چاپ هولوگرام امنیتی به روش های مختلف

چاپ هولوگرام ایرانیان ارائه دهنده انواع خدمات طراحی، تولید و چاپ انواع برچسب امنیتی هولوگرام با ضریب امنیت های مختلف میباشد. علم هولوگرافی در قالب برچسب های امنیتی برای تولید کنندگان این امکان را فراهم مینماید که کالاهای خود را با برچسب های ضد تقلب و ضد جعل امن ساخته و کاربران از خرید کالای اصلی رضایت کامل را داشته باشند.
هولوگرام به اشکال مختلف به کار میرود که هم از نظر ظاهری، اندازه و ابعاد تفاوت دارند و هم از نظر محتوایی، محتوای هولوگرام در واقع همان ضرایب امنیتی هولوگرام میباشد که برخی از آنها شامل نوشته های میکرونی، عکسهای رنگی، الگوهای ریاضی، انعکاس دهنده متنی توسط نور لیزر، تصاویر با اختلاف زاویه دید و … میباشند که هم در هولوگرام های دولتی و حقوقی و هم در هولوگرام های کالایی کاربرد دارند.

شرکت بعد نگار ایرانیان، اولین تولید کننده بخش خصوصی برچسب های ضد جعل هولوگرام در داخل کشور اقدام به تولید برچسب های امنیتی هولوگرام نموده و نمایندگی رسمی برخی از شرکتهای معتبر در زمینه تولید فویل متالیزه هولوگرام را در خصوص فروش انواع فویل هولوگرام برعهده دارد.

هولوگرام دو بعدی

چاپ هولوگرام سه بعدی

از مهم ترین پدیده های چند سال اخیر در صنعت چاپ هولوگرام، معرفی شدن پرینترهایی با قابلیت چاپ سه بعدی است. که ما را بر آن داشته است تا در این رابطه، مطلبی هر چند مختصر را منتشر کنیم. این تکنولوژی به حدی در دسترس می باشد که سیستم های خانگی آن نیز عرض شده است. به بیان بسیار ساده، این تکنولوژی برای مدل سازی به کار می رود به این شکل که علاوه بر چاپ هولوگرام در دوبعد (طول و عرض)، می تواند بعد سوم (ارتفاع) را نیز بازتولید کند. یعنی به صورت لایه لایه، طرح مورد نظر را ابتدا در دو بعد، با ضخامتی معین، تولید می کند و پس از آن داده مربوط به لایه بعدی را با همان ضخامت، روی سطح قبلی می نشاند. این عمل به همین ترتیب تکرار می شود تا ارتفاع طرح مورد نظر ایجاد شود و در واقع مدل تولید می شود.


چاپگر سه بعدی

رزولوشن این تکنیک، وابستگی کامل به بازوهای دستگاه ماده تغذیه دستگاه می باشد. قاعدتا متریال تغذیه این پرینتر ها باید از ویژگی ها خاصی برخوردار باشند که بتوانند ویژگی های ماده نهایی را به همراه داشته باشند و کارایی لازم را انجام دهند. این مواد می توانند، رزین های مایع مرکب، ترکیبات سرامیکی، فلزی، پلاستیکی و حتی مواد خوراکی باشند.

از نظرکاربردی می توان از این تکنولوژی انقلابی برای قطعه سازی در صنایع مختلف هم چون، ساختمان سازی، خودرو سازی، نظامی، فشن، پزشکی و … استفاده کرد. شاید مهم ترین کاربرد آن در امر پزشکی باشد که می تواند اعضای بدن را به صورت مصنوعی بازسازی کند که برای این هدف از مرکب های بیولوژیک که با توجه به سلول های انسانی و بنیادی ساخته شده اند تا بدن بتواند آن ها بپذیرد و پس نزند.

Hologram printing

تکنیک های چاپ هولوگرام امنیتی

انتخاب نوع تکنیک چاپی به ویژگی امنیتی طراحی شده برای سند، نوع مرکب مصرفی آن و جزئیات المان امنیتی بستگی دارد و متناسب با آن هر قسمت چاپ می شود.


چاپ افست

چاپ افست به علت غیرمستقیم بودن می تواند جزئیات دقیقی را روی سند اعمال کند. ولی به سبب مسطح بودن تکنیک، نمی تواند حجم زیادی مرکب را حمل و منتقل کند. مثلا برای مرکب ترموکرومیک که باید میزان زیادی مرکب چاپ شود که مرکب به طور کامل بتواند نقش خود را به عنوان ویژگی امنیتی ایفا کند به هیچ وجه مناسب نیست. افست مورد استفاده در چاپ های امنیتی، با دو تکنیک اجرا می شود؛ Wet Offset یا افست خیس (افست معمولی و رایج) و Waterless Offset یا افست خشک که هر کدام ویژگی مخصوص به خود را ایجاد می کنند.

هولوگرام فوق باریک

مقاله زیر را حتما بخوانید:


چاپ فلسکو

فلکسو چاپ برجسته و مستقیم محسوب می شود. کلیشه آن از جنس پلاستیک است که دارای عمر بالا و ماندگاری می باشد. کلیشه، مرکب را از سیلندر آنیلوکس می گیرد و به صورت مستقیم، تحت فشار سیلندر، روی بستر چاپی مرکب را منتقل می کند. در ابتدا چاپ فلکسو دارای کیفیت قابل قبولی نبود ولی با پیشرفت تکنولوژی دقت و کیفیت فلکسو به شکل محسوس و چشم گیری افزایش یافت و تا به امروز نیز رو به بهبود است. مهم ترین ویژگی چاپ فلکسو قابلیت چاپ بر روی سطوح منعطف پلاستیکی و پلیمری است.

برچسب امنیتی

مقاله زیر را حتما بخوانید:


چاپ سیلک اسکرین

کلیشه چاپ سیلک اسکرین یا همان استنسیل عملکردی شبیه شابلون دارد و می تواند حجم وسیعی مرکب را روی بستر چاپی ایجاد کند. چاپ اسکرین به صورت روتاری (دوار) و Flat (تخت) قابل استفاده است که در سطح صنعتی از سیستم روتاری اسکرین استفاده می شود.

چاپ هولوگرام

چاپ هولوگرام به روش اینتالیو

چاپ اینتالیو، چاپ گود است و همانند چاپ روتوگراوور، طرح موردنظر روی سیلندر به روش های مختلف حکاکی می شود. طرح حکاکی شده، به صورت خطی روی سیلندر اجرا می شود. حکاکی با بالاترین دقت ممکن صورت می گیرد و سیلندر حکاکی شده، با فشار بسیار زیاد در بستر چاپی صورت می گیرد. مهم ترین مزیت این تکنیک چاپ حجم بالای مرکب با کیفیت غیر قابل بازتولید و در مقیاس میکرونی است.چاپ اطلاعات متغیر مثل شماره سریال ها و انواع کد ها نیز توسط ماشین های شماره زنی مکانیکی یا الکترومکانیکی و یا ماشین های دیجیتال صورت می گیرد.

سوال های رایج درمورد چاپ هولوگرام

1.روش های چاپ هولوگرام امنیتی کدام اند؟

  • چاپ افست
  • چاپ فلسکو
  • چاپ سیلک اسکرین
  • چاپ اینتالیو

2. متریال تغذیه پرینترهای سه بعدی چیست؟

  • رزین های مایع مرکب
  • ترکیبات سرامیکی
  • فلزی
  • پلاستیکی
  • مواد خوراکی

3. انواع روش های چاپ افست چیست؟

افست خیس (افست معمولی و رایج) ویا افست خشک


آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.