سازه های متغیر نوری

دراین مقاله قصد داریم یک تکنولوژی جدید به نام سازه های متغیر نوری معرفی کنیم .

همانطور که می دانید امروزه تکنولوژی های هولوگرافیک با تنوع بسیاری در اسناد امنیتی و بانکی استفاده می شوند. هولوگرام ها دارای جلوه بصری زیبا و چشمگیر هستند و در عینی که ضد کپی برداری و دارای کیفیتی امنیتی هستند، قابلیت تشخیص توسط عموم مردم را دارند.

این ویژگی ها باعث می شوند که به وفور در سطوح مختلف در اسناد امنیتی و اسکناس ها استفاده شوند. ولی در این بین تکنولوژی های دیگری به نام سازه های متغیر نوری وجود دارد که بعضا با هولوگرام ها اشتباه می شوند.

چرا که در باور عامه، حتی اگر شناخت نسبی در رابطه با سازه های متغیر نوری و هولوگرام داشته باشند، هر تصویری را با جلوه رنگین کمانی و چرخش رنگ ببینند آن را هولوگرام می پندارند. حال اگر این تکنولوژی دارای جابه جایی تصویر نیز باشد، بدون شک آن را هولوگرام می خوانند.

کاربرد سازه های متغییر نوری در چاپ اسکناس ها

منشا این اختلاف را شاید بتوان ماده بستر چاپی اسکناس ها دانست. معمولا در اسکناس های کاغذی و پایه پنبه، از هولوگرام های مرسوم استفاده می شود ولی در اسکناس های پلیمری، که اکثرا از پنجره های شفاف منقوش استفاده می کنند، از تکنولوژی های هولوگرافیک بهره مند نمی شوند و یا این که در ترکیب با هولوگرام استفاده خواهند شد.

هولوگرام چاپ اسکناس

تکنولوژی استفاده شده در اسکناس های جدید

در این بحث به تعدادی از فناوری اسکناس ها در سراسر جهان با سازه های متغیر نوری اشاره می شود که آن را با هولوگرام اشتباه می گیرند. یکی از این تکنولوژی ها که در اسکناس های جدید مکزیک به کار گرفته شده است، تصویری ظاهرا هولوگرافیک است که چرخش رنگ رنگین کمانی را دارد ولی در واقع از نوعی مرکب خاص با خاصیت متغیر بصری (OVI) شفاف هسنتد که روی پنجره پلیمری اسکناس چاپ می شوند.

این افکت هم به صورت انتقالی و هم انعکاسی قابل مشاهده است و در هر دو حالت چرخش رنگ دارد ولی در حالت انتقالی رنگ ها کامل تر و بهتر مشاهده می شوند.

تکنولوژی سازه های متغیر نوری در چاپ اسکناس ها

فناوری اسکناس پلیمری

دیگر فناوری که که در بحث اسکناس های پلیمری استفاده می شود، پنجره های شفافی هستند که در اسکناس های استرالیا اعمال شده اند. این پنجره های امنیتی، از تکنولوژی تصاویر متغیر غیر انکساری (NSI) هستند.

این نوع تصاویر را می توان نوعی واترمارک داینامیک و پویا تلقی کرد. چرا که جابه جایی تصاویر، در تناژ متغیر خاکستری قابل مشاهده هستند که کاملا در تقابل رنگ های مرسوم هولوگرامی می باشند.

هم چنین جابه جایی تصاویر با چرخش اسکناس صورت می گیرد که این امر نیز از تفاوت های آن با هولوگرام می باشند چرا که هولوگرام ها، اگر در جهت بالا و پایین تغییر زاویه داشته باشند، جابه جایی تصویر را نشان خواهند داد.


آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.