پروژکتورهای هولوگرافی

پروژکتورهای هولوگرافی به جای استفاده از تصاویر گرافیکی از هولوگرام برای ایجاد تصاویر استفاده میکنند. این پروژکتورها، نورهای سفید مخصوصی را می تابانند و یا از نور لیزر استفاده میکنند. نور تولید شده یک تصویر دو یا سه بعدی نورانی و روشن تولید میکند. اگرچه نور معمولی می تواند به شما کمک کند هولوگرام های ساده ای را ببینید، یک تصویر هولوگرام سه بعدی واقعی نیازمند پروژکتورهای هولوگرافی مبتنی بر لیزر است. شما می توانید چنین تصاویری را از زوایای مختلف ببینید. نسخه های مینیاتوری و کوچک از چنین پروژکتورهایی در حال توسعه و گسترش هستند. استفاده از چنین پروژکتورهایی می تواند به جای صفحات کوچک، یک صفحه بزرگ تولید نماید.


کاربرد هولوگرام در پروژکتور هولوگرافی

کلید و نکته ی اصلی در اجرای پروژکتورهای هولوگرافی، هولوگرام است. قبل از ظهور تصویر برداری دیجیتال، هولوگرام ها به صورت الگویی بر روی فیلم بودند. عکاس، منبع تنهایی از نور را می گرفت و آن را به دو بخش تقسیم میکرد. نیمی از آن برای روشن کردن فرد و نیمی دیگر نیز به صورت مستقیم به فیلم ارسال میشد. یک الگوی تداخلی با نور منعکس شده از فرد ایجاد میکرد. یک پروژکتور هولوگرافی از نور مشابه و فیلم برای ایجاد دوباره ی یک تصویر از شیء استفاده میکند.

پروژکتور هولوگرافی

تصویر برداری

در سال ۲۰۰۴، نمایشگرهای دیجیتال قادر به ایجاد چنین الگوهای تداخلی بودند و جای هولوگرام بر روی فیلم را گرفتند. این بدین معناست که شرکت ها می توانستند بر روی فیلم های نمایش داده شده توسط پروژکتورهای هولوگرافی کار کنند. پروژکتور، لیزر و یا نور سفید را از طریق یک نمایشگر دیجیتال می تاباند. این فرآیند نیز می تواند تصویری را در جلوی پروژکتور توسط عبور نور از طریق الگوهای تداخلی ایجاد نماید.

هولوگرافی کامپیوتری

مقاله زیر را حتما بخوانید:


پروجکشن

در پروژکتورهای سنتی، نور از طریق یک تصویر گرافیکی عبور میکرد که برخی از نورها را مسدود می کرد تا سایه ایجاد شود. پروژکتورهای هولوگرافی تصاویری را توسط انکسار از طریق الگوی تداخل ایجاد میکنند. این ها می تواند بسیار کوچک باشد و تولید گرمای بسیار اندکی را نماید. همین موضوع نیز آنها را در کاربردهای مختلفی در دستگاههای الکترونیکی ایده آل می سازد.

پروژکتورهای هولوگرافی

رنگ در پروژکتورهای هولوگرافی

یک هولوگرام یا الگوی تداخلی هولوگرافی تنها با یک رنگ کار میکند زیرا الگوهای تداخلی از یک طول موج می آید. برای ظاهر کردن یک رنگ، پروژکتورهای هولوگرافی باید از لیزرهای رنگی استفاده کنند که الگوهای تداخلی مربوطه رابرای رنگهایشان روشن کند. در سال ۲۰۱۲ این پروژکتورها در مرحله توسعه و گسترش قرار گرفتند.


تصاویر سه بعدی پروژکتورهای هولوگرافی

یک پروژکتور هولوگرافی ساده با یک منبع نور درخشان ار یک الگوی تداخلی می تواند یک تصویری را ایجاد کند که کیفیت سه بعدی داشته باشد. برای ایجاد یک تصویر سه بعدی واقعی، پروژکتور هولوگرافی می تواند یک آینه چرخشی را برای انعکاس تصویر به ناظر استفاده کند. آینه تصویر مربوطه را به زاویه ای از ناظر ارسال میکند که بتواند آن را به خوبی ببینید. زمانی که ناظر به دور شی میگردد و آن را از زاویه  متفاوت می بیند می تواند یک تصویر سه بعدی در فضا را مشاهده کند.


آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
 1. رهام گفت :

  سلام عزیز – میتونم بپرسم مفهوم کتینگ هولوگرام به چه معنی هست؟ با تشکر
  coating

  27 اردیبهشت 1395 - 5:34 ق.ظ
 2. مدیر سایت گفت :

  سعی میکنیم به زودی مطلبی در همین مورد در وبسایت قرار بدیم. با تشکر از توجه شما.

  30 اردیبهشت 1395 - 7:27 ق.ظ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.