هولوگرافی سه بعدی در پزشکی

هولوگرافی سه بعدی

پزشکی هولوگرافیک

پیشرفت های اخیر در تکنیک های ثبت هولوگرام و هولوگرافی سه بعدی و دسترس بودن ابزار های آن و بهبود imaging (نگاشت یا تصویربرداری) در رشته های بافت شناسی، چشم پزشکی، دندان پزشکی، اورولوژی، اتولوژی (گوش شناسی) ، آسیب شناسی و علم ارتوپد نشان می دهد که تکنیک های هولوگرافی، به شکل امیدوارکننده ای ابزاری قدرتمندی در کاربردهای پزشکی است. تولید تصاویر سه بعدی از چشم، آزمایش های تداخلی دندان پزشکی ، حرکات قفسه سینه در حین دم و بازدم در آینده نزدیک به زودی اتفاق می افتد.

بیشتر تکنیک های تداخلی هولوگرافیک در کاربردهای biomedical (پزشکی) استفاده می شود. هم چنین هولوگرافی X-Ray می تواند برای تصویربرداری داخلی بدن انسان و نمونه های بیولوژیکی (زیستی) با رزولوشن بالا بدون احتیاج به اماده سازی نمونه استفاده کرد. در هولوگرافی آندوسکوپیک امکان تصویر برداری بدون تماس با رزولوشن بالا و به صورت ۳D و مقیاس های درونی اعضای بدن را ایجاد می کند. تصاویر سه بعدی نمونه زیستی می تواند از چند سری تصویر دوبعدی تصاویر رادیولوژی با استفاده از تکنیک های استریوگرام هولوگرافیک،استریوگرام استاندارد و هولوگرام چندگانه تولید شود. و برای نمونه سازی و مدل سازی پزشکی نیز بسیار کاربرد دارد.

چرا هولوگرافی سه بعدی آینده ی پزشکی است؟

بخش پزشکی معمولا در خط مقدم توسعه ها و استقرار فناوریهای مختلف است . هر نوآوری که دارای پتانسیل برای کشف در پژوهش، بهبود عملیات پزشکی و مراقبت از بیمار باشد به احتمال زیاد می تواند کاربردی در پزشکی داشته باشد .

با اینحال برخی از توسعه ها و گسترش های انجام شده دارای اثرات طولانی و درازمدت هستند و فناوری هنوز هم در حال پیشرفت در این حوزه ی اصلی است . حتی با این استانداردهای پیشرفته و فناوریهای موجود نیز فناوریهای سه بعدی توانسته است به خاطر پتانسیل های جالب و جذابش ، توجه بیشتر افراد را به خود جلب کند .

مزایای نشان داده و پیش بینی شده از فن آوری تجسم سه بعدی ، تصویربرداری ، نرم افزار و چاپ در تحقیق و مراقبت های پزشکی در حال کمک به ایجاد انقلابی در این حوزه است . به کارگیری گسترده ی آنها می تواند برای تشخیص و تعیین شرایط بیماری و به کارگیری مراقبت های پزشکی مناسب مفید و کمک کننده باشد . همین امر نیز موجب می شود فرآیندهای پیچیده در بیشتر حوزه ها آسانتر و ساده تر گردد .

هولوگرافی سه بعدی

مدل های سه بعدی از بدن انسان، می تواند به درک بصری از اندام های مختلف بدن کمک کند . چیزی که هولوگرافی سه بعدی پیشنهاد میکند شکلی بصری است که معمولا توسط فناوریهای دیگر ایجاد نمی شود و این فناوریها قادر به ایجاد چنین شکلی نخواهند بود . علاوه بر این ، تصاویر حاصل از فناوری هولوگرافی تعاملی بوده و می تواند به شرایط پزشکی کمک کند و همچنین به پزشکان اجازه دهد بدن را از زوایای مختلف مشاهده نمایند .ظرفیت بهبود یافته تعامل بصری می تواند برای تحقیقات، تلاشهای تشخیصی و درمان نیز مفید باشد . زیرا هولوگرام های واقعی می تواند برای ایجاد ونمایش شرایط واقعی بیمار در زمان واقعی مورد استفاده قرار گیرد .

