معرفی هولوگرام

معرفی هولوگرام

آشنایی با هولوگرام

معرفی هولوگرام ، عموما هولوگرام را بعنوان یک برچسب نقره ای با ظاهری رنگین کمانی می شناسند که در مقابل تابش نور تغییرات نوری رتگارنی در آن ایجاد می گردد و تمام نگار را صرفاً نوعی عکس سه بعدی میدانند . در این مطلب قسط داریم به معرفی هولوگرام بپردازیم .
درعکاسی و تمام نگاری از فیلم ها و پلیت های عکاسی استفاده می کنند ولی این امر تقریباً کل وجه اشتراکی است که این دو دارند . مهمترین فرق بین آنها نحوه ایجاد تصویر است .
ماهیت تصویر اپتیکی که توسط لنز دوربین عکاسی تشکیل می گردد را می توان به راحتی با استفاده از یک مدل ساده هندسی برای رفتار نور به طور نسبتاً دقیقی توصیف کرد ،در حالی که در مورد تصویر تمام نگاری این کار عملی نمی باشد و وجود آن به پراش و تداخل که پدیده هائی موجی هستند ، بستگی دارد .

انواع کاربرد هولوگرام

هولوگرام در تمامی صنایع به منظور تعریف و تثبیت نام و نشان و تصدیق اصالت آنها و همچنین موارد غیر صنعتی کاربرد دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  موارد شیمیائی
 • تجهیزات ساختمانی
 •  موارد تزئینی از قبیل جواهرات و ساعت .
 •  صنعت خودرو .
 •  قطعات یدکی و تجهیزات مختلف صنعتی و غیر صنعتی .
 •  کالاهای لوکس .
 •  ابزارآلات .
 •  پوشاک .
 •  صنایع غذائی .
 •  انواع بلیط ها .
 •  انواع کارتهای اعتباری و امنیتی و شناسائی (مانند شناسنامه و کارت ملی )
 •  تمامی اوراق بهادار ( پول ، چک و غیره )
 •  کلیه ضمانتنامه ها و اوراق محرمانه و خاص.
کاربرد هولوگرام

آشنایی با بزرگ ترین هولوگرامی جهان

برای آشنایی با بزرگترین هولوگرام جهان ،اگر روزی گذرتان به جاده‌های جنوبی حومه دنور افتاد، خوب به اطرافتان توجه کنید، چون ممکن است بتوانید GEO600 را ببینید. در گوشه ای از یک میدان، چند ساختمان موقت جعبه مانند قرار دارند و دو کانال طولانی از آنها با زاویه قائمه نسبت به هم منشعب می‌شوند که روی آنها با صفحه‌های آهنی موجدار پوشیده شده است.

زیر این صفحات آهنی حسگری قرار دارد که طول آن به ۶۰۰ متر می‌رسد در ۷ سال گذشته، این آزمایشگاه که توسط دانشمندان آلمانی راه‌اندازی شده، به دنبال اغتشاش‌های ریز امواج گرانشی در گستره زمان-مکان بود که توسط اجرام فضایی فوق چگال مانند ستاره‌های نوترونی و سیاه‌چاله‌ها تولید می‌شدند. البته ژئو۶۰۰ تاکنون هیچ موج گرانشی را احساس نکرده، ولی گمان می‌رود ناخواسته سبب بزرگ‌ترین کشف علم فیزیک در نیم‌قرن گذشته شده باشد .

جهان هولوگرافی

آیا ما در یک هولوگرام بزرگ کیهانی زندگی می کنیم؟

برای چندین ماه اعضای گروه ژئو۶۰۰ به دنبال منشا سیگنال نویزی می‌گشتند که حسگر غول‌پیکرشان را به ستوه آورده بود و هیچ توضیحی برای آن نمی‌یافتند. اما ناگهان یک محقق با یک توضیح نزد آنان رفت. در حقیقت او حتی قبل از این‌که بداند آن‌ها این نویز را حس کرده‌اند، آن‌را پیش‌بینی کرده بود .

نظریه کریک هوگان


کریگ هوگان، فیزیکدانی که در آزمایشگاه فیزیک ذرات فرمی‌لب در ایلی‌نوی مشغول به تحقیق است، عقیده داشت که ژئو۶۰۰ به مرزهای بنیادین زمان-مکان نزدیک شده است. از نظر او این مرز بنیادی، جایی است که زمان-مکان به جای این‌که مطابق با توضیح اینشتین، پیوسته و یکنواخت باشد؛ ذره‌ای می‌شود. درست مانند یک عکس روزنامه‌ای که وقتی از نزدیک به آن نگاه می‌کنید، نقطه‌نقطه می‌شود. به گفته هوگان «به نظر می‌رسد که تکانه‌های ریزمقیاس و کوانتیده زمان-مکان به ژئو۶۰۰ ضربه وارد کرده باشند .»
آقای هوگان به تازگی به سمت رییس مرکز فیزیک ذرات کیهانی فرمی‌لب منصوب شده است. اگر آن‌چه آقای هوگان تا به این‌جا مطرح کرده خیلی برایتان اهمیت ندارد، باید به شوک بزرگ‌تری که در آستین دارد، گوش کنید: «اگر نتایج ژئو۶۰۰ آن چیزی باشد که من تصور می‌کنم، در آن صورت ما در یک هولوگرام بسیار بزرگ کیهانی زندگی می‌کنیم .»

نتیجه گیری از معرفی هولوگرام ، این ایده که ما در یک هولوگرام زندگی می‌کنیم، شاید در ابتدا بی‌معنی به نظر برسد؛ ولی بسط طبیعی از بیشترین دانسته‌های ما درباره سیاه‌چاله‌ها و هم‌چنین بعضی مسایل با پایه‌های نظری محکم است. این نظریه هم‌چنین به طرز شگفت‌آوری برای فیزیک‌دانانی که با نظریه‌های موجود در مورد نحوه عملکرد کیهان در پایین‌ترین سطح کلنجار می‌روند، جوابگو خواهد بود .


دیدگاه‌ها
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.1