مروری بر انواع هولوگرام

انواع هولوگرام

معرفی انواع هولوگرام

 به طور کلی انواع هولوگرام طی یک فرایند پیچیده اپتیکی ثبت می شود که در این پروسه پارامترهایی رعایت می شوند که باعث می شود هولوگرام به صورت سه بعدی مشاهده شود. چرا که نور با ویژگی های مشخص در طول متریال هولوگرام ثبت می شود و نه یک سطح ۲ بعدی، به همین علت الگوی ثبت شده در روی هولوگرام دارای بعد سوم می باشد. با اندکی تغییر و اصلاح سیستم هولوگرافی ساده، می توان هولوگرام های متنوعی را با خصوصیات مختلف تولید کرد.

  • ۲D (دوبعدی): هولوگرام هایی که از تصاویر دو بعدی و گرافیکی تهیه می شوند و جلوه رنگی رنگین کمان دارند.
  •   ۳D (سه بعدی):  هولوگرام هایی حاصل از نوردهی مدل های سه بعدی واقعی با عمق طبیعی آن است.
  •   ۲D/3D (دوبعدی/سه بعدی):  ترکیب مدل های ۳D با گرافیک های ۲D
  • Multiple (چندتایی): این نوع هولوگرام می توانند به صورت تلفیقی روی یک هولوگرام در لایه های مختلف چند تصویر قرار بگیرند.
  • Dot Matrix (دات ماتریکس):  هولوگرامی که دارای ساختار نقطه ای می باشد و با تغییر زاویه دید می توان هر یک از نقاط یا دسته ای از آن ها را بارنگی متفاوت مشاهده کرد.
  • True Color (رنگ حقیقی): هولوگرامی که تطابق رنگی کامل و واقعی با موضوع اولیه آن دارد و از لحاظ عمق و زاویه همانند مدل اصلی می باشد و قابل کپی برداری نمی باشد.
  • Flip-Flop یا Multichanel (چند کاناله): تصاویر مختلف و متنوع را در زوایای متفاوت و محور افقی و عمودی می توان مشاهده کرد.
  •   Stereogram (استریو گرام): پیوستگی تصویر در زوایای مختلف آن همانند فیلم متحرک
هولوگرام سه بعدی

آشنایی با انواع هولوگرام

هولوگرام دو لایه: انواع هولوگرام‌ یک هولوگرام می‌تواند از لایه‌های متفاوتی تشکیل شده باشد.دو لایه اصلی فوقانی و زیرین و لایه‌های فرعی میانی.تعداد لایه‌های هولوگرام‌ها بسته به نوع آن می‌تواند افزایش پیدا کند. به طور مثال هولوگرامی که هم دارای تصویر است وهم متن، یک هولوگرام دو لایه است.

هولوگرام دو بعدی ۲D

همان‌طور که از نام این هولوگرام پیداست، تصویر روی هولوگرام فقط دارای دو بعد است. فیلم مورد استفاده حساس به نور لیزر بوده و قابلیت ثبت فاز را ندارد به همین دلیل تصویر نگاشته شده فقط دارای دو بعد است. ‌سه بعدی( ۳D) تصویر ثبت شده در این هولوگرام دارای سه بعد است به این معنا که فیلم حساس به نور لیزر توانایی ثبت فاز را نیز داراست. در نتیجه تصویر به دست آمده دارای سه بعد می‌باشد.

هولوگرام دو بعدی / سه بعدی۳D/2D

این هولوگرام‌ها از دو لایه تشکیل شده اند. یک لایه دارای هولوگرام دو بعدی است که معمولا در پس زمینه (لایه زیرین) قرار می‌گیرد و لایه دیگر که دارای هولوگرام سه بعدی است، در لایه رویی قرار دارد. بدین ترتیب هولوگرام بدست آمده از این شیوه دارای عمق بیشتری خواهد بود. البته در این هولوگرام‌ها لایه‌های میانی دیگری مثل متن‌های میکرونی، متن‌های پنهان و… هم می‌توانند قرار بگیرند که جنبه‌های امنیتی هولوگرام را افزایش می‌دهند. برای ثبت هولوگرام‌های دو بعدی/ سه بعدی و… از نور دهی پیوسته لیزر استفاده می‌کنند.


دیدگاه‌ها
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.1