تقسیم بندی هولوگرام

هولوگرام ها انواع مختلفی دارند. تقسیم بندی هولوگرام در این مقاله آورده شده است.

هولوگرام نقش برگردان

این نوع هولوگرام ها تصویر یا متن خاصی را در هنگام کنده شدن از خود به جای می گذارند. برخی بصورت طرحی از برچسب جدا شده و بر روی سطح قرار می‌گیرند و برخی دیگر نیز بصورت چاپی و با رنگهای مختلف بر روی سطح باقی می مانند.


نوارهولوگرام

این نوارها به منظور محافظت از جعبه کارتن ویا هربسته دیگری که نیاز به محافظت در سطح بالایی داشته باشند مورد استفاده قرار میگیرند که در کنده شدن کلماتی مانند void ،Canceled و …. ازخود برجای میگذارند که نشان میدهد بسته باز شده است. در این نوع هولوگرام همانند سایر هولوگرام ها می توان از جلوه های گرافیکی ویا مکانیسمهای امنیتی هولوگرام استفاده کرد.

نوارهای هولوگرام

هولوگرام های مخصوص کارت شناسائی

هولوگرام های شفافی که دارای کاغذ ضد کپی دارند که بر روی کارتهای شناسائی و یا سایر مدارک حاوی نشانه، امضاء و… قرار می‌گیرند که علاوه بر افزایش طول عمر کارت، از تقلب و کپی‌کردن کارت جلوگیری می‌نماید.


فویل هات استامپ در تقسیم بندی هولوگرام

در این نوع هولوگرام بصورت حرارتی برروی سطح مورد نظر مانند پارچه‏، فلزات، پلاستیک، چرم، کاغذ و ….. منتقل میشود و با ماشین هات استامپ مورد استفاده قرار میگیرد.
از آنجایی که برای ایجاد برچسب های هولوگرام عوامل متعدد با پیچیدگی های منحصر به فردی شامل طراحی امنیتی با بکار گیری نرم افزارهای ویژه و بسیار گران قیمت با استفاده از نیروهای متخصص، شرایط ویژه محیطی در آزمایشگاه های مجهز و همچنین تجهیزات بسیار گران قیمت می باشد.


تقسیم بندی هولوگرام دارای طرح مخفی

در این نوع هولوگرام ها، متن یا تصویر خاصی درون هولوگرام قرار می‌گیرد که در حالت عادی غیر قابل رؤیت است و فقط با استفاده از دستگاههای لیزرخوان مخصوص قابل رؤیت خواهد بود. از این نوع هولوگرام در مواردی که امنیت بالایی مدنظر باشد، استفاده می شود.


هولوگرام های شماره سریال دار در تقسیم بندی هولوگرام

در این نوع هولوگرام برای ایجاد امنیت بیشتر و همچنین مدیریت و کنترل اجناس و مدارک، شماره سریال هایی بر روی برچسب هولوگرام ها به کار گرفته می شوند.

هولوگرام های سریال دار

ویژگی اصلی هولوگرام ها

بعضی از خصوصیات منحصر به فرد هولوگرام باعث افزایش استفاده از این برچسب شده است.

 • ضد سرقت بودن: در هنگام جداسازی برچسب از روی سطح الصاق شده برچسب مخدوش شده و قابل استفاده نمی باشد لذا انتقال و جداسازی برچسب غیر ممکن است.
 • رمزدار بودن: بر اثر تابش پرتو لیزر بر روی برچسب امنیتی هولوگرام رمز داخل آن مشخص می شود.
 • دو بعدی بودن: این برچسب دارای دو بعد بوده که بصورت پس زمینه روی هم قرار گفته که با جدیدترین وسایل اسکن و کپی رنگی قابل کپی برداری نمی باشد.
 • بازی رنگ براثر تابش نور: در اثر تابش نور از زوایای مختلف طیف رنگی متنوعی ایجاد می شود لذا بازی رنگ بصورت رنگین کمان دیده می شود.

خصوصیات برچسب های امنیتی هولوگرام

 • غیر قابل انتقال از روی کالایی به کالای دیگر حتی با استفاده از روشهایی همچون حرارت، بخار و…
 • حساسیت بالا و مخدوش شدن در صورت دستکاری خصوصیات برچسب های امنیتی هولوگرام
 • مقاومت در برابر حرارت برای کالاهایی که در معرض حرارت می‌باشند
 • غیر قابل کپی برداری و تکثیر مجدد توسط سایر تولید کنندگان
 • دارا بودن ظاهری بسیار زیبا و شکیل
 • قابلیت تولید در اندازه‌ها و طرحهای گوناگون
 • قابلیت استفاده و نصب بر روی انواع کالاها
تولید و چاب برچسب امنیتی

مقاله زیر را حتما بخوانید:


آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.