IC )Integrated Circuit) تشكيل شده اند و مي توانند اطلاعات مورد نظر را با در نظر گرفتن مسائل امنيتي ذخيره سازي و سپس پردازش كنند. و در مواقع لزوم با دريافت دستور مورد نظر، پاسخ و عملكرد مورد نظر را اجرا مي كنند.

از مهم ترين ويژگي هاي آن اين است كه احتياج به باتري ندارد و انرژي و قدرت لازم خود را در هنگام ارتباط گيري با پايانه و يا قرائت‌گر، مي گيرد. اين ارتباط مي تواند به صورت تماسي و يا غير تماسي (با استفاده از امواج راديويي با محدوده هاي متفاوت) ايجاد شود.

كارت هاي هوشمند

كاربرد كارت هاي هوشمند

كاربرد كارت هاي هوشمند مي تواند رويكردهاي متفاوتي داشته باشد و در احراز هويت، شخصي سازي، حراست از اطلاعات امنيتي در كارت هاي بانكي و شناسايي، پرداخت هاي الكترونيكي، كارت هاي اعتباري، حفظ اطلاعات و سابقه پزشكي و … استفاده شود. در واقع هر جا كه به ذخيره سازي اطلاعات به صورت ايمن و دسترسي اسان احتياج است از كارت هاي هوشمند استفاده مي شود.

چگونگي عملكرد كارت هاي هوشمند

چگونگي عملكرد و سيستم و المان ها و ويژگي هاي آن ها به سيستم عامل، پلت فرم اجرايي و حافظه هاي آن دارد. سيستم عامل كارت هاي هوشمند وظيفه اجرايي خدمات مرسوم و معمولي مثل مديريت فايل ها، داده ها، نحوه ارتباط و دستور اجراي آن ها را انجام مي دهد.

مدتي است كه با رايج شدن این کارت ها واژه پلت‌فرم باز (Open PlatForm) براي سيستم عامل كارت هاي هوشمند رايج و عمومي شده است. مفهوم اين واژه اين است كه براي اجراي Applicationها، هيچ‌گونه وابستگي به سخت افزار(Harware independance) و توليد كننده آن نداشته باشد. و به صورت مستقل در همه جا و بدون محدوديت اجرا شود. دو پلت فرم معروف و امن در اين زمينه وجود دارد كه مي توانند چند اپليكيشن و عملكرد را به صورت هم زمان ذخيره سازي و اجرا كنند. يكي از آن ها MULTOS و ديگري JAVA CARD است.

جاوا كارت

رويكرد ديگر سيستم عامل هاي كارت هاي هوشمند، پلت فرم باز جاواكارت است. اپليكيشن هاي (اپلت ها) جاوا كارت زير مجموعه زبان برنامه نويسي جاوا هستند و براي استفاده واجرا در كارت هاي هوشمند نوشته شده است. اين تكنولوژي به وسيله Sun Microsystem و JavaCard Froum استاندارد شده است.
جاوا كارت پلت فرمي امن، قابل تفسر و ترجمه و چند كاريردي (multi-application) را براي كارت هاي هوشمند فراهم مي سازد و تا به امروز كوچك ترين پلت فرم محاسباتي است(همين ويژگي مهم ترين چالش جاوا كارت را هنگام افزايش اپليكيشن ها و به تبع آن كند شدن سيستم را ايجاد مي كند.) استفاده از زبان برنامه نويسي جاوا با هدف اصلي ايجاد منبعي امن و مستقل از سخت افزار صورت گرفت كه از مزايا و برتري هاي زبان جاوا نيز بهره مند است.

جاوا كارت

زبان برنامه نويسي جاوا

زبان برنامه نويسي جاوا يادگيري آسان تري نسبت به ساير زبان هاي برنامه نويسي مثل Cو C++ دارد و كامل تر و پيشرفته تر است كه به همين منظور داراي باگ (اشكال) كمتري است. سطوح دسترسي متعدد براي متد ها و متغير ها با قابليت تفسير در اين زبان تعريف مي شود. در هنگام اجرا مي توان عملكرد را مشاهده كرد و در صورت لزوم فرايند را متوقف كرد. هم چنين داراي سيستم اعلام پيام خطا نيز مي باشد. قابليت خوانش هم زماني عملكرد ها را دارد. تفسير و ترجمه داده توسط پروسسور صورت نمي گيرد و مي تواند از پردازش چندگانه برنامه ها پشتيباني كند. زبان جاوا، زباني Object-Oriented (شئ/هدف گرا) است.

