آشنایی با فرایند چاپ هولوگرام

فرایند چاپ هولوگرام بسیار پیچیده می باشد و نیاز به تجهیزات مختلفی دارد. با توجه به سطح پیچیدگی، دقت و ظرافت هولوگرام ها، استفاده از تجهیزات پیشرفته تر در ساختار فیزیکی مورد نیاز است. در چاپ هولوگرام، استفاده از تکنولوژی لیزر برای تاباندن پرتو بر روی جسم مورد نظر و جذب پرتو های بازتابی آن بر روی صفحات فیلم، جزئی از روند طرز ساخت هولوگرام می باشد. در این مقاله به معرفی هولوگرام، کاربرد ها و فرآیند ساخت آن می پردازیم.


هولوگرام چیست؟

هولوگرام را می توان یک ساختار فیزیکی دانست که نور را در یک تصویر یا سطح پراکنده می کند. کلمه هولوگرام را می توان برای متریال های رمزگذاری شده و تصاویر نهایی به کار برد. شما می توانید یک تصویر هولوگرامی یا هولوگرافی را با مشاهده یک سطحی که دارای تصویری هولوگرافی روشن شده است مشاهده کنید و یا اینکه شما می توانید با تاباندن لیزر از طریق هولوگرام و نمایش آن بر روی یک صفحه، آن را مشاهده نمایید.

در نهایت اگر بخواهیم برای هولوگرام ها تعریفی ارائه کنیم، می توان گفت هولوگرام ها ساختار مسطحی هستند که از قسمت های در حدود یک مایکرون و کوچکتر تشکیل شده اند و به کمک نوردهی مناسب، در طی یک فرآیند پیچیده و بسیار دقیق اپتیکی، در قالب یک عکس که منعکس شده یک شیء می باشد، به صورت سه بعدی در می آیند.

چاپ هولوگرام

کاربرد های هولوگرام

از جمله کاربرد های هولوگرام ها در زمینه های مختلف می توان به موارد زیر اشاره نمود:

کاربرد های امنیتی در هولوگرام

در ابتدا لازم است بدانید که با فرایند چاپ هولوگرام برای این نوع کاربرد ها با وسایل و تجهیزات خاصی انجام می شود. برچسب های هولوگرامی با ظرافت ها و ویژگی های خاصی که دارند، می توانند از کپی برداری جلوگیری کرده و موجب ایمنی و حفظ اعتبار کالا یا مدرک شوند.

استفاده هولوگرام در بسته بندی

از کاربرد های چاپ هولوگرام ها، می توان به کاربرد آنها در بسته بندی اشاره نمود. از این برچسب ها بر روی بسته بندی کالاها نیز استفاده می شود که علت آن را می توان حفظ نشان تجاری و اصالت کالاهای تولید شده دانست. از این قبیل کالاهای که امروزه با این برچسب ها بسته بندی می شوند می توان به مواردی همچون لوازم یدکی خودروها، مواد غذایی، دارویی، قطعات الکترونیکی و … اشاره نمود.

کاربرد تزئینی در هولوگرام

یکی دیگر از کاربردهای چاپ هولوگرام ها، استفاده از این برچسب های هولوگرامی برای تزئین کردن محصولات می باشد. به عنوان مثال شما می توانید بر روی کارت های تبلیغی، مجلات، کتاب ها، تصاویر فانتزی و … این نوع کاربرد چاپ هولوگرام را مشاهده نمایید.

کاربردهای برتر از هولوگرام

همانطور که گفتیم، طراحی هولوگرام ها می توانند در کاربرد های تزئینی، امنیتی و بسته استفاده شوند اما استفاده از تکنولوژی هولوگرام ها تنها محدود به استفاده از آنها در قالب برچسب ها نمی شود، بلکه زمینه های بسیار دیگری نیز برای استفاده از این تکنولوژی وجود دارد. از جمله این کاربرد ها می توان به استفاده از هولوگرام در زمینه های پزشکی و امنیت پیشرفته اشاره نمود.

کاربرد هولوگرام در زمینه پزشکی

تکنولوژی هولوگرام می تواند با کمک تکنیک های تصویربرداری از جمله MRI ,CAT در تشخیص بیماری ها بسیار موثرتر عمل کند. همچنین پزشکان می توانند از طریق این تکنولوژی، بیمار را در حالت سه بعدی تجسم کرده و وی را بهتر درک کنند. همینطور از این ویژگی می توان در زمینه آموزش دانش آموزان نیز استفاده کرد. شما می توانید به کمک این تکنولوژی، برای درک بهتر دروس تجسمی استفاده کنید و مفاهیم را در قالب های سه بعدی در آورید.

