ساخت هولوگرام

هولوگرام برچسبی برای اطمینان مشتریان از خرید کالای شرکت مورد نظر می باشد و کاربرد فراوانی در دنیای تجارت دارد. طراحی و ساخت هولوگرام امروزه به عنوان یکی از ابزارهای متداول به روش های گوناگونی صورت می گیرد. ما در این مقاله قصد داریم تا اطلاعاتی را به صورت مختصر در خصوص چگونگی چاپ و ساخت هولوگرام در اختیار شما قرار دهیم؛ با ما تا پایان این متن همراه باشید.


هولوگرام چیست؟

هولوگرام در واقع برچسب امنیتی از جنس های مختلف است که در دنیای تجارت از آن شرکت ها برای امنیت خدمات و جلوگیری از تکثیر، جعل و تقلب محصولات خود استفاده می کند. در این برچسب تصاویر مبهم دوبعدی یا سه بعدی وجود دارد که با استفاده از دستگاه های لیزری ایجاد شده و به صورت اشکالی براق و متالیک درون پلاستیک، شیشه و یا فلز محبوس شده اند. چاپ هولوگرام در واقع نشان دهنده اصالت کالای مورد نظر است و از کارایی، اثرگذاری و محبوبیت بالایی در بین تولید کنندگان برای تضمین امنیت و اصالت کالای خود برخوردار است. مشتریان با مشاهده این برچسب هنگام خرید متوجه خواهند شد که کالا و خدمات ارائه شده اصل است و هیچ گونه کپی برداری از آن نشده است.

هولوگرام چیست

کاربرد هولوگرام در دنیای امروز

امروزه با پیشرفت تکنولوژی می توان از برچسب های امنیتی و یا اشکال براق متالیک را بر روی انواع کالاها، اسکناس ها، کارت ‎های اعتباری، گواهینامه، کارت عضویت و حتی بسته‎ های نرم ‎افزاری، بلیط، چک و اوراق بهادار به منظور تضمین اصالت و تامین امنیت این اسناد و مدارک استفاده کرد.

اکثر شرکت های تجاری برای حفظ و تقویت هویت برند خود اقدام به طراحی و طرز ساخت هولوگرام می کنند و از این طریق از اقداماتی نظیر جعل و کلاهبرداری توسط شرکت های سوری جلوگیری خواهند کرد.

این تصاویر علاوه بر دنیای تجارت در قطعات ماشینی، دنیای پزشکی و آموزش نیز کاربرد فراوانی دارند و خصوصیات و ویژگی‎ های شگفت ‎انگیز دیگری به آن اضافه شده است.

امروزه دانشمندان توانسته اند با کمک یک قطعه موتور و استفاده از تکنیک تداخل سنجی هولوگرافی، تصاویری سه بعدی به عنوان هولوگرام ایجاد کنند که امکان ذخیره و استفاده مجدد از آنها برای بعد، وجود خواهد داشت. چنانچه هولوگرام های دیگری به وسیله این موتور ساخته شود؛ با مقایسه این اشکال و تصاویر می توان به شناسایی و بررسی نقص های احتمالی موتور پرداخت.


 تصاویر مورد استفاده در چاپ و ساخت هولوگرام

هنگام طراحی هولوگرام با توجه به سفارش مشتری می توان از 2 دسته تصاویر ثابت و تکرار شونده برای ساخت هولوگرام استفاده کرد. هر یک از این تصاویر را به لحاظ گرافیکی نیز می توان در بخش های مختلفی نظیر دو بعدی، سه بعدی، رنگ ثابت، ترکیبی، ماتریس نقطه ای و پنهان دسته بندی کرده و در ادامه متن به هر یک از موارد ذکر شده اشاره خواهیم کرد:

 • ساخت هولوگرام با تصاویر ثابت

در این نوع هولوگرام ها یک نوع تصویر یا الگوی ثابت خاص بر روی برچسب امنیتی طراحی شده و شرکت های مختلف با ساخت هولوگرام در این طرح از آن جهت حفظ امنیت اسناد خود استفاده می کند.

 • ساخت هولوگرام با تصاویر تکرار شونده

شیوه طراحی این نوع هولوگرام درست شبیه به رول های کاغذ دیواری است که در آن با تکرار یک تصویر بر روی برچسب می توان الگوی خاص و منحصر به فرد ایجاد کرد. تنوع نقش و شکل در ساخت این نوع هولوگرام بسیار زیاد است و می توان اشکال خاصی را به راحتی از آن استخراج کرد.

در چنین شرایطی هزینه های اولیه سفارش هولوگرام تنها بر دوش یک مشتری نبوده و شرکت های مختلفی می توانند بخشی از این تصاویر را با هزینه ای مقرون به صرفه تر برای هولوگرام برند خود انتخاب کنند.

طراحی و ساخت هولوگرام

شیوه ها و روش های ساخت هولوگرام

امروزه می توان هولوگرام ها را به دو شیوه دستی (Manual) و دیجیتال (Dotmatrix) ایجاد کرد؛ که در ادامه هر یک از این دو شیوه را به صورت مختصر برای شما بیان خواهیم کرد:

1.روش هولوگرافی یا ساخت هولوگرام دستی

هولوگرام های (Rainbow) یا انعکاسی در زیر نور سفید قابل رویت هستند و با تغییر زاویه و حالت فرد، طیف متنوعی از رنگ ها قابل مشاهده است. خطای دید فرد در واقع باعث سه بعدی، برجسته و رنگارنگ دیده شدن یک هولوگرام می شود.

