چاپگر هولوگرامی

این نوع چاپگر فوق العاده سریع سه بعدی توسط هولوگرام طراحی شده است. این چاپگر هولوگرامی طوری است که میتواند اشیاء جامد را خیلی سریع چاپ کرده و نیز میتواند نوع خاصی ازنمایش را راه اندازی کند.


ویژگی های چاپگر هولوگرامی

یک نور سبز روشن چشمک زن به یک ظرف پریش (نوعی ظرف شیشه ای در آزمایشگاه)حاوی ماده ای لزج و چسبناک است میتابد. از مکان نامشخصی، شکل یک گیره ی کاغذی ظاهر میشود که اول کم نور است و سپس به صورت جامد سه بعری در می آید. بعد از پنج دقیقه گیره پاک شده و برای استفاده آماده میباشد. اصل اساسی این است که یک تکنیک سه بعدی چاپگر هولوگرامی شده است که در آن یک لیزرمونومری به یک شئ جامد سه بعدی بهبود میابد.

اما بر خلاف رویکرد های دیگر که با اسکن و عقب و جلو بردن یک لیزر یک لایه را ایجاد میکنند، این سیستم با استفاده از یک میدان نور سه بعدی یا به عبارت دیگر یک هولوگرام، تمامی این کارها را انجام میدهد. آن قادر است که فرایند چاپ سه بعدی را سریع تر انجام دهد.

در مرکز دستگاهی که گیره ی کاغذی را چاپ میکند، یک تراشه ی هولوگرافی طراحی شده است که راه اندازی و ساخت دستگاه های آزمایشگاهی افزوده را در سانفرانسیسکو، میلتون کیلز و انگلستان انجام میدهد. این شرکت عینک هایی هوشمند میسازد که به هولولنز های مایکروسافت و صفحه نمایش های اتومبیل شباهت دارد، که مورد دومی بیش از ۱۵۰ هزار بار برای وسایل نقلیه توسط jaguar land rover ساخته شده است.

چاپگر هولوگرامی

مزیت چاپگر هولوگرامی

مزیت این تراشه این است که میتواند هولوگرامی ایجاد کند که به اپتیک پیچیده نیاز نداشته باشد. در یک ویفر سیلیکونی یک شبکه ی کوچک از متشکل از کریستال های قابل تنظیم برای کنترل تاخیرات زمان و مکان، و یا فاز نوری که از سطح یک تراشه ی لیزر منعکس میشود میباشد تا بتواند الگوهایی از تداخل را در نور ایجاد کند که منجر به یک میدان نور سه بعدی شود. در آزمایشات، تیم از تراشه برای ایجاد اشیای جامد توسط طراحی هولوگرام به ظروف مونومر های فعال نوری استفاده کرده است.

در حال حاظر میتوان در مدت زمان پنج ثانیه یک شئ کوچک مانند یک گیره ی کاغذی ایجاد کرد که خود این روند یک فرایند چند دقیقه ای معمولی است.
سایمون بللی، از جمله دانشمندان میگوید : به دلیل اینکه تمامی شکل مورد نظر در یک حرکت ایجاد میشود، محصول نهایی عاری ازنقاط ضعف ایست که با نام ذرات شناخته میشود که زمانی شکل میگیرد که شئ با چاپ سه بعدی توسط اسکن سه بعدی به جلو و عقب حرکت کند. سازه های حامی درخواستی به هنگام ساخت لایه لایه سازه ها، غیر ضروری میباشند (به گفته ی وی) و زمان ساخت اشیاء بزرگتر نیزبایستی به اندازه ی ساخت اشیاء کوچکتر به طول بیانجامد.

مزیت چاپگر هولوگرامی

محدودیت های چاپگرها

برخی محدودیت ها در این زمینه وجود دارد. سخت افزار های کنونی تنها اشکالی با ضخامت کم را ایجاد میکند مانند گیره های کاغذ. اما ضخامت آن باید همزمان با اندازه ی تراشه های هولوگرافی که مورد استفاده قرار میگیرد افزایش یابد و شرکت قصد دارد که دستگاه را براساس این روند افزایش دهد.


چاپگر سه بعدی

رزولوشن این تکنیک، وابستگی کامل به بازوهای دستگاه ماده تغذیه دستگاه می باشد. قاعدتا متریال تغذیه این پرینتر ها باید از ویژگی ها خاصی برخوردار باشند که بتوانند ویژگی های ماده نهایی را به همراه داشته باشند و کارایی لازم را انجام دهند. این مواد می توانند، رزین های مایع مرکب، ترکیبات سرامیکی، فلزی، پلاستیکی و حتی مواد خوراکی باشند.

از نظرکاربردی می توان از این تکنولوژی انقلابی برای قطعه سازی در صنایع مختلف هم چون، ساختمان سازی، خودرو سازی، نظامی، فشن، پزشکی و … استفاده کرد. شاید مهم ترین کاربرد آن در امر پزشکی باشد که می تواند اعضای بدن را به صورت مصنوعی بازسازی کند که برای این هدف از مرکب های بیولوژیک که با توجه به سلول های انسانی و بنیادی ساخته شده اند تا بدن بتواند آن ها بپذیرد و پس نزند.

چاپگر سه بعدی

آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.