هولوگرام

هولوگرام

عموما هولوگرام را بعنوان یک برچسب نقره ای با ظاهری رنگین کمانی می شناسند که در مقابل تابش نور تغییرات نوری رنگارنگی در آن ایجاد می گردد. تمام نگار را صرفاً نوعی عکس سه بعدی میدانند. درعکاسی و تمام نگاری از فیلم ها و پلیت های عکاسی استفاده می کنند ولی این امر تقریباً کل وجه اشتراکی است که این دو دارند. مهمترین فرق بین آنها نحوه ایجاد تصویر است. ماهیت تصویر اپتیکی که توسط لنز دوربین عکاسی تشکیل می گردد را می توان به راحتی با استفاده از یک مدل ساده هندسی برای رفتار نور به طور نسبتاً دقیقی توصیف کرد، در حالی که در مورد تصویر تمام نگاری این کار عملی نمی باشد و وجود آن به پراش و تداخل که پدیده هایی موجی هستند، بستگی دارد.

هولوگرام یک نشانه تصویری سه بعدی است که با تکنولوژی لیزر به صورت برچسب تولید می‌شود و دارای جلوه‌های بصری منحصر به فرد از نام یا آرم گرافیکی در لایه‌های مختلف است. فناوری هولوگرام کپی برداری و تکثیر غیر مجاز از آن را در هر کجا غیرممکن ساخته است لذا وجود این برچسب بر روی کالا بهترین ضامن برای اطمینان از اصالت کالا برای مصرف کننده و حفظ برند برای تولیدکننده است.

در این مقاله چند مورد از معروف ترین و رایج ترین انواع هولوگرام را معرفی می کنیم تا شما با توجه به کارایی و هدف خود بهترین برچسب هولوگرام را برای خود تهیه کنید.


کاربرد هولوگرام

هولوگرام در تمامی صنایع به منظور تعریف، تثبیت نام، نشان، تصدیق اصالت آنها و همچنین موارد غیر صنعتی کاربرد دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  موارد شیمیائی
 • تجهیزات ساختمانی
 •  موارد تزئینی از قبیل جواهرات و ساعت
 •  صنعت خودرو
 •  قطعات یدکی و تجهیزات مختلف صنعتی و غیر صنعت
 •  کالاهای لوکس
 •  ابزارآلات
 • پوشاک
 •  صنایع غذائی
 •  انواع بلیط ها
 •  انواع کارتهای اعتباری، امنیتی و شناسائی (مانند شناسنامه و کارت ملی )
 •  تمامی اوراق بهادار ( پول، چک و غیره )
 •  کلیه ضمانتنامه ها، اوراق محرمانه و خاص
هولوگرام

آشنایی با انواع هولوگرام

هولوگرام های برجسته

از مشهور ترین هولوگرام های موجود در بازار برای تولید انبوه است مانند هولوگرام موجود در کارت های ویزیت و یا تصویر عقاب بر روی کارت های ویزا است.

هولوگرام اصلی بر روی یک ماده مقاوم در برابر نور ثبت می شود و یک الگوی تداخلی دو بعدی درون یک فویل پلاستیکی باریک چسبانده می شود هولوگرام های برجسته بر روی سطح خود دارای شیارهایی هستند که یک لایه از فلز نیکل بر روی صفحه آن پوشانده می شود و لایه ای باریک از متالیک را پدید می آورد سپس این لایه بر روی غلتک قرار می گیرد و در شرایط فشار و گرمای بالا به لایه هولوگرام اصلی می چسبد.


هولوگرام های یکپارچه

یک هولوگرام پراکنشی و یا بازتابی از مجموعه ای از تصاویر شی که می تواند یک شخص زنده، یک منظره، گرافیک کامپیوتری و یا تصویر اشعه ی ایکس باشد. معمولا از شی مورد نظر از زاویه دیدهای متفاوت تصویر برداری می شود. هر یک از این تصاویر به وسیله ی یک لیزر بر روی صفحه ی ال سی دی روشن می گردد و به عنوان نوار باریک هولوگرافی در اشیا ثبت می گردند. تصویر بعدی در مجاور نوار ثبت می گردد تا تصویر نهایی هولوگرام کامل گردد تصویر نهایی تصویری برجسته است و چسم غیر مسلح قادر خواهد بود بصورت چند بعدی آن را مشاهده کند. اخیرا از دوربین های فیلم برداری برای ثبت اصلی تصاویر استفاده می شود که امکان تولید تصاویر از طریق نرم افزارهای کامپیوتری را می دهد.


مدل های چند کاناله

با تغییر زاویه ی دید نور در هولوگرام، صحنه های کاملا متفاوت مشاهده می گردد که پتانسیل های بسیاری برای حافظه های کامپیوتری عظیم دارند.

