آموزش تصویری ساخت هولوگرام

هولوگرام ها تصاویر سه بعدی هستند که با لیزر ساخته می شوند. هولوگرام ها در کارت های بانکی، اسکناس، گواهینامه های رانندگی و برچسب ها یافت می شوند. در این مقاله ساخت هولوگرام را یاد می گیرید .

هولوگرام ها در کنار استفاده تجاری که دارند بسیار جذاب و منحصر بفرد هستند و به همین خاطر توانستند خیلی زود به صنعت تبلیغات نفوذ کرده و با تبلیغات سه بعدی مشتریان را به شیوه ای موثر جذب کنند. هولوگرام ها در ابعاد و عمقی ساده تر می‌توانند کاردستی های متفاوت و سرگرم کننده ای برای تمامی گروه های سنین باشند.

یکی از موارد خاطره‌انگیز از دوران کودکی هر فردی کاردستی‌هایی است که در رده های مختلف سنی ساخته است و پس از اتمام کارش با غرور خاص و لذتی وصف نشدنی به پایان کار خود نگاه کرده است. در این مقاله قصد داریم نحوه ساخت هولوگرام را که وابسته به دنیای تکنولوژی امروزی است را آموزش بدهیم. هولوگرام يک نشانه تصویری سه بعدی است كه به کمک تکنولوژی ليزر و به شکل برچسب توليد می شود و دارای جلوه‌های بصری خاص از نظر نام و يا آرم گرافیکی در لایه‌های سه بعدی مختلف خود می باشد.

آموزش ساخت هولوگرام پیشرفته خیلی آسانتر از حد تصور شما است. شما حتی به کمک یک گوشی هوشمند و چند قطعه پلاستیک،می توانید یک تصویر دو بعدی را به تصویری سه بعدی تبدیل کنید.

نکاتی که لازم است در حین ساخت هولوگرام رعایت کنیم!

ایمنی را در تمام مراحل رعایت کنید، ساخت هولوگرام دو قسمت کمی خطرناک دارد.

 • لیزری که برای ساخت هولوگرام خود استفاده می کنید.
  •  از آنجایی که پرتوهای لیزر تمایل ندارند که پخش شوند، می توانند مستقیماً به چشم ما بروند و در یک نقطه بسیار روشن در شبکیه متمرکز شوند و به چشم شما آسیب برسانند. پس هرگز با نور لیزر شوخی نکنید.
 • مواد شیمیایی که برای تولید هولوگرام خود استفاده خواهید کرد.
  • اگر کار با مواد شیمیایی را شروع کردید، حتماً از عین ، دستکش و مانتو آزمایشگاهی استفاده کنید. همچنین، پس از استفاده از مواد شیمیایی، دستان خود را بشویید.
بررسی حرکت نور در ساخت هولوگرام

بررسی حرکت نور

نور در خطوط مستقیم حرکت می کند، وقتی در حال یادگیری در مورد هولوگرام هستیم باید بدانیم که هنگام برخورد نور با اشیا چه اتفاقی می افتد، بنابراین باید در مورد انعکاس و انکسار بدانیم.

 • انعکاس: وقتی نور به یک جسم براق مانند شیشه یا آینه برخورد می کند، مقداری از نور جذب شده و بخشی منعکس می شود. بازتاب شامل تغییر جهت موج نور است. نور در همان زاویه برخورد با جسم منعکس خواهد شد. این به عنوان قانون انعکاس شناخته می شود.
 • انکسار: نور هنگام حرکت از یک محیط به محیط دیگر خم می شود. در هولوگرام، نور هنگام حرکت از هوا از طریق شیشه خم می شود.

نحوه ساخت هولوگرام

بازتاب و انکسار در ساخت هولوگرام ها بسیار مهم هستند. نور لیزر به صفحه هولوگرافی منتقل می شود، از طریق شیشه و امولسیون شکسته می شود و به یک جسم برخورد می کند. اجسامی که ما برای ساخت هولوگرام از آنها استفاده می کنیم درخشان هستند بنابراین نور به صفحه هولوگرافی منعکس می شود. پرتو منعکس شده از جسم شکل جسم را کپی می کند. هنگامی که نور لیزر با نور منعکس شده از جسم مواجه می شود ، این دو پرتو با یکدیگر برهم کنش دارند و باعث تداخل سازنده یا تخریبی می شوند. تداخل سازنده باعث ایجاد مناطق روشن می شود و تداخل مخرب مناطق سیاه ایجاد می کند.

