تكنولوژي RFID چيست؟

تكنولوژي RFID كاربرد بسياري در زمينه هاي مختلف مثل رهگيري، رديابي، زمان بندي و… دارد. كه با توجه به نياز، مناسب ترين نوع آن مشخص مي شود. براي انتخاب RFID متناسب با كسب و كار و تجارت خود، دانستن اصول ابتدايي RFIDها، مزايا و معايب و ويژگي هاي متفاوت آن امري ضروري است.

RFID مخفف Radio Frequency Identification است كه به معناي شناسايي فركانس‌هاي راديويي مي‌باشد. اين سيستم به صورت بي‌سيم(Wire-less) و بدون تماس(Non-contact) امواج راديويي را از ميدان‌هاي الكترومغناطيسي به وسيله تگ هاي ضميمه شده انتقال مي دهد كه براي اهداف شناسايي و رهگيري اتوماتيك استفاده مي شود.


سه محدوده فركانسي تكنولوژي RFID

 • Low Frequency (LF)= 125-134KHz
 • High Frequency (HF)= 13.56 MHz
 • Ultra High Frequency (UHF)= 856-960 MHz
  • امواج UHF در محدوده ي 928-856مگاهرتز داراي دو زير شاخه است:
   • استاندارد FCC امريكا كه بين 928-902مگاهرتز است.
   • استاندارد ETSI اروپا كه در محدوده 868-865 مگاهرتز است.

استاندارد FCC در حداكثر استفاده در امريكاي شمالي و جنوبي است. استاندارد ETSI در منطقه اتحاديه اروپا و بيش‌تر كشورهاي وابسته به اروپا معتبر است. در هنگام استفاده از تكنولوژي RFID بايد به اين استانداردها توجه داشت و اگر از استاندار كشوري اطلاع نداشته باشيم بايد نزديك ترين فركانس را با توجه به نكات ديگر انتخاب كرد.

تكنولوژي RFID

استفاده از تكنولوژي RFID

استفاده از RFID بستگي به كاربرد موردنظر دارد. ممكن است تكنولوژي RFID براي يك محصول يا كاربرد از نظر اندازه و ظرفيت مناسب نباشد و يا اين كه به شدت گران و بدون صرفه باشد. برگشت سرمايه ي سخت افزاري، نرم افزاري و ساعات كاري بايد محاسبه و ارزيابي شود. با اين حال در بيش تر موارد آيتم مؤثر و مناسبي است. در صورت متناسب نبودن RFID با نياز، مي توان از باركد و يا راه حل هاي ساده ديگر استفاده كرد.

 تمام سيستم هاي RFID به يك قرائتگر(READER)، آنتن (ANTENNA) و تگ(TAG) احتياج دارد. انتخاب آيتم هاي فرعي مثل كابل ها، براكت ها و ابزار هاي GPIO مي توانند به طور مؤثر و كارامد با سيستم هاي RFID تركيب و يك‌پارچه شوند.

براي انتخاب RFID بايد شرايط محيطي را در نظر گرفت. شرايط آب و هوايي ومحيطي مختلف براي انواع RFID مناسب نيستند. براي مثال آب باعث ايجاد اختلال در قرائت و بازيابي اطلاعات تگ هاي UHمي شود. مي‌توان از برخي از فاكتورها چشم پوشي كرد ولي اثرات متغير و مؤثر را بايد در نظر گرفت.

براي اطمينان از موفقيت و تناسب RFID با كاربرد مورد نظر، تمامي اجزا بايد به دفعات مورد آزمايش قرار گيرند و پيكره بندي مجدد روي آن ها صورت بگيرد تا به بهترين گزينه دست پيدا كنيم. براي نزديك شدن به هدف بايد تگ هاي مختلف را با تجهيزات متعدد و شرايط متفاوت آزمايش كرد. كيت هاي گسترش RFID و جعبه ساده تگ ها، منبع خوبي براي تست انواع قرائت‌گرها، تگ ها و آنتن ها هستند.