هولوگرام

مدل های ساخته ی کامپیوتر

ریاضیات هولوگرافی، به خوبی فهمیده می شود. سه جز پایه در هولوگرافی وجود دارد :
منبع نور، هولوگرام و تصویر. اگر هر یک از این دو جز از پیش تعیین گردند جز سوم قابل محاسبه خواهد بود. برای مثال امواج موازی نور با طول موج یکسان داشته باشیم در این صورت سیستم دو شکافه خواهیم داشت. هم چنین می توانیم الگوی شکست نور را محاسبه کنیم.

هم چنین با دانستن الگوی شکست و جزئیات مرتبط با سیستم های دو شکافه می توانیم طول موج نور را محاسبه کنیم. بدین ترتیب قادریم هر الگویی را در این راستا مشاهده کنیم. هولوگرافی های ساخته ی کامپیوتر زیر شاخه ای از هولوگرام ها هستند که به سرعت در حال رشد هستند. برای مثال از هولوگرافی های ساخته ی کامپیوتر برای ساخت اجزای نوری هولوگرافی، اسکن کردن، شکاف کردن، متمرکز کردن و به طور کلی برای کنترل نوری لیزر در بسیاری از ابزار های نوری مانند دستگاه های پخش کننده ی سی دی مورد استفاده قرار می گیرد.

مدل انعکاسی

هولوگرام انعکاسی، که در آن یک تصویر سه بعدی در سطح آن دیده میشود، رایج ترین نوعی است که در گالری ها به نمایش گذارده میشود. هولوگرام توسط یک (نقطه) نور سفید درخشان شده ودر ابعاد و فواصل مخصوص قرار گرفته و رو به سوی بیننده جایگذاری میشود. بنابراین تصویری متشکل از نور توسط هولوگرام منعکس میشود. اخیرأ این هولوگرام ها به صورت رنگی ساخته و نمایش داده شده اند و تصاویر آن ها به صورت عینی غیرقابل تشخیص از اشیاء اصلی است. اگر شیء اصلی ما یک آیینه است، تصویر هولوگرافیک آینه نور سفید رنگ منعکس میکند؛ اگر شیء ما یک الماس است تصویر هولوگرافیک الماس به صورت براق دیده میشود. اگرچه تولیدات انبوه هولوگرام ها، مانند عقاب، بر روی کارت ویزا با نور منعکس شده دیده میشوند،آن ها در حقیقت هولوگرام های انتقالی هستند که یک لایه آلومینیم در قسمت پشتشان انعکاس یافته است.

Reflective hologram

هولوگرام انتقالی

نوعی از هولوگرام های انتقالی با نور لیزر دیده میشوند. معمولا از این نوع برای ثبت استفاده میشود. این نور از پشت هولوگرام ساطع میشود وتصویری را به طرف بیننده انتقال میدهد. تصویر واقعی میتوانند خیلی تیز و ژرف باشد. برای مثال در یک هولوگرام کوچک یک اتاق بزرگ با افرادی در آن به گونه ای دیده میشوند که گویی هولوگرام یک پنجره بوده است. اگر این نوع هولوگرام به قطعات کوچک تبدیل شود(برای جلوگیری از افراط هولوگرام را میتوان با یک تکه کاغذ پوشاند ) شخص هنوز هم میتواند کل تصویر را در هر یک از قطعات ببیند. بسته به محل قرارگیری هر قطعه، نمای متفاوتی دیده میشود. بعلاوه، اگر یک پرتو لیزری همگرا از پشت به هولوگرام تابانده شود(مرتبط با جهت پرتو تداخل گر) یک تصویر واقعی میتواند به داخل تصویری که در مکان اصلی شیء واقع شده است افکنده شود.


ترکیب دو بعدی و سه بعدی

این هولوگرام ها هم از مدلهای سه بعدی و هم از تصویر گرافیکی ساخته می شوند و نتیجه یک تصویر برجسته درخشان با المنت های مسطح قابل دیدن با هر نورپردازی است. بنابراین به خوبی رنگهای رنگین کمان، عمق و حرکت را به نمایش می گذارند و به راحتی در زیر نور معمولی قابل دیدن هستند.