3d-holography

آموزش پزشکی با هولوگرافی سه بعدی

یک مسئله در آموزش پزشکی که قبلا غیر قابل عبور به نظر می رسید فقدان ابزارهایی است که به دانش آموزان اجازه دهد با آناتومی واقعی از بدن انسان تعامل داشته باشند . اگر آموزش تنها محدود به تصاویری باشد که در کتابها و متن ها وجود دارد ، بیشتر دانشجویان فرصت بسیار کمتری برای درگیری در شرایط واقعی با آناتومی بدن انسان را خواهند داشت . با وجود هولوگرام های سه بعدی مانند محصولات تصویر برداری زبرا ، دانشجویان می توانند دید عمیق تری بر روی شکل و آناتومی بدن انسان داشته باشند . هولوگرامی تعاملی و با جزییات بیشتر از بدن انسان ، به دانشجویان اجازه میدهد ساختار سه بعدی بدن را آزمایش کنند .

مطالعات اخیر نشان می دهد که دانشجویانی که از هولوگرام های سه بعدی برای آموزش استفاده کرده بودند بسیار بهتر از سایر دانشجویان عمل می کردند . با وجود یک درک بهتر از آناتومی و شکل بدن انسان، دانشجویان می توانند اطلاعات موجود را به سرعت پردازش کنند و آموزشهای خود را بهبود ببخشند.همین امر نیز موجب می شود آنها در دروان کارآموزی بتوانند مهارت های خود را به خوبی به نمایش بگذارند . اگرچه دقت ، کارآیی و توجه به جزییات می تواند در فرآیند پزشکی بسیار مهم باشد اما در دوران دانشجویی نیز باید از تمامی موارد آموزشی پیشرفته استفاده کرد .

انجام فرایند پزشکی با هولوگرافی های سه بعدی

مزایای استفاده بالقوه از فناوری هولوگرافی سه بعدی به کلاس درس محدود نمی شود.یک شرکت به نام تصویر برداری Real view ، اخیرا از یک ابزار تصویر برداری سه بعدی رونمایی کرده است که پزشکان را قادر می سازد تا واقعا یک دید بصری از آناتومی بدن انسان در طول جراحی داشته باشند . این فناوری که در حال حاضر در حال گذراندن دوره ی آزمایشی خود است ، آناتومی بدن انسان را به صورت واقعی به نمایش می گذارد . پزشکان می توانند دید واقعی از بدن انسان داشته باشند وهمین امر نیز به فرآیند عمل و تشخیص شرایط بیمار بسیار کمک خواهد کرد .

دکتر Elchanan در باره ی این فناوری می گوید : ” پزشکان همیشه با بیماران خود سروکار دارند . بدن انسان نیز از بافت ها تشکیل شده است . اگر بخواهیم بیماریهای آن ها را درمان کنیم باید به اتفاقات واقعی که در درون این بافت ها رخ میدهد آگاهی کافی داشته باشیم. همین امر موجب بهبود فرآیند شده و می تواند موفقیتهای بزرگی به همراه داشته باشد . ”

این سیستم با ترکیب دو فناوری موجود کار می کند .یکی از این فناوریها ، هولوگرافی سه بعدی و دیگری داده های آناتومی است که از تصویر برداری MRI ، سی تی اسکن و سونوگرافی حاصل می شود . اینکار به پزشکان اجازه میدهد فرآیند جراحی را به خوبی برنامه ریزی کنند و در موقعیت های سخت و دشوار تصمیمات درستی اتخاذ نمایند . داشتن این فناوری می تواند به نجات جان انسان ها کمک کند . به جای اینکه برش های دو بعدی از قلب داشته باشیم، هم اکنون می توانیم قلب واقعی را که در جلویمان شناور است ببینیم . آن را برش دهیم ، لمس کنیم و با آن تعامل داشته باشیم . این موضوع می تواند بسیار شگفت انگیز باشد و تجربه ی نابی در اختیارمان قرار دهد .


دیدگاه‌ها
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.1

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.