کدگذاری در سیستم های لیبلینگ

بارکد هولوگرام دار نوعی داده هستند که توسط ماشین های مخصوص قابل خواندن بوده و مرتبط با کالایی هستند که روی آن درج شده اند. آنها با خطوطی با اندازه متفاوت و فواصل متغیر نشان داده می شوند. پهنای هر خط اطلاعات خاصی را درباره ی قیمت آن کالا ارائه می دهد. معمولا با اسکنر های اپتیکی اسکن می شوند که قادرهستند اطلاعات ذخیره شده روی برچسب بارکد هولوگرام دار را بخوانند. برچسب های بارکد هولوگرام دار می توانند روی محصولات متفاوتی پرینت شوند. تولید کنندگان کالا، سری خاص خودشان را روی محصول درج می کنند تا بتوانند رد محصول تولیدی خود را داشته باشند. در ادامه به بررسی کدگذاری در سیستم های لیبلینگ خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.


کدگذاری در سیستم های لیبلینگ چیست ؟

بارکد در شکلهای مختلف ارائه می شود که ساده ترین نوع آن را حتما در فروشگاهها و یا سوپر مارکتها دیده اید اما استانداردهای دیگر بارکد هم وجود دارد که در صنایع مختلف استفاده می شود مثل مراکز درمانی، کارخانه های صنعتی و … که تمام اینها نحوه کدگذاری (Symbology) منحصر به فرد برای خود را دارند که غیر قابل تغییر هستند. حال این سوال پیش می آید که چرا اینهمه کدهای متفاوت وجود دارد ؟ این سوال به سادگی قابل جوابگوئی است چرا که Symbology های مختلف برای حل مشکلات صنایع گوناگون به وجود آمده اند.

سیستم های لیبلینگ

شماره گذاری‌ هولوگرام‌ ها

شماره گذاری‌ هولوگرام‌ ها را می‌توان با استفاده از روش‌های متفاوت مانند “Inkjet” UV ” لیزری “حرارتی” کدگذاری کرد که این اعداد به صورت دایمی روی سطح هولوگرام باقی می‌ماند. ‌مواد مصرفی برای نگاشت هولوگرام (سطح حساس به نور) این امکان وجود دارد که توری پرانی‌های سازنده یک هولوگرام، به صورت شبکه‌های فازی یا دامنه‌ای ذخیره شوند. شبکه‌های دامنه ای در جذب طیف نور دچار نوسان شده و بهره‌وری کمتری نسبت به هولوگرام‌های فازی دارند. بنابراین به طور کمتری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اکثر موادی که برای هولوگرام‌ های فازی مورد استفاده قرار می‌گیرد، به یک تئوری بهره‌وری انکسار رسیده‌اند که برای هولوگرام‌ های ضخیم، نوع Bragg این بهره‌وری ۱۰۰% است. در نوع Bragg بلورهایی به کار رفته که با برخورد اشعه‌های هم فاز به آنها بیشترین باز تابش را خواهیم داشت. در هولوگرام‌های نازک از نوع Nath-Ramman با بهره‌وری ۹/۳۳% است. فیلم‌های هولوگرامی هستند که معمولا ضخامت آنها به میلی میکرون می‌رسد.

کدگذاری در سیستم های لیبلینگ

نمونه های کدگذاری در سیستم های لیبلینگ

حالا با هم نگاهی کوتاه به برخی از Symbology های معمول می اندازیم و ببینیم چگونه و کجا و چرا از آنها استفاده میکنیم :

کدگذاری در سیستم های لیبلینگ به روش UPC/EAN

این نوع کدگذاری برای کنترل خروجی ( کنترل نهائی ) به کار برده میشود. کد UPC با طول ثابت میباشد و به طور خاص در فروشگاهها و کارخانجات تولید کننده مواد غذائی کاربرد دارد. این کد برای سوپرها و این چنین مواردی در نظر گرفته شده است که با استفاده از ۱۲ رقم فضای مناسبی برای تعریف محصولات در اختیار ما قرار میدهد.