ساخت هولوگرام ها با روش هولوگرافی به فاز، شدت دامنه و طول موج نور بر روی صفحه حساس به نور بستگی دارد و در همین راستا از یک اشعه مرجع (Reference beam) شامل تعدادی خطوط باریک و روشن، برای دست یافتن به فاز نور در هولوگرافی استفاده می شود.

در این روش دو اشعه هم فاز مرجع و شی در نزدیکی صفحه حساس به نور با هم ترکیب شده که موج و دامنه نور را افزایش می دهد. این کار باعث پدیدار شدن خطوط باریک و روشن توسط اشعه هم فاز و خطوط باریک و تیره توسط اشعه غیر هم فاز و در نتیجه تولید شبکه پراش (Diffraction grating) خواهد شد. این شبکه از تعدادی خطوط موازی تشکیل شده که باعث ایجاد خطای دید در مشاهده تصاویر طراحی شده بر روی برچسب هولوگرام خواهد شد.

خطوط باریک و روشن هولوگرام نمی تواند به تنهایی تمام جزئیات منظره را نشان دهد؛ بلکه تنها پرسپکتیوی از نقاط به هم پیوسته را نشان خواهند داد. در ادامه از نور هم فاز مناسبی نظیر نور لیزر برای بازسازی موج های هولوگرام استفاده می کنیم تا هولوگرام تولید شده از حالت عبوری خود خارج و پس از ظهور و ثبوت سطح حساس با تابش نور لیزر، آن به یک هولوگرام انعکاسی تبدیل خواهد شد.

لوازم هولوگرامی

مقاله زیر را حتما بخوانید:


2.روش دیجیتالی طراحی و ساخت هولوگرام

ساخت هولوگرامی به روش دیجیتالی مستلزم استفاده از ماشین دات ماتریکس است و نور لیزر (نوع هلیوم کادمیوم) با فرمان کامپیوتر بر روی سطح حساس به نور تابیده خواهد شد. در نتیجه فرورفتگی هایی به اندازه یک میکرون بر روی سطح هولوگرامی ایجاد شده که با چشم غیر مسلح و در زیر نور معمولی قابل مشاهده نیستند. ایجاد این نقاط فرورفته و عمق آنها با حرکت سطح هولوگرام در محور X و Y و یا تغییر زاویه تابش لیزر امکان پذیر می باشد.

شکست نور با توجه به میزان عمق این فرورفتگی ها متفاوت است و باعث می شود که تصویر بر روی سطح هولوگرام به صورت رنگی نمایش داده شود. این نوع هولوگرام ها به شدت از نظر جزئیات با نمونه های یکسان خود متفاوت است و امکان هر گونه کپی برداری را ناممکن کرده است.

طراحی و ساخت هولوگرام

3.طراحی و ساخت هولوگرام برجسته

از این روش معمولا برای تولید انبوه استفاده شده و تصاویر مورد نظر به صورت برجسته بر روی سطح فتورزیست یا فتو ترموپلاستیک آن ایجاد خواهند شد. در نخستین گام باید به وسیله یک دستگاه به نام Embosser از جریان و فشار برق برای کنار هم قرار دادن تصاویر هولوگرام استفاده کرد و سپس آنها را بر روی یک صفحه فلزی فرم گرفته از جنس نیکل به نام شیم انتقال داد.

برای این انتقال در حوضچه های محلول آبی سطح فتورزیست را توسط نقره پوشانده و در مرحله بعد از انتقال دهنده های شیمیایی ذرات نیکل برای چسباندن و پر کردن نقاط فرو رفته سطح هولوگرام استفاده می شود.

فرم نیکلی خود قبل از انتقال تصاویر با فشار و حرارت، ناخوانا هستند و با قرار گرفتن تصاویر بر روی آن طی فرایند Electroforming خوانا خواهد شد. به وسیله دو دستگاه ابتدا با تماس سیلندر فرم با سیلندر فشار اولیه تصویر به صورت پیوسته بر روی رول کاغذ منتقل و سپس به وسیله دستگاه دوم به نام Soft embosser تصویر برجسته خواهد شد. برای چسبدار کردن باید این رول را در دستگاه سلفون کشی برای آغشته شدن پشت آن به چسب ‌های پایه آبی یا حلالی حرکت داد و سپس کاغذی با پوشش سیلیکونی را بر روی آن قرار خواهند داد.

نوع دیگر چسبدار کردن روش هات اسمپ نام دارد که از این روش برای اسناد فوق امنیتی استفاده می شود. بعد از ساخت هولوگرام ها از علائمی به عنوان رجیستر برای شماره گذاری آنها با روش های مختلف لیزری، حرارتی و UV استفاده می شود و در نهایت آنها را بر حسب سفارش چاپ هولوگرام مشتری در شکل ها و اندازه های مختلف برش داده و بسته بندی می کنند.


آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
 1. سینا گفت :

  مرسی از تیم شما بسیار اموزنده بود

  15 اردیبهشت 1400 - 6:50 ق.ظ
 2. websepanta گفت :

  مرسی از شما که به ما لطف دارید

  15 اردیبهشت 1400 - 7:21 ق.ظ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.