بنابراين ساخت پلت فرم جاوا تركيبي از زير مجموعه هاي سفارشي و زبان برنامه نويسي جاوا است كه در محيط اجرايي براي گسترش ايده ي پرتابل ساختن كارت هوشمند در پلت فرم هاي مختلف به صورت امنيتي و مستقل از سخت افزار ايجاد شد. اين پلت فرم روي كارت هاي هوشمند و ابزار هاي مرجع محدود قابل اجرا است.

ویژگی های جاوا کارت ها

برنامه هايي كه در جاوا نوشته مي شوند روي تمام كارت هاي هوشمند قابل اجرا و كاربردي هستند و داراي Portablity بسيار بالا است. به عبارتي ديگر جاواكارت ها مستقل از پلت فرم هستند و ساختاري غيروابسته به برنامه نويسان ارائه مي دهد كه مي توان در كاربردهاي مختلف استفاده شود. جاوا كارت مي تواند چند عملكرد و اپليكيشن را به صورت هم زمان و در عين حال مستقل اجرا كند. امنيت بين اپلت ها توسط فايروال برقرار است ولي مي توان با مديريت و امنيت مورد نظر بين چند اپلت در بسته هاي متفاوت ارتباط برقرار كرد. تكنولوژي جاوا كارت بسياري از مزاياي زبان جاوا كه در بالا ذكر شد را به ارث برده است كه مهم ترين آن شئ/هدف گرا بودن و امنيت آن است.

اپلت هاي جاوا را مي توان با ابزار هاي توسعه و گسترش بهبود داد و عملكرد آن ها را در مقاصد مختلف بالاتر برد ولي با بالا رفتن حجم اپليكيشن ها ممكن است قابليت پرتابل كارت كاهش پيدا كند. هم چنين داراي ويژگي post-issuance (پس از صدور) مي باشد. به اين معنا كه پس از توليد و صدور كارت، اپليكيشن هاي روي كارت هاي هوشمند قابليت به روزرساني (update & upgrade) دارند. زبان جاوا سطح بالاتري نسبت به ديگر زبان هاي برنامه نويسي دارد بنابراين برنامه هاي نوشته شده در اين زبان كوچك تر از سايرين است و متعاقبا اشكال كمتري را ايجاد مي كنند. سيستم جاواكارت داراي يك ماشين مجازي است كه به دو بخش تقسيم مي شود؛بخشي از آن بيرون از كارت اجرا مي شود و تنها بخشي از عملكرد آن روي خود كارت اجرا مي شود كه همين حجم وظايف روي كارت را بسيار كم مي كند.

مولتاس

مولتاس

پلت فرم MULTOS )Multi-application Oparation System) ، سيستم عامل كارت هاي هوشمند را توسط كنسرسيوم مولتاس كنترل مي كند و مديريت كارت و سيستم شخصي سازي آن را برعهده دارد.
هدف مولتاس فراهم ساختن استانداردي ايمن براي سيستم عامل كارت هاي هوشمند است كه روي هر چيپ سيليكوني و با هر اپليكيشن كارت هوشمند(پرداخت، بليط، شناسايي) اجرا مي شود. بنابراين اپليكيشن هاي متفاوتي مي توانند روي كارت هوشمند اجرا شوندكه هم از يك ديگر مستقل هستند و هم در امنيت مورد نظر اجرا مي شوند. كه در اين راستا مي تواند تركيبي از برنامه هاي مختلف از سازندگان متفاوت به صورت تماما مستقل را در محيطي امن فراهم سازد.

تفاوت مولتاس هنگامي كه با ساير سيستم عامل ها مقايسه مي شود اين است كه به طور خاص براي اپليكيشن هاي امنيتي طراحي شده است و محيطي قابل اعتماد و امن را تامين مي كند.
مكانيزم مولتاس ثبت اختراع شده است و تحت نظر و انحصار مديريت خود مولتاس مي باشد.

شرکت ایران هولوگرام با استفاده از دانش روز دنیا و همسو با پیشرفت صنعت هولوگرام اقدام به تولید انواع برچسب هولوگرام، برچسب امنیتی نموده است .این شرکت با به کارگیری تیم متخصص و فنی قادر به طراحی و تولید انواع برچسبها با امکان درج تمامی ویژگیهای امنیتی آشکار و پنهان بوده و قادر به رفع نیاز مشتریان می باشد . با مراجعه به سایت هولوگرام ایرانیان درباره ما بیشتر بدانید .


دیدگاه‌ها
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.1

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.