طراحی امنیتی

گرافیک یک سند، چه از لحاظ بصری و چه از نظر امنیتی، در مرحله طراحی امنیتی ایجاد می شود. طراحی ها به گونه ای هستند که بازتولید غیرممکن و پیچیده ای دارند و یا این که در صورت کپی یا اسکن، نسخه فرعی و تکرار شده را آشکار می سازند. برای تولید این ویژگی ها در اسناد و مدارک امنیتی، باید از نرم افزار های خاص تولید شده برای این منظور استفاده شود. طراح با استفاده از امکانات و ابزار های نرم افزار و به کارگیری مهارت و خلاقیت خود جلوه هایی خاص با ویژگی های منحصر به فرد تولید می کند. بعضی از این طرح ها برای مخاطب عام نامحسوس هستند و هنگام جعل یا تحریف سند، این سوءاستفاده را آشکار می سازد.

نرم افزار های طراحی امنیتی

شرکت های AGFA ،JURA و AMGRAF برجسته ترین نرم افزار های طراحی امنیتی را به بازار ارائه کرده اند که هرکدام ابزار قوی و پیش رفته ای را برای طراحان فراهم کرده اند که می توان با استفاده از آن ها، گرافیک خاص و ظریف مورد نظر خود را طراحی کنند. این طرح ها می توانند در زمینه کار قرار گیرد و یا این که به عنوان یک گرافیک اصلی در سطح سند استفاده شود. در حاشیه ها و اطراف مدارک نیز منحنی های فرموله هندسی و نقوش خاص به کار گرفته می شود که هر کدام به نحوی نقش خود را در امنیت سند ایفا می کنند.

نرم افزارهای طراحی امنیتی

ویژگی های طراحی امنیتی

طراحی سند باید در عین دارا بودن عناصر امنیتی لازم که مقیاس بندی شده و دقیق هستند، یک پارچگی لازم را داشته باشد و اجزای آن تفکیک شده به نظر نرسد. یک نرم افزار قوی با تسریع عملیات طراحی و تسهیل تولیدهر عنصر امنیتی به این هماهنگی و یک پارچگی کمک بسیاری می کند.

هر چه طراحی ها و تدابیر در نظر گرفته شده بیش تر و پیچیده تر باشد، تولید و چاپ آن نیز دشوار تر خواهد بود ولی سند در برابر جعل و تحریف، ضمانت بیشتری را ارائه می دهد.
این آیتم ها دارای مراتب مختلفی است که با چاپ امنیتی که مرحله ی ادغام طراحی، کاغذ امنیتی و مرکب امنیتی است اجرا می شوند.


 نمونه های طراحی امنیتی

  • طرح های منحصر به فرد و گیلوش ها
  • انواع المان های میکرونی
  • تصاویر مخفی
  • تصاویر پنهان
  • تصاویر سی- ترو
  • پانتوگراف ها

ویژگی های امنیتی آشکار

ویژگی های امنیتی آشکار یا Overt Security Features، اولین و ابتدایی ترین سطح امنیتی هر سند می باشد که کاملا برای عموم مردم قابل درک است . این ویژگی از طریق لمس کردن و دیدن تشخیص داده می شوند. علت استفاده از این سطح امنیتی، ارزیابی عمومی و ساده یک سند برای مردم می باشد. برای مثال اسکناس که هر روز در دست تمام اقشار جامعه درگردش است، باید تعدادی ویژگی قابل فهم و درک برای عموم مردم  نیز داشته باشد. یا مثلا یک هولوگرام هایی در سطح تجاری در این رده از امنیت برخوردارند.

در برخی از اسناد و هولوگرام هایی  که از اهمیت کم تری برخوردار هستند نیز می توان از این سطح امنیتی، با توجه به کاربرد آن استفاده کرد. ویژگیهای آشکار امنیتی، کم ترین هزینه ممکن را برای حفظ اصالت سند مورد نظر در بر خواهد داشت. ولی باید توجه داشت که جعل و تحریف آن نیز به همان نسبت آسان تر و در دسترس تر می باشد. از نمونه ویژگیهای امنیتی آشکار در اسناد می توان به برجسته سازی ، واترمارک کاغذ و کارت های پلاستیکی، هولوگرام ها، تصاویر See-throgh، امضای دیجیتال و … اشاره کرد.


برجسته سازی

برجسته سازی یکی از جلوه های امنیتی آشکار است که جلوه ی بصری جذابی دارد. عملیات Embossing انواع مختلفی دارد. میتوان آن را به صورت دستی روی انواع گواهی نامه در هنگام صدور اعمال کرد. در این حالت توسط برجسته ساز های دستی روی سطح کاغذ و یا به همراه فویل رنگی و یا هولوگرام انجام شود.

