هولوگرافی

هولوگرافی چیست

دنیس گابور (Denis Gabor) انگلیسی پدید آورنده علم هولوگرافی است. او در سال ۱۹۴۷ میلادی در حالی که در زمینه افزایش دقت میکروسکوپ های الکترونی فعالیت می نمود موفق به انجام این کشف مهم شد و در سال ۱۹۷۱ مفتخر به دریافت جایزه نوبل فیزیک گردید. یافته های وی به ناچار تا اوایل سال ۱۹۶۰ یعنی زمان اختراع نور لیزر به تعویق افتاد. چرا که منبع نور لازم برای ثبت هولوگرافی، باید نوری منسجم، با ویژگی های ثابت باشد تا ثبت تصویر به طور موثر انجام شود. پس از گابور دو محقق به نام های لایت (Emmett Leith) و اپاتنیکس (Juris Upatnieks) از ایالات متحده آمریکا و دنیس یوک (Yuri Dennis Yuk) از روسیه بطور مستقل از یکدیگر روش های دیگری را با بهره گیری از نور لیزر در طراحی هولوگرام به شکل امروزی کشف نمودند.


سیر تحول هولوگرافی با نور همدوس لیزر

تهیه تمام نگاری و ثبت تصویر مانند آنچه برای ثبت تصاویر متعارف عکاسی معمول است روی فیلم حساس عکاسی انجام می‌گیرد، اما برای درک تفاوت میان دو شیوه لازم است طبیعت نور بررسی شود.
نور مرئی: نور مرئی شکلی از تابش الکترو مغناطیسی است و با سرعت ۳۰۰ هزار کیلومتر در ثانیه حرکت می‌کند. از سوی دیگر می‌دانیم که فاصله دو بر آمدگی در حرکت موجی را طول موج و تعداد برآمدگیهایی را که در هر ثانیه از یک نقطه معین می‌گذرد فرکانس یا بسامد حرکت موج می‌نامند. حاصلضرب بسامد در طول موج نیز سرعت انتشار خوانده می‌شود و چون سرعت انتشار ثابت است. بنابراین، می‌توان گفت که در فرکانس بالا طول موجها کوتاهترند.

منابع نوری که در عکاسی متعارف از آنها استفاده می‌شود، نور خورشید روشنایی حاصل از چراغهای برق است. فرکانس این نوع منابع نور، بسیار گسترده است. و نورهای فرابنفش تا فرو سرخ را در بر می‌گیرد. به دلیل ماهیت نا منظم نور سفید در این نوع نور نمی‌توان در ثبت اطلاعات مربوط به عمق منظره یا صفحه استفاده کرد.برای ثبت اطلاعات مربوط به عمق منظره یا صفحه، منبع نور مورد استفاده باید از نوع تک فرکانسی نباشد، یعنی تک رنگ باشد و هر چه موج با موجهای دیگر هم فاز یا همدوس باشد، در چنین منبع نوری برآمدگی هر موج هم فاز با دیگر فیزیک امواج حرکت می‌کند و اضافه می‌کنیم که چنین تابش نوری را ابزار لیزری منتشر می‌کند.

هولوگرافی با نور همدوس لیزر

هولوگرافی چیست؟

هولوگرافی ثبت یک تصویر طی یک فرآیند پیچیده نوری است که معمولا بوسیله نور لیزر از طریق دو فرآیند انکسار و تداخل نور بوجود می آید. این فرآیند بدین صورت است که نور لیزر توسط ابزار ویژه جداکننده ای (Splitter) به دو پرتو نور تقسیم میگردد، یک پرتو توسط آینه به سمت صفحه ثبت منتقل می شود که به آن پرتو مرجع(Refrence) می گوئیم و پرتوی دیگر که پرتو شی(Object) می باشد توسط آینه هدایت و پس از تابش به جسم مورد نظر جهت ثبت تصویر به سمت صفحه حساس به نور یا فیلم هدایت می شود.

هولوگرافی

برخی از کاربرهای آن

  • میکروسکوپی سه بعدی
  • مهندسی پزشکی
  • کاربردهای انتشار نور و سیستم های پروجکشن
  • سیستم های بیولوژیکی
  • مهندسی ابزار های فوتونیک
  • ساختار های نانو
  • تکنولوژی های پیش رفته نساجی
  • لیزرهای نیمه رسان
  • تکنولوژی کریستال مایع
  • تکنولوژی های نمایشی و تبلیغاتی

کاربرد دیگر هولوگرافی در بررسی اندازه اشیایی است که از روی آن مدل دیگری ساخته‌اند. در واقع اصل شیئ و نسخه بدل را طوری در معرض تابش شعاعهای لیزر قرار می‌دهند که هولوگرام ایجاد می‌کند. هرگاه اندازه‌ اصل و بدل با یکدیگر متفاوت باشند، الگوههای تداخلی به وجود می‌آورند. از روی این الگوها اختلافها را متوجه می‌شوند. در این شیوه اختلافی به اندازه ۰٫۰۰۰۳ میلیمتر قابل مشاهده و بررسی است.

کاربرد هولوگرافی در علم

به عنوان مثال گرد هم آوردن دانش آموزان از ملیت ها و زبان های مختلف به لطف اینترنت و پیشرفت تکنولوژی امروزه خیلی مرسوم شده و این تکنولوژی ارتباط از راه دور از طریق هولوگرافی بعد جدید به این ارتباط می بخشد. تکنولوژی هولوگرافی این اجازه را میدهد که بتوان در آن واحد به چندین جای مختلف کنفرانس ارائه نمود. متخصصان و آموزش‌دهندگان حرفه ای از این طریق میتوانند تجربیاتشان را در اختیار دایره وسیعتری از افراد قرار دهند و محدودیت های زمان و مکان را زیر پا بگذارند.

به تازگی مهندسان شرکت سامسونگ نیز تصمیم گرفتند از علم هولوگرافی برای ساخت صفحه نمایش های سه بعدی بدون استفاده از عینک های مخصوص استفاده کنند تا بتوانند اشکال و تصاویر سه بعدی را روی صفحه نمایش ببینند. در واقع برجسته سازی تصاویر بدون استفاده از عینکها از دیگر قابلیت های هولوگرافی اس
علم هولوگرافی در صنعت، پزشکی، معماری و طراحی نیز استفاده میشود.
ساخت صفحه نمایش های سه بعدی با استفاده از علم هولوگرافی بزرگترین چالش برای صنعت صفحه نمایش سازی در ۲۰ سال گذشته بوده است. بنابراین این علم توانسته برای ساختن تصاویر سه بعدی به صنعت ساخت صفحه نمایش ها کمک کند.


شرکت ایران هولوگرام با استفاده از دانش روز دنیا و همسو با پیشرفت صنعت هولوگرام اقدام به تولید انواع برچسب هولوگرام، برچسب امنیتی نموده است. این شرکت با به کارگیری تیم متخصص و فنی قادر به طراحی و تولید انواع برچسبها با امکان درج تمامی ویژگیهای امنیتی آشکار و پنهان بوده و قادر به رفع نیاز مشتریان می باشد