تکنولوژیNFC ، اجزا و کاربرد های آن

همان طور که پیش تر اشاره شد، تکنولوژی NFC دارای سه جزء اصلی است:

  • تگNFC
  • قرائت گر NFC
  • موبایل با قابلیت NFC

تکنولوژی NFC به صورت حسی کار می کند. ابزار NFC بلافاصله در هنگام لمس یک دیگر، ارتباط برقرار می کنند. عمل ساده Touching (لمس دو ابزار برای برقراری تعامل) به طور خیلی جدی یکی از مهم ترین ویژگی های تکنولوژی NFC است. اپلیکیشن های این تکنولوژی به گونه ای طراحی شده اند که برای برقراری تماس تنها به عمل لمس احتیاج دارند و لزومی به تعامل با کاربر وجود ندارد.

مسئله دیگری که وجود دارد این است که ممکن است چند اپلیکیشن روی یک موبایل وجود داشته باشد. هنگام برقراری ارتباط با ابزار NFC فقط همان اپلیکیشن مورد نظر باید اجرا شود و نه هیچ برنامه و اپلیکیشن دیگری؛ که این یکی ازخصوصیات و ویژگی های مفید و کارامد ارتباطی NFC است.

تکنولوژیNFC

ابزار های تکنولوژی NFC

ابزارهای NFC از لحاظ ارتباطی به دو دسته تقسیم می شوند:

ابزار های فعال و غیر فعال – Active & Passive Devices

تعریف ابزارهای فعال و غیر فعال برای درک تکنولوژی ارتباطی NFC بسیار مهم است. یک ابزار فعال که دارای منبع قدرت داخلی (مثل باتری) است که میدان الکترومغناطیسی خود را تولید می کند. در طرف دیگر،ابزار غیرفعال(Passive) قرار دارد که منبع قدرت داخلی و یک پارچه ندارند.

 این یک قانون طبیعی است که لازمه ی هر فعالیت، انرژی است. بنابراین حتی ابزار های غیرفعال هم به مقداری انرژی و قدرت برای اجرای وظیفه خود احتیاج دارد. در ارتباط NFC انرژی توسط یک بخش دیگر که فعال است برای ابزار های فعال تامین می کند. به طورخلاصه یک ابزار فعال با ساخت میدان الکترومغناطیسی، ابزار غیرفعال را قدرت می دهد.

ابزار های آغازگر و هدف – Initiator & Target Devices

NFC همیشه بین دو بخش اتفاق می افتد؛ یکی آغازگر(initiator) و دیگری هدف (target) نامیده می شود. آغازگر بخشی است که رابطه را آغازمی کند و هدف ، درخواستی راکه آغازگر ساخته است را پاسخ می دهد. یک آغازگر همیشه به طور آشکار به یک ابزار فعال احتیاج دارد. ولی هدف می تواند هم فعال و هم غیرفعال باشد. اگر هدف یک ابزار فعال باشد، برای پاسخ گویی از قدرت خود استفاده می کند و اگر ابزار غیرفعال باشد، از میدان الکترومغناطیسی تولید شده توسط آغازگر برای پاسخ دهی استفاده می کند.

یک تگ RFID و یا یک تگ NFC ابزار هایی با ظرفیت و هزینه پایین هستند. بنابراین دارای منبع قدرت داخلی نیستند و از قدرت خارجی منبع برای اجرای هر فعالیتی استفاده می کند. بنابراین یک تگ NFCهمیشه غیرفعال است و فقط شامل داده است که می توانند توسط یک ابزار NFC فعال، خوانده شوند. با این اوصاف، قاعدتا فقط می تواند هدف باشد، نه آغازگر.

تبلیغات هوشمند با تگ NFC

تبلیغات هوشمند با تکنولوژی NFC

پوستر های هوشمند به پوستر های تبلیغاتی ارجاع دارد که توسط تگ NFC تجهیز شده اند. این تگ ها ممکن است دارای اطلاعات متفاوتی مثل آدرس URL، خدمات پیام متنی و… باشد. برخی از مسائل درباره پوستر های هوشمند باید مورد توجه قرار گیرند:

محل تماس یا Touch با تکنولوژی NFC

مهم ترین مسئله در پوسترهای هوشمند، آگاهی کاربر به نقطه لمس در پوستر است. پوسترهوشمند باید به گونه ای طراحی شود که کاربر بدون معطلی و اتلاف وقت و انرژی بتواند تگ را پیدا کند و عمل لمس را انجام دهد. برای رسیدن به این مهم می توان به صورت های متفاوتی عمل کرد.

  • علامت راهنما (Director Sign): برخی علامت های نوشتاری یا تصویری در کنار تگ، برای نشان دادن نقطه تماس می توان به کاربر کمک کند.
  • تصویر تلفن موبایل: تصویر تلفن موبایل در نزدیکی تگ روی پوستر می تواند محل تگ را گویا تر کند.
  • علامت N: لوگوی NFC به شکل N است در کنار تگ و نقطه تماس استفاده می شود. به هرحال کاربر نهایی ممکن است نسبت به این لوگو آگاهی نداشته باشد. با این حال این علامت باید در کنار یکی از دو روش قبلی مورد استفاده قرار گیرد چرا که باعث گسترش بیش تر و معرفی نماد جهانیNFC می باشد.

آگاهی از محتوای تگ

از آنجا که اطلاعات دیجیتال تگ به صورت بصری قابل خواندن نیستند؛ مهم است که کاربر بداند در هنگام لمس تگ چه اطلاعاتی را دریافت خواهد کرد. راه حل بسیار ساده است و آن قرار دادن اطلاعات کوتاه و قابل فهم در نزدیکی تگ است.

اگر یک تگ NFC در یک پوستر وجود داشته باشد، مسئله ای وجود ندارد ولی اگر چندین تگ در یک پوستر تبلیغاتی قرار داشته باشد، برای هر کدام باید توضیح مختصرو مفیدی (در حد یک یا دوکلمه) قرار گیرد تا مخاطب به راحتی اطلاعات مورد نظر را دریافت کند.

اطمینان و قابل اعتماد بودن

از مسائل مهم دیگر در رابطه با پوسترهای هوشمند امانت داری و قابلیت اطمینان است که به ضمانت رفتاری پوستر هوشمند، طبق انتظارات تعریف شده باز می گردد. هنگامی که کاربر به پوستر هوشمند نگاه می کند، باید به اصالت و اجرایی بودن آن اعتماد کند.

تكنولوژي RFID

مقاله زیر را حتما بخوانید:


شرکت ایران هولوگرام با استفاده از دانش روز دنیا و همسو با پیشرفت صنعت هولوگرام اقدام به تولید انواع برچسب هولوگرام، برچسب امنیتی نموده است . تولید انواع هولوگرام با کاربری های متفاوت جهت رفع نیاز مشتریان و با در نظر گرفتن تنوع در سلایق و نیاز های آنان با تلفیق هوشمندانه و هنرمندانه از فویل، چسب و کاغذ و به وسیله ماشین آلات پیشرفته تولید می شود، این شرکت با به کارگیری تیم متخصص و فنی قادر به طراحی و تولید انواع برچسبها با امکان درج تمامی ویژگیهای امنیتی آشکار و پنهان بوده و قادر به رفع نیاز مشتریان می باشد .


آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.