آشنایی با هنر هولوگرافی

پیشرفت هولوگرافی راهی موثر برای خلق تصاویر سه بعدی با کیفیت ایجاد کرد. کارهای خلاقانه ی هولوگرافیک- ارائه ی هولوگرافی بوجود آمد. هنر هولوگرافی  یا همان هولوگرافی هنری بعنوان روشی مهم در این محدوده به هنری نو و بدیع تبدیل شده است.

. هولوگرافی و هنر

. ویژگی های هنری هولوگرام

. هولوگرام و هنر های جدید

. نمونه های مناظر هولوگرافیک

هولوگرافی و هنر

اولین هنرمندی که از ویزگی های منحصر به فرد هولوگرام استفاده کرد, سالوادور دالی بود. او به طور کلی به مبحث اپتیک علاقه مند بوده به دنبال فرصتی برای ایجاد تصاویر انتزاعی حجمی بود.قبل از ابداع لیزر و استفاده ی آن در هولوگرافی, استفاده از برجسته نمایی برای این منظور مناسب بود. دالی این طرح را انجام داد. و کاملا طبیعی است که استفاده ی او بعد سوم به اهمیت او افزود.

بنابراین زمانی که پنل پلاستیکی را به نیویورک آورد اولین گام این روش در سال ۱۹۶۴ برداشته شد, که شامل خانه های کوچکی می شد. این پنل ها یکدیگر را پوشانده افکتی خاص بوجود می آوردند. این ” موریه”moire”, یاداور چشم حشرات بود که از چندین تصویر مختلف ساخته شده بود, مانند منظره ای با چند پرنده یا یا لااُکون که توسط پرندگان طوفانی شده است. او در سال ۱۹۷۰ موزه ی لوور پاریس پرتره ی جرارد داو , هم دوره ی ورمر را مورد مطالعه قرار داد.دالی دریافت که داو شش برجسته نمایی و یا دو تصویر نوشته است. جالب تر از همه ی اینها پسری را نشان می داد که موشی را گرفته بود, یکی از آن ها در گالری درسدن آلمان بوده, دیگری در سن پترزبرگ روسیه. زمانی که این ابداع را می کرد, کارش را روی تصاویر برجسته آغاز کرد.

نتیجه با قرار دادن دو آینه در زاویه ی ۶۰ درجه ای از هم گرفته بودند حاصل شد. با این درک, او دو تصویر کوچک داشت که گالا همسرش در کارگاه پورت لیگاتا نشان می داد. سپس دو نوع حکاکی را انجام داد- اولین برجسته سازی “ا”estamp”- برای کتاب ” ده روش جاودانگی”.  در همان زمان سعی کرد تا این تصویر را ساده سازی کند و اجازه دهد افراد مختلفی تصویر را به صورت سه بعدی از لنزهای فرنسل ببینند. زمانی که دنیس گابر, دانشمند آمریکایی جایزه ی نوبل را برای اختراع هولوگرافی گرفت, دالی فکر کرد که این اختراع بهترین راه برای ارتقای تصویر برجسته است. در اوایل ۱۹۷۲, بواسطه ی پیشنهاد  دنیس گابور, سه نمایشگاه بر پا کرد که از ۵ آوریل تا ۱۳ می در گالری ندلر نیویورک دایر بود. در مقدمه ی کاتالوگ نمایشگاهش, توضیح داد که هولوگرافی برای هنرمند چیست.” واقعیت سه بعدی هنرمندان را در دوره ی ولاسکا متعجب ساخته بود: در حال حاضر کوبیسم پیکاسو سعی در گرفتن واقعیت سه بعدی ولاسکا کرده است. درحال حاضر, به خاطر نبوغ گابور, هولوگرافی هنر رنسانس را ممکن کرده و درهای خلاقیت را به سوی من باز کرده است.

هنر هولوگرافی

طراحی هولوگرام 

بارکد هولوگرامی
برچسب امنیتی

در ارتباط باشید

آدرس: تهران - بلوار میرداماد - خیابان شهید امیرسهیل تبریزیان - کوچه نامی پلاک 10

021-26405905-8

info@hologramiranian.com

درخواست مشاوره

10 + 2 =