نمایشگرهای هولوگرافی

فناوری نمایشگرهای هولوگرافی و تجسم سه بعدی اجسام برای بیش از نیم قرن است که وجود دارد و مورد بررسی قرار میگیرد. جامعه دانشمندان و علاقه مندان داستانهای علمی تخیلی، به خوبی می دانند که بهترین راه برای ایجاد تصاویر سه بعدی، استفاده از نمایشگرهای هولوگرافی است.

استریوهای سه بعدی معمولی بر پایه ی استفاده از عینکهایی است که معمولا تجارب سه بعدی بسیار ضعیفی ایجاد میکند زیرا این تصاویر تنها توهمی سه بعدی از تصاویر دو بعدی است که در هر دو چشم به حرکت در می آید. این موضوع برای مغز انسان قابل باور نیست و همین امر نیز موجب ایجاد مشکلات فراوانی همچون سرگیجه وحالت تهوع در فرد می شود.

صفحه نمایشهای واقعی سه بعدی باید بتوانند اشیا را در فضای واقعی به نمایش بگذارند و به او اجازه دهند همانند زندگی واقعی خود، اجسام را از زوایای مختلف ببیند. همین امر موجب ایجاد یک تجربه ی راحت تر و طبیعی تر می شود که هیچ کدام از مشکلات ذکر شده را نیز ندارد. تنها رویکردهای هولوگرافی می تواند به چنین تجاربی دست یابد.

نمایشگرهای هولوگرافی

چالش های فنی صفحه نمایش های هولوگرافی

اگرچه جوامع پژوهشی در سال های اخیر پیشرفتهای زیادی داشته است اما چشم انداز یک صفحه نمایش هولوگرافی درست، هنوز مبهم مانده است. چالش مهندسی یعنی ساخت یک صفحه نمایش سه بعدی واقعی بر اساس فن آوری های هولوگرافی که عملی بوده و از لحاظ تجاری نیز امکان پذیر باشد. زیرا پراش نور نیاز به ویژگی های شبیه به طول موج نور دارد. همین امر نیز موجب ایجاد چالشهای فنی مختلفی از دیدگاه ساخت، محاسبات و پهنای باند می شود.


رویکرد هولوکسیکا:

به جای اینکه تلاش کنیم یک صفحه نمایش جادویی ایجاد کنیم، شرکت هولوکسیکا رویکرد عملگرایانه تری را در پیش گرفته است. این شرکت از خود می پرسد چگونه می توان یک صفحه نمایش سه بعدی ساخت؟ خوب جواب این سوال بسیار اسان است. با استفاده از پیکسلها و یا وکسل در فضای سه بعدی که می توان آن را روشن و یا خاموش کرد. استفاده از یک وکسل اصلا جالب نیست ومعمولا از ۴، ۹ و یا ۱۶ وکسل استفاده می کنند. رویکرد پایین به بالا در هولوکسیکا بسیار مقیاس پذیر است و می توان آن را با فناوریهای موجود به خوبی درک کرد.

چالش های فنی صفحه نمایش های هولوگرافی

انواع صفحه نمایش نمایشگرهای هولوگرافی

این شرکت توانسته است سه نسل مختلف از نمایشگرهای هولوگرافی را ایجاد کند. در هر نسل، نمایشگرها بزرگتر، بهتر و سریع تر شده بودند. فناوری های مختلفی منتشر شده و به صورت اختراع به ثبت رسیده است و توانسته جوایز زیادی را نیز از آن خود کند.

  • اولین نسل از نمایشگرهای هولوگرافی این شرکت، در سال ۲۰۱۰ ساخته شد و تا ۹ وکسل داشت و می توانست اطلاعات عددی ساده، آیکونها، سمبل ها و غیره را نمایش دهد. این فناوری را می تواند برای ساخت صفحه نمایش سه بعدی سگمنتال مورد استفاده قرار داد. این رویکرد بسیار مقیاس پذیر است و می توان توسط آن تمامی محصولات جالب مانند ساعت شناور را درک کرد.
  • نسل دوم صفحه نمایشگرهای هولوگرافی در سال ۲۰۱۳ معرفی و رونمایی شد. این یک صفحه نمایش به سبک HUD است که دارای میلیونها وکسل بوده و تصاویر در هوا شناورند و می توانند در زمان واقعی تغییر کنند. تعامل توسط یک سنسور حرکتی کینکت به آن اضافه شده و به افراد اجازه میدهد آیکونها را در فضا لمس کنند. تصاویر حاصل از این صفحه نمایش ها حتی در نور اتاق نیز روشن و قابل دیدن است. رویکرد بسیار مقیاس پذیر است.
  • نسل سوم صفحه نمایش نمایشگرهای هولوگرافی هم اکنون در فاز تحقیقاتی است.
هولوگرام سه بعدی

مقاله زیر را حتما بخوانید:


آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.