هالید نقره در امولسیون دقیقاً مانند امواج نوری در یک عکس معمولی پاسخ می دهد. وقتی امولسیون ایجاد می شود، قسمت هایی از امولسیون که نور شدیدتری دریافت می کنند تیره می شوند، در حالی که قسمت هایی که نور کمتری دارند روشن تر می مانند. این مناطق تاریک و روشن به حاشیه های تداخل تبدیل می شوند.

الگوی تداخلی نور

تنظیمات هولوگرافی برای ساخت هولوگرام

طول موج نوری که ما استفاده می کنیم بسیار کوچک است (635 نانومتر)، به این معنی که هر حرکت کوچک در اتاق هنگام ساخت هولوگرام می تواند الگوی تولید شده توسط پرتوی لیزر را تحت تاثیر قرار دهد و آن را خراب کند. شما نیاز به یک اتاق ساکت، تاریک دارید که در آن جریان هوا اضافه، ارتعاش و یا لرزش وجود نداشته باشد.

در هنگام ساخت هولوگرام، توجه به جزئیات از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. هنگام ساخت الگوی تداخل در نور لیزر،تغییرات میکروسکوپیک هم می تواند تغییراتی را به وجود بیاورد. پس به یاد داده باشید کوچکترین اشتباهات در این پروسه می تواند هولوگرام شما را تاریک و کم نور ساخته و یا طوری نشان دهد گویی که اصلا وجود ندارد.

برای ادامه کار موضوعی که می خواهید از آن هولوگرام بسازید را انتخاب کنید و آن را بر روی میز خود ثابت کنید. می توانید برای ثابت نگه داشتن آن از یک سینی پر از شن و ماسه کمک بگیری توجه داشته باشید نباید هیچ گونه ارتعاشی به وسیله ای که میخواهید از آن هولوگرام بسازید وارد شود پس دقت لازم را برای جلوگیری از تکان یا لیز خوردن آن داشته باشید.

راهنمای گام به گام تنظیم تجهیزات:

 1. یک پایه محکم برای لیزر درست کنید برای این کار میتوانید از لیوان پر از شن استفاده کنید.
 2. با یک گیره لباس چوبی لبه های لیزر را بگیرید و سپس گیره و لیزر را محکم به درون شن و ماسه فشار دهید.
 3. لیوان را روی میز قرار دهید. سینی را با شن و ماسه کاملا پرکنید تا جایی که لبه سینی سایه نندازد و تقریباً در فاصله 30-20 سانتی متر از لیوان قرار دهید
 4. جسم را روی ماسه قرار دهید و لیزر را روشن کنید و لیوان را جابه جا کنید تا لیزر تمام جسم را کاملا روشن کند. توجه داشته باشید که هولوگرام نهایی از همان زاویه ای که در معرض آن قرار گرفته است روشن می شود.
 5. پس از روشن شدن کامل جسم، یک کتاب در مسیر پرتو بین لیزر و جسم قرار دهید.

مراحل ساخت هولوگرام

چگونه هولوگرام درست کنیم؟ برای ساخت یک هولوگرام، در ابتدا شما به یک شخصی نیاز دارید که در تمامی مراحل به شما کمک کند. نکته قابل توجه در فرایند ساخت و آموزش ساخت هلوگرام یک محیط روشن برای فعال شدن پرتوهای نوری تابیده شده است. تکنولوژی هولوگرام ساز باعث شده تا دیگر نیازی به استفاده از الگوهایی که در زمان های قدیم برای ضمانت اصل بودن کالا وجود داشت، نباشد.

به اشیایی که میخواهد از روی آنها اقدام به ساخت هولوگرام نمایید دقت کنید، اشیایی برای اینکار مناسب هستند که کوچک، براق و بازتابنده نور باشند و اشیای نباید به رگ تیره یا سبز باشند (سبز در نور قرمز بصوتر سیاه نشان داده می شود)

تنظیمات صفحه هولوگرافی

صفحه هولوگرافی را بهتر بشناسید

صفحه هولوگرافی خود را همیشه همانطور که در تصویر  نشان داده شده است از لبه ها نگه دارید تا به آن صدمه نزنید.

یک صفحه هولوگرافی از دو طرف ساخته شده است: یک طرف شیشه ای و یک طرف امولسیون  قسمت امولسیون حاوی ذرات نقره است که با نور برهم کنش دارند و در یک لایه از ژلاتین محبوس شده اند (مانند ژله) و نباید آنها را لمس کرد. صفحات هولوگرافی مشابه فیلم عکاسی هستند اگر آنها ظاهر نشده باشند و آنها را در یک اتاق روشن باز کنیم، آنها را از بین می بریم و دیگر نمی توان از آنها استفاده کرد.

