چاپ لنتی کولار (lenticular)

چاپ لنتی کولار (lenticular) تکنولوژی است که از یک پلاستیک یا فیلتر لنتی کولار(عدسی وار) برای نمایش دادن عمق تصویر استفاده می کند که این تصویر می تواند پرسپکتیو و یا تغییر زاویه دید تصویر در زوایای مختلف باشد.

شرکت هولوگرام ایرانیان با استفاده از دانش روز دنیا و همسو با پیشرفت صنعت هولوگرام اقدام به تولید انواع برچسب هولوگرام، برچسب امنیتی نموده است . تولید انواع هولوگرام با کاربری های متفاوت  جهت رفع نیاز مشتریان و با در نظر گرفتن تنوع در سلایق و نیاز های آنان با تلفیق هوشمندانه و هنرمندانه از فویل، چسب و کاغذ و به وسیله ماشین آلات پیشرفته تولید می شود، این شرکت با به کارگیری تیم متخصص و فنی قادر به طراحی و تولید انواع برچسب امنیتی با امکان درج تمامی ویژگیهای امنیتی آشکار و پنهان بوده و قادر به رفع نیاز مشتریان می باشد

مزایای چاپ لنتی کولار

  1. تصاویری جذاب هستند که معمولا در افکت های حرکتی سه بعدی، عمق و … می باشد.
  2. به علت جلب توجه طولانی مدت در ذهن مخاطب می ماند.
  3. این تصاویر عامل به وجود آمدن اپلیکیشن ها و کاربردهای جدید و متفاوت در صنعت چاپ شدند.
چاپ لنتی کولار

عملکرد لنتی کولار

  • مرحله اول: تصاویر به نوارهایی تقسیم می شوند و در قالب یک تصویر در یک دیگر تنیده می شوند (نوار هابه صورت یکی در میان در هم بافته می شوند.) برای درک بهتر، در برش های تصویر بزرگ نمایی شده است ولی در واقعیت بسیار باریک تر هستند. برای مثال ۱۵۰ نوار در هر اینچ وجود دارد.
  • مرحله دوم: تصویر در هم تنیده شده از نوار های تصاویر، در پشت یک قطعه پلاستیک لنتی کولار چاپ می شود و یا اینکه روی یک کاغذ با پشتیبانی و مقاوم چاپ می شود و پس از آن یک لایه پلاستیک روی آن لمینیت می شود.
  • مرحله سوم: لنز های موجود روی پلاستیک، پلاستیک زیرین را طوری مجزا و تقویت می کند که گویی یک تصویر در یک زمان وجود دارد. این تصویر با تغییر زاویه دید بیننده و یا سطح تصویر چاپ شده، تصویر مشاهده شده تغییر می کند. آرایش و چیدمان لنزها به صورت عمودی است. هر چشم تصویر متفاوتی را می بیند که در نهایت در مغز به صورت سه بعدی پردازش می شود.

اختلاف دودید (دوبینی) – Binocular Disparity

ناظر با توجه به زاویه دید، تصویر متفاوت می بیند. این ویژگی، کلید تولید افکت ها و جلوه های متنوع است.

اختلاف دید با لنتی کولار

انواع جلوه های چاپ لنتی کولار

Flip:

برای تولید این جلوه در لنتی کولار ، به دو یا چند تصویر بسیار متفاوت از یکدیگر احتیاج است. تصاویر با تغییر زاویه، متناوبا به یکدیگر تبدیل می شوند لنز هایی برای تولید افکت فلیپ مناسب هستند که برای زوایای دید نسبتا بزرگ طراحی شده اند.

این لنزها به ناظر اجازه می دهد که تصاویر را به سهولت مشاهده کند چرا که با یک تکان و حرکت کوچک تغییر تصویر نخواهیم داشت و تنها با حرکت زیاد و تغییر زاویه وسیع در تصویر چاپ شده باعث جایگزینی تصاویر و تبدیل به یک دیگر می شود.

Movement (حرکتی/جنبشی) :

این جلوه با ترکیب و تلفیق چند تصویر متناوب تولید می شود که با ملایمت هر تصویر به تصویری دیگر تبدیل می شود. معمولا دو چشم نیز تمایل به دیدن همان تصویر دارند ولی با یک حرکت کوچک تصاویر متناوبا تبدیل می شوند.

سه بعدی:

از ملزومات این افکت در لنتی کولار ، تغییرات بسیار کوچک و کم در زاویه است که تصویر را عوض می کند به این معنی که هر چشم یک تصویر متفاوت می بیند. با توجه به ظرفیت و قابلیت دید استروسکوپیک انسان، مغز ، دو تصویر را در هم ادغام میکند و یک تصویر سه بعدی (بدون احتیاج به عینک های خاص) را می سازد.آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.