کاربردهای هولوگرافی

بارها به تکنولوژی هولوگرام و کاربردهای هولوگرافی پرداخته ایم ولی در اینجا با رویکرد تازه ای به معرفی کاربردهایی که تکنیک های هولوگرافی در سایر تکنولوژی ها دارد می پردازیم.

کاربردهای تصویری هولوگرافی

کمپانی سونی از تکنولوژی های هولوگرافیک برای دوبین های دیجیتال خود استفاده می کند. کریستال های هولوگرافی که در سیستم های نوری دوربین هایش به کار گرفته است، قدرت شناسایی مرز و لبه اشیا و اختلاف بین شئ و زمینه را دارد. در نتیجه این دوربین توانایی فکوس دقیق، در محیط های تاریک و کم نور را فراهم کرده است.

  • درسیستم های نمایشی که از کریستال های مایع (Liquid Crystal Displays-LCDs) استفاده می شود، با بهره گیری از سیستم های هولوگرافیک شفاف تر و روشن می شوند و تصویری به مراتب بهتری را ارائه می کنند.
  • کامپیوتر های هولوگرافیک اپتیکال قابلیت دریافت تریلیون بیت سریع تر اطلاعات نسبت به کامپیوتر های نسل قبل خود هستند.
  • تلویزیون های هولوگرافیک که توسط محققان دانشگاه آریزونا گسترش یافت و شکافی در تکنولوژی را پر کرده که با وجود ضعف هایی که دارد، توجه بسیاری را جلب کرده است.
کاربرد صفحه نمایش هولوگرافی

کاربردهای هولوگرافی در سیستم های انرژی

صفحات متمرکز کننده هولوگرافیک قدرت بیشتری در تابش کم تر نور خورشید را فراهم می کنند. تکنولوژی جدید یک راه حل بسیار موثر برای مناطقی است که آفتاب کمی دارند چرا که با افزایش ۳۰درصدی نور خورشید را به انرژی تبدیل می کند. صفحات خورشیدی هولوگرافیک از لایه های متعددی تشکیل شده اند که فیلم هایی ترکیبی از ژلاتین روی پلی اتیلن ترفتالات هستند.

در هر فیلم عناصر اپتیکال هولوگرافیک توسط لیزر دیودی ثبت شده اند. خط هولوگرافیک طول موج هایی که قابل استفاده برای سلول های خورشیدی هستند را منکسر می کند، درحالی که اجازه می دهد طول موج های غیرلازم، بدون جذب از صفحه عبور کند.

کاربرد هولوگرافی برای سلول های خورشیدی

کاربرد الکترون هولوگرافی

الکترون هولوگرافی یکی از کاربردهای هولوگرافی است که در تکنیک اجرایی آن از امواج الکترون ها به جای امواج نور استفاده می شود که در واقع برای مطالعات الکتریکی و میدان مغناطیسی در فیلم نازک است.

همان طور که میدان الکتریکی با مغناطیسی می توانند فاز را جابه جا کنند، تداخل امواج از نمونه عبور خواهد کرد. الکترون هولوگرافی برای اندازه گیری و مشاهده گسترش وسیعی از پدیده های الکترومغناطیسی است. مثل میدان های مغناطیسی در سوپرکنداکتورها، انواع مدیای ثبت و … .


آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.