هنر هولوگرافی

پیشرفت هولوگرافی راهی موثر برای خلق تصاویر سه بعدی با کیفیت ایجاد کرد. کارهای خلاقانه ی هولوگرافیک ارائه ی هولوگرافی را بوجود آورد. هنر هولوگرافی  یا همان هولوگرافی هنری بعنوان روشی مهم در این محدوده به هنری نو و بدیع تبدیل شده است.

آشنایی با هنر هولوگرافی

هولوگرافی و هنر

اولین هنرمندی که از ویژگی های منحصر به فرد هولوگرام استفاده کرد، سالوادور دالی بود. او به طور کلی به مبحث اپتیک علاقه مند بوده به دنبال فرصتی برای ایجاد تصاویر انتزاعی حجمی بود. قبل از ابداع لیزر و استفاده ی آن در هولوگرافی، استفاده از برجسته نمایی برای این منظور مناسب بود. دالی این طرح را انجام داد. و کاملا طبیعی است که استفاده ی او بعد سوم به اهمیت او افزود.


اولین گام در هولوگرافی و هنر

بنابراین زمانی که پنل پلاستیکی را به نیویورک آورد اولین گام این روش در سال ۱۹۶۴ برداشته شد، که شامل خانه های کوچکی می شد. این پنل ها یکدیگر را پوشانده افکتی خاص بوجود می آوردند.

این ” موریه”moire”، یاداور چشم حشرات بود که از چندین تصویر مختلف ساخته شده بود، مانند منظره ای با چند پرنده یا لااُکون که توسط پرندگان طوفانی شده است. او در سال ۱۹۷۰ موزه ی لوور پاریس پرتره ی جرارد داو، هم دوره ی ورمر را مورد مطالعه قرار داد.

دالی دریافت که داو شش برجسته نمایی و یا دو تصویر نوشته است. جالب تر از همه ی اینها پسری را نشان می داد که موشی را گرفته بود، یکی از آن ها در گالری درسدن آلمان بوده، دیگری در سن پترزبرگ روسیه. زمانی که این ابداع را می کرد، کارش را روی تصاویر برجسته آغاز کرد.


نتیجه قرار گرفتن دو آینه در زاویه۶۰ درجه

نتیجه با قرار دادن دو آینه در زاویه ی ۶۰ درجه ای از هم گرفته بودند حاصل شد. با این درک، او دو تصویر کوچک داشت که گالا همسرش در کارگاه پورت لیگاتا نشان می داد. سپس دو نوع حکاکی را انجام داد اولین برجسته سازی “ا”estamp” برای کتاب ” ده روش جاودانگی”.  در همان زمان سعی کرد تا این تصویر را ساده سازی کند و اجازه دهد افراد مختلفی تصویر را به صورت سه بعدی از لنزهای فرنسل ببینند.

زمانی که دنیس گابر، دانشمند آمریکایی جایزه ی نوبل را برای اختراع هولوگرافی گرفت، دالی فکر کرد که این اختراع بهترین راه برای ارتقای تصویر برجسته است. در اوایل ۱۹۷۲، بواسطه ی پیشنهاد  دنیس گابور، سه نمایشگاه بر پا کرد که از ۵ آوریل تا ۱۳ می در گالری ندلر نیویورک دایر بود.

در مقدمه ی کاتالوگ نمایشگاهش، توضیح داد که هولوگرافی برای هنرمند چیست.” واقعیت سه بعدی هنرمندان را در دوره ی ولاسکا متعجب ساخته بود: در حال حاضر کوبیسم پیکاسو سعی در گرفتن واقعیت سه بعدی ولاسکا کرده است. درحال حاضر، به خاطر نبوغ گابور، هولوگرافی هنر رنسانس را ممکن کرده و درهای خلاقیت را به سوی من باز کرده است.

ایجاد تصاویر سه بعدی با هنر هولوگرافی

قابلیت های ترکیبات هولوگرافی

قابلیت های لیزرهای هولوگرافی دارای روشنایی صفحه نمایش است که به علت اجزای بسیار متنوع هولوگرافی، تا ده برابر بیشتر از سیستم های معمولی است.

برخی از تجربه ی مشتریان شامل طراحی کارآمد تر محصول، اندازه تصویر مجازی بزرگتر، کاهش وزن، انعطاف پذیری بیشتر در طراحی بسته بندی، و کاهش در مصرف برق به دلیل افزایش تی اچ.سی می باشد ،

که بطور موثر نمایش داده شده و پوششی را ایجاد می کند که منتشر کننده نور است و به خوبی عملکرد خود را در سر صفحه نمایش برای خلبانان و موتورسیکلتها و همچنین تکنولوژی پوشیدنی مانند عینک های هوشمند، واقعیت افزوده ای ار و واقعیت مجازی وی را نمایش می دهد.