در سطوح گسترده تر این عملیات با ماشین های بزرگ به صورت اتوماتیک انجام می شود. معمولا برجسته سازی با طرح لوگو، نشانه ، نام آن سازمان مربوطه صورت می گیرد. در مواردی این عمل روی اطلاعاتی مثل امضا صورت می گیرد که امکان تحریف آن را کاهش می دهد. در کارت های هوشمند نیز عملیات برجسته سازی معمولا در قسمت شماره های متغیر مربوط  به حساب آن شخص صورت می گیرد.


طراحی امنیتی سی-ترو (See-Through)

تصاویر see-through (سی-ترو) بیشتر در اوراق امنیتی بهادار و اسکناس ها دیده می شود. در این تکنیک، بخشی از طرح روی کار و بخشی دیگر پشت کار چاپ می شود. رجیستر دو روی کار باید به قدری دقیق باشد که هنگامی که اسکناس در مقابل نور مشاهده شود، این دو بخش در دو طرف کاغذ، کاملا مکمل یک دیگر باشند و یک تصویر کامل را تشکیل دهند. انطباق این دو تصویر نیمه امری بسیار دشوار است. نمونه این المان را در اعداد پایین چک پول های ایران نیز قابل مشاهده است.

طراحی امنیتی پول

واترمارک چیست؟

معمولا در طراحی امنیتی اسکناس ها و چک پول ها از واترمارک به عنوان یک ویژگی امنیتی آشکار استفاده می شود. واتر مارک به دو روش تولید می شود که هرکدام جلوه ای مخصوص به خود را روی کاغذ به جای می گذارد. تولید واترمارک روی کاغذ های کیفیت بالا امکان پذیر است. طرحی که روی آن نقش می بندد از اختلاف ضخامت کاغذ در نواحی مختلف آن به وجود می آید. واتر مارک در حالت عادی نیز مشاهده می شود ولی هنگامی که در مقابل نور مستقیم قرار می گیرد طرح خود را به شکل بهتر و قابل توجهی نشان می دهد.

  • Dandy Roll : در این روش با استفاده از یک نورد(Roller) سبُک که طرح مورد نظر روی آن به صورت خطی برجسته (Emboss) شده است، نقش واتر مارک صورت می گیرد.
  • Cylinder Mould : در این سیستم امکان ایجاد واترمارک به صورت سایه روشن دار (Tonal) وجود دارد و تصاویر با کیفیت و HighLight دار و مرغوب، همانند تصاویر پرتره روی اسکناس ها و چک پول ها با این تکنیک صورت می گیرد.

 ویژگیهای امنیتی پنهان

پس از بررسی ویژگی های امنیتی آشکار به ویژگی های امنیتی پنهان یا Covert Security Features می پردازیم.

سطح اول ویژگی های پنهان، در رابطه با ارزیابی اسناد و مدارک است که برای تشخیص آن احتیاح به اندکی دانش دارد و یا کنترل آن ها وابسته به ابزار های ساده و در دسترس است. این ابزار های ساده می توانند لوپ و یا لامپ ماوراءبنفش و مادون قرمز باشد. تولید این ویژگی های امینی احتیاج به فرایند چاپی خاص و دقیق دارد و باید با کیفیت بسیار بالا انجام می گیرد. میکرو تکست، میکرو ایمیج، Latent Image از جمله این ویژگی ها هستند.

امنیتی ترین ویژگی های امنیت پنهان

ولی پیچیده ترین و امنیتی ترین ویژگی های هر سند را در سطحی بالا تر، ویژگی هایی شکل می دهند که فقط با ابزار های خاص و دانش مرتبط با آن احراز هویت می شوند. برخی از این ویژگی ها را فقط اشخاص خاص و کنترل کننده می دانند و توانایی احراز آن را دارند. برخی دیگر دارای ویژگیهای یونیک و منحصر به فرد هستند که جعل آن ها تقریبا غیر ممکن است. 

از لحاظ اقتصادی این سطح، پرهزینه ترین رده امنیتی در اسناد محسوب می شود چرا که بازتولید، تحریف و جعل آن نیز به شدت دشوار می باشد. فیبرهای امنیتی کاغذها، نخ های امنیتی فلورسنت، Hidden Imageها، چاپ با مرکب های امنیتی متفاوت خاص از نمونه ویژگیهای Covert می باشد.

Covert Security Features

شرکت ایران هولوگرام با استفاده از دانش روز دنیا و همسو با پیشرفت صنعت هولوگرام اقدام به تولید انواع برچسب هولوگرام، برچسب امنیتی نموده است. تولید انواع هولوگرام با کاربری های متفاوت جهت رفع نیاز مشتریان و با در نظر گرفتن تنوع در سلایق و نیاز های آنان با تلفیق هوشمندانه و هنرمندانه از فویل، چسب و کاغذ و به وسیله ماشین آلات پیشرفته تولید می شود، این شرکت با به کارگیری تیم متخصص و فنی قادر به طراحی و تولید انواع برچسبها با امکان درج تمامی ویژگیهای امنیتی آشکار و پنهان بوده و قادر به رفع نیاز مشتریان می باشد

رشد در بازار هولوگرام

مقاله زیر را حتما بخوانید:


آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.