سیر تحول هولوگرافی

سیر تحول هولوگرافی

آشنایی با سیر تحول هولوگرافی

در سال ۱۹۴۷ دنیس گابور دانشمند انگلیسی سیر تحول هولوگرافی را پیش‌بینی و پیشگویی کرد، ولی نتوانست این امر را به طور عملی به نمایش در آورد. این کار به اجبار تا اوایل سالها ۱۹۶۰ یعنی زمان اختراع نوع خاصی از منبع نور ، لیزر به تعویق افتاد.

سیر تحول هولوگرافی با نور همدوس لیزر

تهیه تمام نگاری و ثبت تصویر مانند آنچه برای ثبت تصاویر متعارف عکاسی معمول است روی فیلم حساس عکاسی انجام می‌گیرد، اما برای درک تفاوت میان دو شیوه لازم است طبیعت نور بررسی شود.
نور مرئی: نور مرئی شکلی از تابش الکترو مغناطیسی است و با سرعت ۳۰۰ هزار کیلومتر در ثانیه حرکت می‌کند. از سوی دیگر می‌دانیم که فاصله دو بر آمدگی در حرکت موجی را طول موج و تعداد برآمدگیهایی را که در هر ثانیه از یک نقطه معین می‌گذرد فرکانس یا بسامد حرکت موج می‌نامند. حاصلضرب بسامد در طول موج نیز سرعت انتشار خوانده می‌شود و چون سرعت انتشار ثابت است. بنابراین ، می‌توان گفت که در فرکانس بالا طول موجها کوتاهترند.


منابع نوری که در عکاسی متعارف از آنها استفاده می‌شود، نور خورشید روشنایی حاصل از چراغهای برق است. فرکانس این نوع منابع نور ، بسیار گسترده است. و نورهای فرابنفش تا فرو سرخ را در بر می‌گیرد. به دلیل ماهیت نا منظم نور سفید در این نوع نور نمی‌توان در ثبت اطلاعات مربوط به عمق منظره یا صفحه استفاده کرد.برای ثبت اطلاعات مربوط به عمق منظره یا صفحه ، منبع نور مورد استفاده باید از نوع تک فرکانسی نباشد، یعنی تک رنگ باشد و هر چه موج با موجهای دیگر هم فاز یا همدوس باشد، در چنین منبع نوری برآمدگی هر موج هم فاز با دیگر فیزیک امواج حرکت می‌کند و اضافه می‌کنیم که چنین تابش نوری را ابزار لیزری منتشر می‌کند.

سیر تحول هولوگرافی

کاربرد علم هولوگرافی

با توجه به خواص بی‌شمار هولوگرافها و سیر تحول هولوگرافی از آنها در صنعت و مهندسی بسیار سود می‌برند. یک خاصیت این است که می‌توان چندین هولوگرام را روی یک فیلم ثبت کرد.
جهت باریکه مبنا یا مرجع نسبت به فیلم در عکسبرداریهای گوناگون متفاوت است. از این رو الگوهای تداخلی و ایجاد تصویر هنگامی امکان دارد که فیلم را پس از ظهور و ثبت در برابر تابش پرتو در باز سازنده قرار دهیم. این پرتو دقیقا در همان جهتی بر فیلم می‌تابد که باریکه مبنا در آن جهت بر آن تابیده است.


در واقع به همین دلیل است که می‌توان با تغییر دادن زاویه تابش نور تصاویر متعددی را بر روی یک فیلم ثبت کرد و ناظر می‌تواند با چرخاندن فیلم در برابر باریکه ثابت نور ، کلیه تصاویر ثبت شده را یک به یک ببیند. بدین ترتیب از هولوگرافی در تمام زمینه‌هایی که به ذخیره و نگهداری اطلاعات مربوط می‌شود می‌توان استفاده کرد.

کاربرد هولوگرافی

انواع کاربرد هولوگرافی

کاربرد دیگر هولوگرافی در بررسی اندازه اشیایی است که از روی آن مدل دیگری ساخته‌اند. در واقع اصل شیئ و نسخه بدل را طوری در معرض تابش شعاعهای لیزر قرار می‌دهند که هولوگرام ایجاد می‌کند. هرگاه اندازه‌ اصل و بدل با یکدیگر متفاوت باشند، الگوههای تداخلی به وجود می‌آورند. از روی این الگوها اختلافها را متوجه می‌شوند. در این شیوه اختلافی به اندازه ۰٫۰۰۰۳ میلیمتر قابل مشاهده و بررسی است.

هولوگراف از کشفیات نسبتا جدید است و موارد استفاده از آن در حال افزایش است.
علاوه بر اینها از علم هولوگرافی برای بازتاب تصاویر و همچنین در ویدئو پروژکتورها نیز استفاده میشود. در سال ۱۸۶۰ جان هنری پپر از این علم برای تکنیک Pepper’s Ghost استفاده نمود. این تکنیک در تئاتر و نمایش به کار میرود که در آن از اشیایی مثل شیشه برای بازتاب اجسام استفاده مینمودند.

به تازگی مهندسان شرکت سامسونگ نیز تصمیم گرفتند از علم هولوگرافی برای ساخت صفحه نمایش های سه بعدی بدون استفاده از عینک های مخصوص استفاده کنند تا بتوانند اشکال و تصاویر سه بعدی را روی صفحه نمایش ببینند. در واقع برجسته سازی تصاویر بدون استفاده از عینکها از دیگر قابلیت های هولوگرافی اس
علم هولوگرافی در صنعت، پزشکی، معماری و طراحی نیز استفاده میشود.
ساخت صفحه نمایش های سه بعدی با استفاده از علم هولوگرافی بزرگترین چالش برای صنعت صفحه نمایش سازی در ۲۰ سال گذشته بوده است. بنابراین این علم توانسته برای ساختن تصاویر سه بعدی به صنعت ساخت صفحه نمایش ها کمک کند.


دیدگاه‌ها
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.1

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.