Code ۳۹

این روش کد گذاری به این دلیل ایجاد شد تا در صنایعی که احتیاج به استفاده از حروف نیز در کنار ارقام دارند به کار برده شود. این روش کدگذاری عمومی ترین روش کدگذاری است که از قدیم به کار برده میشود. این نوع کدگذاری معمول در تمام صنایع به استثناء تولید کنندگان موادغذائی به کار گرفته میشود اما با توجه به اینکه بارکد دارای طول زیادی خواهد بود برای مواردی که اندازه برچسب روی اقلام تولیدی گزینه ای قابل توجه باشد پیشنهاد نمی شود.

Code ۱۲۸

این روش کدگذاری در سیستم های لیبلینگ وقتی به کار می آید که شما انتخاب زیادی از حروف و ارقام داشته باشید. در صنایعی که اندازه برچسب روی اقلام گزینه قابل توجه باشد این روش کدگذاری انتخابی مناسب برای شماست چرا که فشرده و خوانا است. از این روش کدگذاری معمولا در حمل و نقل استفاده میکنند که در آن اندازه لیبل یک مورد مهم است.

Interleaved ۲ of ۵

از دیگر روشهای کدگذاری معمول در صنایع حمل و نقل است که در کنار آن کاربرد بسیاری در انبارها و شرکتهای عمده فروش دارد. این کدها هم به صورت فشرده و کم جا هستند.

PDF۴۱۷

این روش کدگذاری به عنوان روش دو بعدی ( ۲D ) شناخته شده است که به صورت خطی نبوده و بیشتر شما را به یاد جدول روزنامه ها می اندازد اما تفاوت این کد با سایر کدهائی که در بالا توضیح داده شد این است که PDF۴۱۷ واقعا یک فایل داده ی سیار ( Portable Data File ) است که مثلا میتواند شامل: اسم، آدرس، شماره تلفن منزل، شماره گواهینامه رانندگی و عکس و حتی خلاصه سوابق رانندگی شما باشد. در نهایت اینکه این روش کدگذاری میتواند اطلاعات کامل و جامعی را در خود جای داده و حجمی در حد یک تمبر پستی داشته باشد البته طبیعی است هر چه اطلاعات شما کاملتر باشد حجم این کد نیز بزرگتر خواهد شد.

چاپ بارکد هولوگرامی

چاپ بارکد هولوگرام نیازمند برچسب بارکد هولوگرافی خاص خودش است. همینطور نیازمند سازندگان با تجربه بارکد است. سازنده ی متبحر برچسب بارکد کمک به امنیت محصول در قبال تقلب می کند. انتخاب تولید کننده ی برچسب بارکد کار زمان بری است. همیشه پیشنهاد می شود تا درباره ی تولید کنندگان و نوع محصولات تولیدی شان تحقیق کرد.

مشتریان باید درباره ی انتخاب برچسب بارکد هولوگرام دار  بسیار دقت کنند. مواردی وجود دارند که مشتری به علت اشتباه متضرر شده و نتوانسته پیگیر محصولات آسیب دیده شود.

روش های هولوگرافی برچسب بارکد هولوگرام بسیار پیچیده است و محدودیت ندارد. به علت پیچیدگی موجود در این برچسب، محصولات قابل کپی برداری نیستند و امن خواهد ماند.

سنگ نما

مقاله زیر را حتما بخوانید:

انواع برچسب های هولوگرافی

انواع برچسب های هولوگرامی به شرح زیر می باشد:

برچسب های بارکد هولوگرام ساده

در شکل ها و اندازه های مختلفی تولید می شود تا نیازهای تولیدکنندگان را برطرف کند.

برچسب های بارکد هولوگرام پیش چاپ شده

این بارکد هولوگرام دار برای سازندگان کالا تعبیه شده و بلافاصله قابل استفاده هستند.برای محصولات مصرفی مشتری که به صورت روزانه تولید می شوند قابل استفاده هستند.

 بارکد هولوگرامی محصولات

روش شناسایی محصولات از طریق بارکد هولوگرام بسیار ساده است. بارکد هولوگرام دارها باید به محصول چسبانده شوند. بارکد باید در وضعیت قابل استفاده باشد و نیز در چرخه ی تولید باشد مانند خروج از کارخانه. انواع مختلف برچسب بارکد محصولات وجود دارد که در بازار موجود است مانند بارکدهای قابل جدا شدن. این بارکد ها را می توان بعد از خرید از محصول جدا کرد. سایر نمونه ها مانند اکو لیبل که با طبیعت سازگاری دارند.


آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.