هولوگرام های هوشمند

تاریخچه هولوگرام!

هولوگرام های هوشمند، برای اولین بار توسط پژوهشگران دانشگاه کمبریج درسال ۲۰۰۴ ارائه شد ولی چند سالی است که محصولات این نوع هولوگرام هوشمند مورد استفاده قرار می گیرند.

هولوگرام های هوشمند

الگوی تداخلی هولوگرام های هوشمند

در هولوگرام های هوشمند، الگوی تداخلی در متریالی ثبت می شود که نسبت به شرایط محیطی، به صورت انقباض انبساط و یا تغییر رنگ از خود واکنش نشان می دهد. در واقع خصوصیاتی که این نوع هولوگرام ها ایجاد می کنند، ربطی به پروسه هولوگرافی و ثبت ندارد. بلکه تمام این ویژگی ها، به علت پلیمر هوشمندی است که ثبت نوری روی آن انجام می شود.


کاربرد هولوگرام های هوشمند

اولین کاربرد هولوگرام های هوشمند، به عنوان حسگری بود که می توانست آب را در سوخت هواپیما تشخیص دهد. چرا که میزان آب در مخزن سوخت هواپیما نباید بیش از ۳۰ قسمت در یک میلیون سوخت باشد. درغیر این صورت، موتور هواپیما آسیب می بیند و دچار مشکل خواهد شد.


مهم ترین و بزرگ ترین پتانسیل های بازار هولوگرام های هوشمند و حسگری

از مهم ترین و بزرگ ترین پتانسیل های بازار هولوگرام های هوشمند و حسگری، در زمینه پزشکی و دارویی است که می ­تواند برای تشخیص سطح گلوکز برای بیماران دیابتی بسیار مفید باشد. به طور کلی، در مانیتورینگ مواد شیمیایی زیستی در بحث سلامت بسیار مفید است و می تواند در طیف وسیعی از امنیت و سیستم های بسته بندی هوشمند مورد استفاده قرار گیرند.


آشنایی با نمایشگرهای هولوگرام

به‌تازگی دانشمندان موفق شده‌اند تا راهکاری منحصربه‌فرد برای ساخت نمایشگرهای هولوگرام و در واقع نمایشگرهای نوین نمایش هولوگرام یا تصاویر معلق سه بعدی ارائه کنند.

هولوگرام‌ ها  یا تصاویر معلق بین زمین و هوا برای چندین سال به‌عنوان آینده نمایشگرها شناخته می‌شده‌اند ولی هنوز پیشرفت کافی در راستای رسیدن به آن‌ها محقق نشده است.

با این‌ حال دانشمندان دو مرکز بزرگ تحقیقاتی در جهان توانسته‌اند تا روشی انقلابی ارائه کنند که به کمک آن می‌توان تصاویر یاد شده را با استفاده از محلولی تشکیل شده از ذرات شیشه‌ای به نمایش درآورد.

این دستاورد که توسط دانشمندان دانشگاه هاروارد و مرکز MIT ممکن شده است، می‌تواند موجب ایجاد نمایشگرهایی شود که با شکست دادن نور در یک محلول تشکیل شده از ذرات شیشه می‌توانند آن را به‌صورت سه‌بعدی به نمایش دربیاورند.

سازندگان این سیستم معتقدند که در آینده‌ای نه‌چندان دور می‌توان به کمک آن تلفن‌های همراه هوشمند را به امکان ارائه تصاویر سه‌بعدی معلق بین زمین و هوا مجهز ساخت.


کاربرد نمایشگرهای نوین هولوگرام هوشمند

یکی از کاربری‌های پیش‌بینی شده برای این طرح را می‌توان شبیه‌سازی اعضای داخلی بدن برای امور پزشکی و تحلیل‌های پیش از جراحی دانست. با این‌ وجود هنوز تا عرضه این محصول زمان بسیار زیادی باقی مانده است.


آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.