آیا جهان یک هولوگرام است؟

دوباره ادعاهایی در مورد جهان هولوگرامی به گوش می رسد. اما اگر بخواهیم واضح و روشن صحبت کنیم، هنوز شواهد تجربی که نشان دهد جهان یک هولوگرام است وجود ندارد و آخرین تحقیقات انجام شده نیز چنین ادعایی نمی کند.اما برخی از کارهای نظری جالبی در مورد اصل هولوگرام وجود دارد که می توان در مورد آن بحث کرد و ارزشش را دارد.


اصل هولوگرافی درباره جهان هولوگرامی

اصل هولوگرافی استدلال میکند که اطلاعات موجود در یک منطقه از فضا را می توان با اطلاعات موجود در سطح آن تعیین و مشخص کرد. به عنوان مثال، یک جاده ی ۱۰ مایلی را که شامل یک خط آغاز و یک خط پایان است تصور کنید. فرض کنید حداقل سرعت در این جاده ۶۰ مایل بر ساعت باشد و ما بخواهیم سرعت ماشین را در این جاده مشخص کنیم. اولین کاری که ما می توانیم انجام دهیم این است که ماشین را در تمام طول جاده مشاهده کرده و سرعت آن را نیز در تمام طول جاده اندازه گیری کنیم.

اما یک راه ساده تر نیز وجود دارد و آن هم این است که زمان آغاز و زمان گذشتن ماشین از خط پایان را اندازه بگیریم. در سرعت ۶۰ مایل در ساعت، یک ماشین می تواند در هر دقیقه یک مایل را بپیماید، بنابراین اگر زمان بین آغاز و پایان کمتر از ۱۰ دقیقه باشد، پس می توان فهمید که ماشین سرعت گرفته است. از لحاظ ریاضی، فضا می تواند به عنوان یک هولوگرام از سطح نمایش داده شود که شامل آن است.

جهان هولوگرافی

نظریه ریسمان درباره جهان هولوگرامی

متاسفانه، واژه ی هولوگرام فراخوانی تصویری از واقعیت مجازی و ایده ای است که ما در حال حاضر در یک ماتریس زندگی میکنیم. به عنوان یک ابزار نظری، اصل هولوگرافی بسیار مفید و کاربردی است زیرا انجام برخی از محاسبات بر روی مرز بسیار آسانتر از انجام آن در یک حجم محصور شده است. یکی از استفاده های محبوب این اصل در تئوری و نظریه ی ریسمان است .

در این نظریه چیزی که به عنوان ارتباط AdS/CFT شناخته شده است که در آن از اصل هولوگرافی بای اتصال رشته های ریسمان فیزیک ذرات با هندسه نسبیت عام استفاده می شود. در اینجا AdS به معنای یک فضای عجیب و غریب است که یک مدل غیر مسطح از جهان می باشد . این فضا نمی تواند به عنوان یک مدل برای جهان فیزیکی مورد استفاده قرار گیرد، زیرا بر اساس مشاهدات جهان کاملا تخت است. خیلی خوب می شد اگر یک ارتباط هولوگرافی مشابه برای مدل جهان مسطح نیز وجود داشت اما اثبات آن بسیار مشکل است.

زندگی جهان هولوگرافی

مقاله زیر را حتما بخوانید:


بررسی نظریه گرفتاری درباره جهان هولوگرامی

در حال حاضر یک مطالعه ی جدید نشان می دهد که اصل هولوگرافی حداقل در برخی از موارد می تواند بر روی مدلهای فضایی مسطح و تخت نیز اعمال شود، این تیم بر روی یک نظریه به نام گرفتاری کار کرده اند. اگر دو شی مانند الکترون گرفتار شوند، می توانند در تئوری کوانتوم به عنوان یک موجودیت واحد توصیف گردند. گرفتاری یک از عجیب ترین جنبه های تئوری کوانتوم است و به برخی از پیش بینی های عجیب و غریب در مورد جهان می پردازد اما این پیش بینی ها از لحاظ تجربی نیز تایید شده اند. چیزی که این تیم به آن دست یافته است این است که محاسبات یک خاصیت گرفتاری خاص با آنتروپی در نظریه ی کوانتوام استاندارد تقریبا نتایج مشابهی با استفاده از نسخه ی هولوگرافی دارد.

نظریه جهان هولوگرامی

به عبارت دیگر، نسخه های استاندارد و هولوگرافی از لحاظ ریاضی با هم برابرند. آنها این محاسبات را در یک مدل جهانی که مسطح وتخت است انجام دادند که نشان میدهد اصل هولوگرافی در مورد فضای مسطح نیز کار میکند.

این یک اثبات کلی نیست و نشان نمی دهد که اصل هولوگرافی برای جهان مسطح و تحتی همچون جهان ما می تواند کار کند تنها چیزی که این مشاهدات نشان میدهد این است که در موردهای سیستم های کوانتومی این اصل ممکن است صادق باشد. هنوز کارهای زیادی باید در این زمینه انجام گیرد تا بتوان با قطعیت در مورد آن صحبت کرد و حتی این موضوع نیز بدان معنا نیست که جهان هولوگرامی وجود دارد.


آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.