کارت های پی وی سی و هولوگرام های شناسایی

هولوگرام‌های شناسایی (Hologram ID) هولوگرام هایی هستندکه به صورت شفاف(Transparent) بر روی کارت های پی وی سی و کارت‌های شناسایی، گذرنامه الکترونیکی چسبانده می‌شود. این هولوگرام‌ها دارای وضوح و شفافیت بالایی هستند.

استفاده از این پوشش هولوگرام بر روی کارت‌های شناسایی چاپ شده باعث حفاظت از مرکب کارت در برابر خراش و سایش نیز می‌شود، طول عمر کارت را افزایش می‌دهد و از همه مهم تر امنیت کارت را بالا برده و از دگرگونی و تغییر در اطلاعات کارت، نسخه‌برداری و جعل کارت‌های شناسایی جلوگیری می‌کند. چسباندن این هولوگرام‌های شناسایی بر روی کارت یا به روش هات‌استمپ انجام می‌شود که در این روش نیاز به دستگاه فشار و حرارت داریم، و یا چسباندن به شیوه معمولی است. یعنی هولوگرام‌های شفاف پشت چسبداری که به راحتی روی کارت چسبیده می‌شوند.البته روش هات استمپ امنیت کار را بیشتر تضمین کرده و پس از چسبیدن دیگر از سطح جدا نمی شود.


کارت های پی وی سی

کارت های پلاستیکی مقاومی هستند که در زندگی روزمره کاربرد بسیاری دارند. کارت های اعتباری، عابر بانک ها، کارت های شناسایی، هدیه، حمل و نقل عمومی، دانشگاه ها، کتابخانه ها، حضور غیاب کارمندان و … از موارد مصرفی کارت های پی وی سی هستند.
به اختصار به ویژگی های قابل ترکیب با کارت های پی وی سی پرداخته شده است:

قابل بازیافت

 • برای نشان دادن دوستدار محیط زیست بودن و حمایت از آن
 • تبلیغ مثبتی در جهت فعالیت و فروش محصول
 • می تواند از صد درصد مواد قابل بازیافت باشد

امنیت کارت های پی وی سی

 • یکی از بهترین راهکار ها برای حفاظت از کارت
 • موثر در جلوگیری از تقلب و جعل
 • هولوگرام سطح امنیتی بصری به کارت اضافه می‌کند و تقریبا غیرقابل بازتولید است

امضای خاص

 • به صورت امضا یا اثری خاص و منحصر به فرد
 • یک نوار باریک از مواد رسانا با قابلیت ثبت دست نوشته
 • بالارفتن سرعت بازیابی و تایید هویت کارت
کارت پی وی سی

استفاده از نوار مغناطیسی

 • نوارهای سیاه و یا قهوه ای رنگ روی انواع کارت‌ها
 • شامل ذرات مغناطیسی درون یک رزین
 • توانایی وادارندگی (coercivity) کارت را مشخص و محدود می کنند

استفاده از RFID در کارت های پی وی سی

 • قابلیت ردیابی، ظرفیت و ویژگی امنیتی کارت را افزایش داد
 • مناسب برای اختصاصی سازی و رهگیری کالا و انبارداری

گذرنامه الکترونیکی چیست؟

امروزه با دیجیتالی شدن امور در تمامی عرصه های زندگی، این سند مهم مسافرتی نیز بی نصیب نمانده است. مدتی است که عنوان e-passport یا گذرنامه الکترونیکی را زیاد می شنویم؛ امنیت این سبک جدید از پاسپورت ها باید به نحو دیگری نسبت به گذرنامه های مرسوم، ایجاد و ضمانت شود.

پاسپورت الکترونیکی

امنیت پاسپورت های الکترونیکی

اجرا چیپ امواج رادیویی غیرتماسی (Contactless RF Chip) با امنیت لازم برای داده های ذخیره سازی شده برای اجرای ضمانت قابل تکیه و معتمد، ارتباط بین سند و دارنده آن، در پاسپورت های الکترونیکی، از یک چیپ امنیتی فرکانس رادیویی (RF Chip) با قابلیت رمزنگاری (Cryptography) استفاده می شود.

این چیپ، علاوه بر حفظ و نگه داری اطلاعات و داده ای که در پاسپورت های کاغذی و مرسوم، همانند نام، نام پدر، تاریخ تولد، جنسیت و … توانایی ذخیره سازی و بازیابی اطلاعات بایومتریک (Biometric) اشخاص، مثل اثر انگشت، اسکن چشم و از این قبیل اطلاعات یونیک و منحصر به فرد را دارد.

در گذرنامه های مرسوم نیز، اطلاعاتی مثل نام، تاریخ تولد و جنسیت به شکل ماشین-خوان (Machine-Readable) در صفحه اطلاعاتی پاسپورت وجود دارد. عکس دارنده در ناحیه ماشین خوان (Machine-Readable Zone- MRZ) ادغام نشده است و روی صفحه گذرنامه چاپ شده است.

در فاز دوم گذرنامه های الکترونیکی، انتظار می رود ذخیره سازی بیش تری صورت بگیرد. اثر انگشت روی چیپ به صورت داده های الکترونیکی ثبت شده است و بعدها، اطلاعات اسکن چشم نیز به آن اضافه شد.گذرنامه های معمولی با تمام ویژگی های امنیتی و حفاظت در برابر جعل، باز هم به طور کامل و قطعی، قابل اعتماد نیستند. در حالی که ادغام ویژگی های بایومتریک به صورت اطلاعات ذخیره شده در RF CHIP، یک ویژگی یونیک و منحصر به فرد را ایجاد کرده است که به طور کامل اطلاعات ثبت شده را با دارنده ی آن در لحظه ی کنترل به یک دیگر لینک می کند که احراز هویت و تشخیص اصالت سند را آشکار می سازد. این سیستم، مانع سختی برای سواستفاده و جعل به شمار می آید.

حافظه های هولوگرافیک

مقاله زیر را حتما بخوانید:

امنیت کارت های پی وی سی

امنیت کارت های پی وی سی مالی و اعتباری

این کارت ها شامل کارت های هدیه، بانکی و … هستند که دارای ارزش مادی و مالی هستند و پیوسته در حال استفاده هستند. بنابراین از جنس کارت مقاومی برای تولید آن ها استفاده کرد که جوابگوی این استفاده روزمره باشد و در برابر شرایط اب و هوایی، فشار، شکنندگی، رطوبت، دما و … تا حد قابل قبولی مقاومت داشته باشند. پلی کربنات ماده پیشنهادی این دسته از کارت ها می باشند.

این نوع کارت ها باید مقداری اطلاعات دیجیتال را به صورت ایمن ذخیره سازی کنند که توسط ماشین ها و قرائت گر های مخصوص قابل خوانش باشند. بنابراین با توجه به کاربرد و میزان اطلاعات مورد نیاز، از چیپ های اطلاعاتی، نوار های مغناطیسی و یا هر دو استفاده می کنند.

ویژگی های امنیتی و اطلاعات روی کارت ها عموما شامل پنل امضای دیجیتال، OVI وOVD که شامل انواع هولوگرام هاست، شماره کارت، CVV2، چیپ اطلاعاتی، نوار مغناطیسی، برجسته سازی، متالایز کردن، نام شخص، تاریخ انقضای کارت می باشند.


آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.