هولوگرام با طرح های هولوگرافیکی پیچیده

این نوع هولوگرامها از چند لایه تصویر تشکیل شده اند که طوری روی هم می خوابند که تشکیل یه شکل ۳ بعدی را می دهند. امکان گردش و تغییر در این روش بسیار زیاد است و از طریق نگاه کردن از زاویه های مختلف می توان تصاویر ۲ بعدی و ۳ بعدی را مشاهده کرد. با این روش می توان طرح ها و عکس های ۲ بعدی را تبدیل به سه بعدی کرد، به این صورت که طرح در عمق های مختلف تصویر بصورت معلق باقی می ماند. (بالا و پایین آن لایه قرار می گیرد)


دوبعدی یا قالب نقطه ای

در این نوع هولوگرام دوبعدی تصاویر نقطه به نقطه ساخته می شوند و در نهایت هزاران نقطه در مجاورت هم تصویر نهائی را می سازند که با تغییر زاویه دید می توان هر یک از نقاط یا دسته ای از آنها را با رنگی متفاوت مشاهده نمود. کاربرد این مدل بیشتر درموارد امنیتی، کارتهای شناسائی، پاسپورتها واسناد ومدارک است.


چاپ گرم

این مدل روی لایه نازکی از ماده ای مثل آلومنیوم که در روی آن لایه پلی استر با ضخامت کم قرارداده شده است، حک می شود. سپس توسط اعمال فشار و حرارت با ماشین چاپ گرم و به واسطه عملکرد چسب آن به صفحه کاغذ یا کارت پلاستیکی منتقل میشود و پس از آن جزء جدائی ناپذیر سطح الصاق شده گردیده و به هیچ وجه قابل جداسازی نمی باشد. کاربرد این نوع هولوگرام در موارد خاص ایمنی و اسناد و مدارک است.

Types of holograms

رنگ واقعی

در این نوع هولوگرامها تصویر حاصل دارای تطابق رنگی کامل و واقعی با موضوع اولیه است به رنگ طبیعی خود دیده می شوند و با ایجاد فاصله ای بین زمینه و تصویر جلو، می تواند عمق را در آن مشاهده نمود و عکس به طور طبیعی و زنده منعکس می‌شود که به هیچ عنوان قابل کپی برداری نمی‌باشد.


شفاف

در این نوع از فویلهای شفاف استفاده می شود که معمولاٌ بر روی اسناد الصاق شده و به گونه ای است که متن زیر برچسب قابل مشاهده است.


ضد سرقت

هولوگرام ضدسرقت (ضدجعل) خود به دو دسته طرح دار و ساده تقسیم میشود که هنگام برداشتن برچسب از روی سطح، تخریب می شود.


هولوگرام فیلتر تصویر

ایجاد رمز و تصویر نامرئی در برچسب و رویت آن بوسیله نور ماورای بنفش یا فیلتر مخصوص. مورد مصرف در اسناد دولتی و اسکناس.


مدل تصویر متحرک

درواقع فیلم متحرکی است که در مسیر حکاکی نور تحت تابش قرار میگیرد. این تکنیک ما را قادر می سازد تا از انسانها، حیوانات و اشیاء بزرگ هولوگرام تهیه نمائیم. در این نوع قابلیت پیوسته تصویر وجود دارد و کاربرد آن در موارد فانتزی، تبلیغاتی و غیره است.


معمولی

این نوع برچسبها در هنگام انتقال از روی سطح چسبیده شده، خراب نمی شوند.

برچسب دو بعدی

این برچسبها از تصاویر دو بعدی ساخته می شوند و رنگهای رنگین کمان را تحت یک محدوده وسیع از شرایط نوردهی نمایش می دهند و دارای یک لایه تصویر هولوگرام و بدون عمق هستند.


برچسب هولوگرام سه بعدی

این نوع هولوگرامها از مدلهای سه بعدی بوجود می آیند و ترکیبی از عمق و رنگ را نمایش می دهند.


میکرو تکست

در این نوع هولوگرامها، متون و تصاویر مخفی داخل هولوگرام وجود دارند که در حالت عادی و با چشم غیرمسلح به سختی قابل رؤیت هستند و فقط با ذره‌بین می توان آنها را مشاهده نمود.

انواع هولوگرام

مقاله زیر را حتما بخوانید:

سوالات رایج در مورد هولوگرام:

1. هولوگرام چیست؟

هولوگرام یک نشانه تصویری سه بعدی است که با تکنولوژی لیزر به صورت برچسب تولید می‌شود و دارای جلوه‌های بصری منحصر به فرد است.

2. کاربرد هولوگرام چیست؟

هولوگرام در تمامی صنایع به منظور تعریف، تثبیت نام، نشان، تصدیق اصالت آنها و همچنین موارد غیر صنعتی کاربرد دارد.

3. هولوگرام میکرو تکست چیست؟

تصاویر مخفی داخل هولوگرام وجود دارند که در حالت عادی و با چشم غیرمسلح به سختی قابل رؤیت هستند و فقط با ذره‌بین می توان آنها را مشاهده نمود.