آشنایی با فرایند چاپ هولوگرام

کاربرد هولوگرام در زمینه امنیت

همچنین کاربردهای هولوگرام به خصوص برای موارد امنیتی در حال گسترش است. علاوه بر اینکه امروزه این تکنولوژی به خوبی توانسته است به کمک حفظ اعتبار و امنیت مدارک مهم بیاید، امروزه نسل جدید هولوگرام های امنیتی، ویژگی های پیشرفته تری مانند متن ها و تصاویر متحرک را نیز دارد.

از دیگر کاربردهای برجسته هولوگرام می توان به بازی و سرگرمی اشاره نمود. این تکنولوژی می تواند سبب جذاب تر شدن بازی ها، فیلم ها و … شود که می توان از آن برای ایجاد سرگرمی های متنوع استفاده نمود. این تکنولوژی می تواند به کمک بازی های چند نفره در کنار نمایشگر های هوشمند، عملکرد جذابی داشته باشد.


فرآیند چاپ هولوگرام

روش های طراحی و بازتاب تصاویر، غالبا به عنوان هولوگرافی یا هولوگرام مطرح و تعریف می شوند. به طور کلی برای ایجاد تصاویر هولوگرامی، نور لیزر به را به دو نوع می توان تقسیم بندی نمود: پرتو شئیی و پرتو مرجع

پرتو مرجع باعث روشن شدن صفحه فیلم هولوگرامی می شود و پرتو شیئی نیز به جسمی که تصویر سه بعدی از آن را می خواهیم، تابانده می شود. این دو پرتو پرتویی که بازتاب شده از جسم ( بازتاب پرتو شی ) و ( پرتوی مرجع ) پس از آنکه بر روی صفحه فیلم به یکدیگر برخورد می نمایند، یک الگوی تداخلی را ایجاد می کنند که شبیه برخورد امواج حوضچه می باشد.

فرایند چاپ هولوگرام

این الگو، از نقاط یا مناطقی تاریک، نیمه تاریک و روشن تشکیل شده است که پس از نوردهی آن به صورت مناسب، می توان یک تصویر سه بعدی از شیء را بازسازی نمود. در نهایت ما می توانیم یک هولوگرام برجسته که الگوی تداخل آن بر روی یک فیلم ایجاد شده است را به وجود آوریم.

تداخل سازنده زمانی ایجاد می شود که بالاترین نقطه موج به یک بالاترین نقطه موج دیگر برسد. تداخل تخریب نیز از برخورد دو کمینه با پایین ترین طول موج ایجاد می شود. در برخورد یک کمینه با یک بیشینه، فضای مسطحی در اثر از بین رفتن یک دیگر ایجاد می شود. این تاثیرات را می توان یک الگوی تداخلی در نظر گرفت.

سفارش چاپ هولوگرام

امروزه سیستم ها و تجهیزات کامپیوتری مدرن در کنار ابزارهایی با دقت بالا و میکرولیتوگرافیک ها، سبب شده اند تا سفارش چاپ هولوگرام ها با دقت، پیچیدگی و ظرافت های بیشتری طراحی و چاپ شوند.

با توجه به گسترش استفاده از برچسب امنیتی بر روی محصولات مختلف، شرکت هایی ایجاد شده اند که فعالیت های خود را در جهت فرایند چاپ هولوگرام و اخذ سفارش چاپ هولوگرام آغاز کرده اند. بسیاری از این شرکت ها که در تهران فعالیت می کنند، دارای وب سایت های اینترنتی می باشند که شما می توانید سفارشات خود را از طریق این سایت ها و یا به صورت حضوری در شرکت و مشورت با آنها، انجام دهید.

مقاله زیر را حتما بخوانید:

هزینه چاپ هولوگرام

همانطور که گفتیم، انواع هولوگرام ها در زمینه های مختلفی می توانند کاربرد داشته باشند و برای هر کدام از این کاربرد ها، برچسب های هولوگرامی باید ویژگی های خاصی داشته باشد.

به طور کلی هزینه های فرایند چاپ هولوگرام را می توان بسته به عوامل مختلفی دانست که از آن جمله می توان گفت:

  • تعداد برچسب های هولوگرامی درخواستی
  • ویژگی های منحصربفرد تصاویر هولوگرافی
  • نوع برچسب های هولوگرامی
  • کاربرد این برچسب ها
  • جنس لیبل ها
  • ابعاد و اندازه برچسب های هولوگرامی
  • طراحی و تصویر برچسب ها
  • و …

آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.