صفحات هولوگرافی

عکسبرداری برای ساخت هولوگرام

صفحات هولوگرافی را از لفافه های آن خارج کنید، ممکن است از نوارهای پلاستیکی برای محافظت صفحه استفاده شده باشد، آن ها را جدا کنید و به یاد داشته باشید که صفحه را فقط در لبه ها نگه دارید. روی صفحه نفس بکشید تا بفهمید کدام طرف امولسیون است (طرفی که مه نمی زند امولسیون است). 

حالا بعد از ثابت کردن لیزر و جسم مورد نظر تمام چراغ های اتاق را باید خاموش کنید. البته می توانید در زیر میز یک لامپ کوچک روشن کرده و یا اینکه درب اتاق را کم باز بگذارید تا بتوانید دید کمی داشته باشید اما باید دقت کنید که میزان نور نباید آنقدری باشد که بتوانید نوشته ای بخوانید و نباید نور به وسایل آزمایش ما بتابد.

صفحه هولوگرافی را از سمت امولسیون روی جسم قرار دهید. حدود یک دقیقه وقت بگذارید تا جسم ساکن شود و ارتعاش های محیط از بین برود.

کتاب را تا انتها بلند کنید و اجازه دهید نور لیزر به صفحه بتابد و صفحه و جسم هولوگرافیک کاملاً روشن شود. تقریباً 25 ثانیه نگه دارید و سپس کتاب را جلوی لیزر که نور را خاموش می کند جایگزین کنید.صفحه هولوگرافیک خود را همچنان در محیطی تاریک نگه دارید و برای ظهور آن آماده شوید.

ظهور تصویر هولوگرام

ظهور تصویر هولوگرام

عملیات ظهور تصویر حدود ۳ تا ۵ دقیقه طول می کشد و همچنین باید چراغ ها خاموش باقی بمانند.

شستشو با آب مقطر

هولوگرام ها را با آب مقطر در سینی به مدت 20 ثانیه  شستشو دهید دقت کنید همیشه امولسیون هولوگرام ها را به سمت بالا قرار دهید تا از خراشیدن امولسیون جلوگیری شود.

شستشو در سفید کننده

هولوگرام خود را از آب خارج کرده و در سفید کننده قرار دهید. آنها را برای مدت 1 دقیقه در مواد سفیدکننده بگذارید تا صفحات کاملا شفاف.

شستشوی مجدد با آب دیونیزه

در آخرین مرحله هولوگرام ها را به مدت 20 ثانیه در آب دیونیزه قرار دهید.

رشد هولوگرام در بازار

مقاله زیر را حتما بخوانید:

خشک کردن صفحه هولوگرافی

می توانید چراغ ها را روشن کنید، اگر عجله ندارین صفحه هولوگرافی را بر روی یک دستمال کاغذی قرار داده و آن را به دیوار تکیه دهید تا به آرامی خشک شود  و یا می توانید از سشوار برای خشک کردن استفاده کنید اما توجه کنید گرما سشوار زیاد نباشد و در تمامی مراحل هرگز به امولسیون دست نزنید در غیر اینصورت اثر انگشتی روی هولوگرام ثبت می شود و قابل برداشت نیست.

مشاهد هولوگرام

چگونه هولوگرام خود مشاهده کنیم؟

پس از خشک شدن صفحه می توانید تصویر هولوگرامی که خودتان ساخته اید را در برابر انواع نورها ببینید. حال این نور، نور مهتابی، چراغ و پروژکتور باشد البته بهترین نور برای هولوگرام، نور شدید خورشید است. برای مشاهده هولوگرام زاویه صفحه هولوگرام را تغییر دهید تا جسمی رنگی مایل به قرمز را در صفحه هولوگرافی مشاهده کنید،  از هولوگرام دست ساز خود لذت کافی را ببرید.


آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
 1. عرفان پارساپور گفت :

  من موفق شدم این هولوگرام بسازم و دیدن نتیجه کار خیلی لذت بخش بود

  14 فروردین 1400 - 10:58 ق.ظ
 2. websepanta گفت :

  خوش حال هستیم که مطالب ما برای شما مفید بوده .

  15 اردیبهشت 1400 - 8:59 ق.ظ
 3. راضیه صدر گفت :

  مرسی از توضیحات جامع و کاملتون

  15 اردیبهشت 1400 - 7:35 ق.ظ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.