رایج ترین اصطلاحات در توصیف هولوگرام

قالبگیری(casting) – یک روش منبت که به موجب آن یک فیلم از رزین نرم برای یک شیم نیکل به کار برده می شود سپس در معرض نور ماوراء باعث سخت شدن رزین از طریق ارتباط مستقیم می شود. این فیلم رزین در حال حاضر می تواند حذف شود و یک نسخه واقعی از تصویر برجسته سطح که روی شیم موجود بود نگه داشته می شود. این روش انتقال تصویر از شیم نیکل به فیلم پلاستیکی می باشد، در نتیجه تصویری روشن دارد و باعث می شود خیلی کم روی شیم پوشیده شود.

رنگ گیری Demetallisation – یک فرآیند دو مرحله ای که در آن فلز، معمولا آلومینیوم ، روی هولوگرام نگه داشته میشود و سپس بطور انتخابی جدا می شود. جدا شدن در هر چاپ اولیه رزین محافظ روی لایه فلزی انجام می شود سپس فلز محافظت نشده را به تدریج ذوب می کند، یا با پرتو لیزر فلز را حرارت می دهد.

پراش Diffraction پدیده ای که به موجب آن امواج نور خم می شوند در نتیجه از میان دیافراگم کوچکی عبور می کنند که ابعاد با طول موج نور برابر هستند. تمایل خاص شبکه ها با فواصل خط نزدیک به طول موج نور هستند، زیرا قادر می سازد این طول موجهای مختلف نور با مقدارهای مختلف خم شوند. از این رو آنها اثر منشوری را تولید می کنند که نور سفید را به رنگهای مختلف رنگین کمان تقسیم کنند.

ماتریس نقطه ای Dot matrixهولوگرام برجسته مسطح از یک ردیف شبکه های پراش منظم در زاویه های معین ساخته می شوند، که هولوگرام ماتریس نقطه ای نامیده می شوند. “سوراخها” نقطه هایی هستند که دو پرتو میکروسکوپی از نور لیزر به یک زاویه برخورد می کند و یک الگوی تداخلی تولید می کند. در یک ماشین ماتریس نقطه ای، آرایش مکانیکی این نقطه های نوری در یک الگوی ماتریسی وابسته به صفحه عکاسی انتقال پیدا می کند. با توجه به تصویر نهایی مورد نیاز، زاویه ای در هر سوراخ در معرض ماتریس قرار می گیرد که با محاسبات ریاضی تعیین می شود. بنابراین ممکن است تصویری کاملا مصنوعی از شی که در زندگی واقعی هرگز وجود نداشته ساخته شود.

پرتو E ( پرتو الکترونی لیتوگرافی ) E-Beam روش ایجاد تصویر هولوگرافی با روش سنتی اعمال می شود از ایجاد الگوی تداخلی با دخالت دو پرتو لیزر و حاشیه های تداخلی را با استفاده از پرتو صاف الکترونی در محفظه خلا ثبت می کنند. در اینجا چالشی هست که مکان دقیق هر حاشیه با توجه به جایی که منجر به آن شده است محاسبه می شود اگر یک پرتو مرجع با یک پرتو شی برخورد داشته باشد. اگر نرم افزار درستی در دسترس باشد، این روش منشا متنوع تری می باشد بطوریکه قادر به تولید همان نتایج مانند هر تکنیک اصل دیگری و هر ترکیبی از آنها می باشد.

گاهی ممکن است برای میکروسکوپ الکترونی با ویرایش مناسب مورد استفاده قرار گیرد  بطوریکه سخت افزار این عملکرد را به انجام برساند.

منبت (سخت & نرم ) Embossing منبت پدیده ای است که به موجب آن هولوگرام برجسته مسطح در شیم نیکل به فیلم پلاستیکی نسبتا ارزان منتقل می شود. شیم یا شیم ها بر روی یک سیلندر نصب می شوند و بر روی فیلم ارتجاعی با گرما و فشار فشرده می شود. اگر فیلم مانند پلی استر پلاستیک سخت باشد، یا با لایه نازکی از فلز برای منعکس ساختن پوشانده شده باشد، این فرآیند منبت سخت نامیده می شود و مدت شیم به نسبت کوتاهتر می شود. در چنین فرآیندی، ممکن است تصویر از شیم بعد از تنها چند درصد از منبت کاری خالی شود. به همین دلیل، فیلم پلاستیک معمولا با یک لایه نرم پوشیده شده است که به راحتی تحت گرما و فشار تغییر شکل می دهد. این منبت نرم نامیده می شود و هزاران فوت می تواند تولید شود قبل از اینکه شیم های منبت نیاز به جایگزین شدن داشته باشند.