برای کلاه ایمنی، امکانات تی اچ سی شامل صفحه نمایش سر نصب شده برای نمایش تصویر در محور یک میکرو نمایشگر با وضوح بالا از طریق یک نمای نزدیک پلاستیکی است.

برای عینک هوشمند، تی اچ سی اپتیک مبتنی بر منشور را به طور کاملا تکنولوژیک ببینید که از این طریق اجازه می دهد تصاویر را در فاصله مجازی بدون وزن اضافه شده به هولوگرافی قطعات برای ترکیب با یک منبع نور ال ای دی مشاهده کنید تی اچ سی می تواند تولید یک تصویر شناور و شفاف بر روی شیشه جلو اتومبیل را بدون هیچ گونه مانع ببیند.

دیگر موارد استفاده از تی اچ سی در خودروها عبارتند از پنهان کردن یک منبع نور، مانند چراغ گنبد داخلی یا مرکز روشنایی بالا در شیشه جلو و عقب اتومبیل تی اچ سی همچنین می تواند برای اهداف تبلیغاتی مانند چراغ های کف و گل های گلدان که می توانند نور و همچنین آرم سازنده خودرو را طراحی کند، مورد استفاده قرار می گیرد.

قواعد و کاربرد هولوگرافی

هولوگرافی دامنه ی وسیع تری از آن دارد که اکثر افراد به آن می اندیشند. ثبت و نمایش تصاویر تنها بخش کوچکی از آن به شمار می آید. اجزای نوری هولوگرافی عملکردی مانند آینه ،لنز ،گراتین و یا ترکیبی از آن را دارند و در انواع متفاوتی از ابزار های فنی به کار گرفته می شوند.

ترکیبات هولوگرافی حرکات میکروسکوپی بر روی سطح یک شی و تغییرات کوچک در صفحات انکساری شفاف همانند پلاسما و امواج گرمایی را اندازه گیری می کند. بدون شک در آینده ابزارهای فوتونیک با میکرولیزرها و اجزای هولوگرافی نوری برای محاسبات نوری فضاهای آزاد و سیستم های حافظه ی دیجیتال و آنالوگ عظیم ادغام می گردند.

کاربرد هولوگرافی

مقاله زیر را حتما بخوانید:

ثبت تصویر هولوگرام در برچسب های هولوگرامی

ثبت تصویر هولوگرام رکوردی از هولوگرام برای استفاده در سراسر جهان است، که به طور منظم توسط اعضای IHMA ( و غیر عضو) به روز شده و تحت شرایطی از اعتماد و امنیت دقیق اداره می شود. با استفاده از ثبت تصویر هولوگرام، تولید کنندگان می توانند هولوگرامی را که در اختیار دارند را از کپی غیر قانونی هولوگرام موجود تشخیص داده و هرگونه کپی رایت را نقض کنند.

ثبت هولوگرام برای اعضای IHMA با استفاده از ثبت هولوگرام جدید،به صورت آنلاین رایگان می باشد در حالی که برای غیر اعضا (سازمانهای گواهی و غیر گواهی شده ۱۴۲۹۸ ISO )هزینه ای برای تطابق سازمان با دستورات عملیاتی IHMA در هنگام ثبت نام در نظرگرفته اند.

  • مزایای سیستم ثبت نام، ثبت تصویر هولوگرام
  • طراحی آثار هنری می تواند به صورت الکترونیکی مشاهده شود، در نتیجه بررسی طرح سریعتر انجام می شود.
  • مراحل ثبت برای طرح شما سریعتر انجام می شود بدون فرم های سخت کپی.
  • سهولت در استفاده از طریق اینترنت با استفاده از روش های ارتباطی امن
  • این سیستم جدید نه تنها برای استفاده راحت تر، کارامدتر و آسانتر طراحی شده است، بلکه یک بروزرسانی مهم و طراحی مجدد از الزامات ثبت برچسب های هولوگرامی را نشان می دهد که روشی مفیدتر را برای طراحی و استفاده امروز منعکس می کند.

IHMA امیدوار است که این پیشرفت جدید برای ثبت تصویر برچسب های هولوگرامی مفید باشد، اعضا و (غیر اعضا) را برای ادامه استفاده ازثبت این سیستم ها تشویق کند، در نتیجه آنها سعی دارند که مشتریانشان را از جعل و تقلب غیر عمدی هولوگرام ها و نقض قوانین حق تکثیر حفاظت کند.


آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.