علم هولوگرافيك در پزشكي و کاربرد های آن

هولوگرافي در پزشكي

علم هولوگرافي در پزشكي

پيشرفت هاي اخير در تكنيك هاي ثبت هولوگرام و دسترس بودن ابزار هاي آن و بهبود imaging (نگاشت-تصويربرداري) در رشته هاي بافت شناسي، چشم پزشكي، دندان پزشكي، اورولوژي، اتولوژي (گوش شناسي) ، آسيب شناسي و علم ارتوپد نشان مي دهد كه تكنيك هاي هولوگرافي در پزشكي ، به شكل اميدواركننده اي ابزاري قدرتمند است.

توليد تصاوير سه بعدي از چشم، آزمايش هاي تداخلي دندان پزشكي ، حركات قفسه سينه در حين دم و بازدم در آينده نزديك به زودي اتفاق مي افتد. بيشتر تكنيك هاي تداخلي هولوگرافيك در كاربردهاي biomedical (پزشكي) استفاده مي شود. هم چنين هولوگرافي X-Ray مي تواند براي تصويربرداري داخلي بدن انسان و نمونه هاي بيولوژيكي (زيستي) با رزولوشن بالا بدون احتياج به اماده سازي نمونه استفاده كرد. در هولوگرافي آندوسكوپيك امكان تصوير برداري بدون تماس با رزولوشن بالا و به صورت 3D و مقياس هاي دروني اعضاي بدن را ايجاد مي كند.

کاربرد هولوگرام در پزشکی

تصاوير سه بعدي نمونه زيستي مي تواند از چند سري تصوير دوبعدي تصاوير راديولوژي با استفاده از تكنيك هاي استريوگرام هولوگرافيك، استريوگرام استاندارد و هولوگرام چندگانه توليد شود. و براي نمونه سازي و مدل سازي پزشكي نيز بسيار كاربرد دارد.

هولوگرافی در دندانپزشکی

هم هولوگرافی با موج پیوسته و هم با لیزر پالس برای کاربردهایی در دندانپزشکی استفاده شده اند. هولوگرام یک راه راحت برای ذخیره ی پرینتهای(چاپهای) دندان از قبیل ثبتهای مربوط به دندان از روکشهای قسمتهای(centitions) بالایی و پایینی برای اهداف قانونی و دادگاهی،فراهم می کند. هولوگرام می تواند برای ذخیره ی مدلهای مطالعاتی مربوط به دندان استفاده شود،به این صورت که می تواند به وسیله ی پرتوی لیزر یا منبع نور سفید برای اندازه گیریهای سه بعدی دقیق بازیابی شود.این کار می تواند مقدار زیادی حجم ذخیره،صرفه جویی کند.

تصاویر هولوگرام از نظر بالینی قابل اعتماد هستند و خطاهای تصادفی(رندوم) از نظر بالینی قابل توجه نیستند.با مطالعه ی ثبتهای جدید و قدیم،دندانپزشک ها می توانند روند پیشرفت بیمار خود را مشاهده کنند.هولوگرام ها می توانند به عنوان وسایل کمک آموزشی در رشته های آناتومی دندان و جراحی دندان استفاده شوند.

هولوگرافی برای اندازه گیری غیر تماسی در حرکت دندان در آزمون و حرکتهای آن در سه بعد و اندازه گیری تغییرات ابعادی در بافتی که سطوح آرواره ای را تحمل می کنند(در نتیجه ی تغییر شکل مواد دندانی در اثر مایعات دهانی)،مورد استفاده قرار گرفته است.

هولوگرافي در پزشكي

کاربرد هولوگرام در پزشکی

تکنیکهای هولوگرافي در پزشكي به شکل گسترده ای با موفقیت برای مطالعه ی بخشهای مختلف بدن انسان شامل قرنیه،حرکت دندان،غشاء پرده ی صماخ،حلزونی گوش،استخوان گیجگاهی،مفصل، استخوانها و … به کار برده می شود.هولوگرافی اندوسکوپیک یک ابزار قدرتمند برای تصویربرداری غیر تماسی با رزولوشن بالا و اندازه گیری غیر مخرب از داخل حفره های طبیعی اندامهای داخلی بدن انسان هست. در زیر هولوگرافی در دندانپزشکی را برایتان شرح داده ایم.

هولوگرافی سه بعدی

مقاله زیر را حتما بخوانید:


دیدگاه‌ها
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.1

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.