نشان چشم (یا نشان ثبت) Eye-Markدرجایی که برخی مراحل در کل فرآیند تولید نیاز به دستگاهی برای پردازش یک تصویر هولوگرافی تنها دارد، یک نشان چشم (نشان ثبت) همواره در مکانی نزدیک به هر تصویر قرار دارد. نمونه هایی از چنین فرآیندهایی هستند به عنوان مثال در جایی که برش خودکار باید تصویر شخصی را ببرد و آن را به لیبل تبدیل کند. مثال دیگر ممکن است در جایی باشد که رولی از هولوگرام های تصویر ثبت شده بر روی رول فویل طلاکوب گرم باید تصویر گسسته روی چیزی چاپ شده باشد. در هر مورد، ماشین حک یا برش تا ثبت بعدی نشان که به صورت نوری تشخیص داده می شود تصویر را پیش می برد و سپس برش داده یا چاپ می شود. این نشان ها معمولا به شکل مربع می باشند و شامل شبکه های پراش هستند که اجازه می دهند نشان با زاویه های خاصی تشخیص داده شوند.

شبکه Gratingشبکه یکسری خطوط برابر هستند که فاصله ای قابل مقایسه با طول موج نور دارند. اینچنین خطوط نور سفید را قادر می سازد به نورهای رنگین کمان تقسیم شود زیرا طول موجهای مختلف با مقدار های مختلف خم یا تقسیم شده اند، چنین شبکه ای در اصل با استفاده از یک الماس تولید می شود تا فاصله خطوط نزدیک روی شیشه را اندازه بگیرد اما در حال حاضر با تداخل نوری تولید می شوند.

طلاکوب گرم  HSF – مواد نازکی که از ترکیب گرما و فشار برای کاغذ یا لایه دیگری به کار برده می شود. HSF می تواند تصاویر هولوگرافی را حمایت کند تا با استفاده از گرما و فشار، روی لایه هایی مانند کاغذ یا پلاستیک منتقل شوند. این لایه ها حاوی تصویر هولوگرافی بسیار نازکی است، که معمولا ۵-۶ میکرون است. بنابراین نیاز به ماده ضخیمتر مانند پلی استر ضخیم ۱۹ میکرونی دارد. عمل چاپ فویل با قالب گرم باعث می شود لایه ای آزاد بین هولوگرام و پشتیبان پلی استر بوجود بیاید، تا در حالیکه پوشش چسبناک نرم می شود آن را ذوب کند. این اثرات ترکیب اجازه می دهد هولوگرام پلی استر پشتیبان را رها کرده و بطور برگشت ناپذیر، به مکان جدید بچسبد.

HRI، یا ضریب شکست بالا – در شرایطی که هولوگرام شفاف نیاز است، برای مثال، برای پوشش لایه ای با داده های متغیر یک گذرنامه یا ID اسناد دیگر استفاده می شود، به جای پوشش تصویر هولوگرافی با فیلم فلزی، پوشش شفافی با استفاده از موادی با ضریب شکست بالا برای ساخت استفاده می شود. اگر شفافیت به سادگی با فلز پوشانده نشود، تصویر با لمس یا زمانی که برای چسبیدن به کار برده شود ناپدید می شود زیرا شیارها و فرورفتگی های میکروسکوپی با چسب یا چربی پوست بدن پر می شود، بنابراین هیچ پراش یا هولوگرامی وجود نخواهد داشت. مواد HRI که در این فرآیند استفاده می شوند اکسیدها ( دی اکسید تیتانیوم) یا سولفیدها ( دی سولفید روی) هستند.

توصیف هولوگرام

طراحی هولوگرام

بارکد هولوگرامی

کاغذ ضد کپی

راه های ارتباطی 

آدرس: تهران بلوار میرداماد روبروی بانک مرکزی خیابان آقازاده فر (اطلسی سابق) کوچه نامی پلاک 10 طبقه اول

4-22924203-021

info@hologramiranian.com

درخواست مشاوره

9 + 14 =