هولوگرام RFID چیست؟

یکی دیگر از هولوگرام های امنیتی، برچسب RFID است که به برچسب‌های هوشمند هم مشهور است. تکنولوژیRFID از یک میکروچیپ (تراشه کوچک) و یک آنتن تشکیل شده و عملکرد آن به گونه‌ای است که اطلاعات بر روی برچسب مثل شماره شناسایی، از فاصله چند متری توسط RFID reader قابل خواندن است. علاوه بر این، تراشه به کار رفته در این برچسب‌ها می‌تواند دارای حافظه باشد و اطلاعات مربوط به ویژگی‌های محصول را در خود ذخیره کند.

برچسب امنیتی

مقاله زیر را حتما بخوانید:

قیمت برچسب‌های RFID

هزینه هولوگرام های RFID در چند سال اخیر به طور قابل توجهی کاهش یافته است. از این رو می‌تواند یکی از گزینه‌ها برای ایمن کردن بسته‌بندی‌ها باشد.

قيمت تگ‌هاي RFID به شدت به اندازه و ظرفيت تگ بستگي دارد. تگ هاي فلزي و تگ هاي سخت به مراتب گران تر از ليبل هاي RFID و RFIDهاي Wet Inlay هستند. هم چنين قيمت در تيراژ هاي مختلف بسيار متفاوت است.

قیمت برچسب های RFID

چاپ آنتن های RFID

همان طور که بیان شد، آنتن مهم ترین قسمت یک لیبل RFID می باشد. ماهیت یک لیبل فرکانس رادیویی وابسته به آنتن آن می باشد و نحوه عملکرد آن (فعال/غیرفعال) بودن آن را تعیین می کند.

آنتن ها را می توان به دو صورت روی لیبل اعمال کرد:

 •  حکاکی شیمیایی مسی (Copper Etching) و یا قرار دادن یک عدد سیم مسی (Embedding Wire) روی سطح پلاستیکی به عنوان آنتن، که برای تیراژ های پایین قابل قبول و به صرفه است.
 • چاپ مستقیم مرکب رسانا به صورت یک پارچه و در یک مرحله که در تیراژ های بالا صرفه ی اقتصادی و زمانی دارد.

بهترین روش های چاپ آنتن ها

در تكنولوژي RFID، چاپ آنتن ها کاری حساس و ظریف است چرا که اطلاعات آنتن از فواصل و مقیاس های بین کانال های آنتن مشخص می شوند. پس بنابراین از لحاظ ابعاد و اندازه باید کاملا دقیق و بدون نقص باشند. هم چنین باید دارای ضخامت زیاد برای چاپ مرکب رسانا و چاپی یک نواخت و هموار باشند. با این اوصاف بهترین روش برای چاپ این نوع آنتن ها چاپ سیلک اسکرین است و ایده ال ترین روش در انواع تکنیک های چاپ اسکرین، اسکرین روتاری (دوار) می باشد که با سرعت مناسب برای مقیاس صنعتی می تواند این مهم را انجام دهد. البته گزینه های دیگر چاپ برای آنتن های RFID می تواند سیستم های گراوور یا حتی چاپ دیجیتال جوهرافشان (ink jet) باشد.

نکته دیگر در چاپ آنتن ها، مرکب آن می باشد. مرکب مصرفی معمولا مرکب نقره ای رسانا می باشد که با نام های تجاری مختلف در دسترس هستند. مرکب نقره ای رسانا، مستقیما به صورت یک پارچه با ضخامت مورد نظر روی سطح حامل (Carrier) چاپ می شوند. این ویژگی باعث می شود برای مصارف امنیتی کاربرد و قابلیت بیشتری داشته باشند. مثلا می تواند به صورت مستقیم روی جلد پاسپورت ها چاپ شود که در این حالت، مشکلات و معضلات یک برچسب قابل جدا شدن را در بر نخواهد داشت. به عبارت دیگر، نمی توان آن را جدا کرد و با یک لیبل دیگر جایگزین شود.


آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.